Daňový balíček 2020. Tvrdý alkohol zdražuje, pivo naopak zlevňuje

Publikováno 13. 1. 2020 v kategorii Novinky

Vládní koalice Hnutí ANO a ČSSD s podporou Komunistů protlačila nový daňový balíček, který se dotkne hlavně spotřební daně na alkohol a cigarety či loterií. Ačkoli se tomuto kroku snažila opozice různými obstrukcemi zabránit, na výsledném rozhodnutí to nic nezměnilo. Slibovalo se taktéž úplné zrušení superhrubé mzdy, k čemuž ale nakonec nedošlo.

Za tvrdý alkohol si připlatíme, pivo naopak zlevní

Česká republika je poměrně často označována za národ alkoholiků. Vyplývá to prý ze průzkumů spotřeby na jednoho člověka, kde jsme se v rámci celého světa umístili na předních příčkách. Tvrdý alkohol tedy čeká první zvýšení daní po deseti letech. Spotřební daň z lihu stoupne o celých třináct procent. Co to znamená v praxi? Příjem státu z půl litru 40% alkoholu vzroste ze současných 57 korun na 64,5 koruny. V konečném důsledku by se tedy cena lahve měla v průměru zvýšit o deset korun. Zdražení alkoholu má podle ministryně financí Aleny Schillerové a jejího kolegy Adama Vojtěcha – ministra zdravotnictví – odradit občany od nadměrné konzumace alkoholických nápojů. Do boje za lepší životosprávou však nevykročíme komplexně. Kupříkladu spotřební daň z točeného piva klesne a větší svobody se dočká také domácí vaření piva.

Kouření zabíjí, novela zákona má s tímto nešvarem pomoci

Novela jistě nepotěší ani vášnivé kuřáky, jimž se při vyšší spotřebě tabákových výrobků výrazně zvednou rozpočtové výdaje. Spotřební daň za cigarety má v posledních letech rostoucí tendenci a ani rok 2020 nebude výjimkou. Jedna krabička by podle tabákových firem měla stát v průměru až o 10 korun více než dnes.

Výhra v loterii už také nebude tak úžasná jako dřív

Díry v rozpočtu státu vzniklé nadměrným růstem sociálních služeb bylo samozřejmě potřeba nějakým způsobem zacelit. O to se mimo jiné postará také zvýšená daň z loterií. Závislost na hazardních hrách je podle vlády natolik palčivým tématem, že občany má odradit daňová sazba loterií (například Sazka) stanovená na 35 %, což je o 12 % více než předtím. V případě výherních automatů, kurzových sázek nebo turnajů malého rozsahu naopak zůstává vše při starém. Ani vysoká výhra v loterii nezůstane stejná. Ruší se totiž daňové osvobození výher vyšších než jeden milion korun. Pokud tedy náhodou v roce 2020 vyhrajete milion korun, budete z této částky muset odvést celých 15 % státu „na přilepšenou“. Schillerová původně usilovala o to, aby se daně platily už od hranice 100 000 korun, Poslaneckou sněmovnou však tento návrh nakonec neprošel.

Zdražení se dočká také katastr nemovitostí

Plánujete v tomto roce vklad na katastr nemovitostí? Namísto původních tisíci korun si připravte rovnou dvojnásobek. Ke změně v této oblasti došlo poprvé od roku 2012, kdy se poplatek z 500 Kč rovněž zvýšil jednou tolik.

  • Daňový balíček 2020. Tvrdý alkohol zdražuje, pivo naopak zlevňuje
  • Autor článku:
  • Publikováno: 13. 1. 2020
  • Kategorie: Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout