Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Dobré vědět: Úroková sazba, co znamená a jak se počítá?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Hypotéční a spotřebitelské úvěry jsou dnes velice využívanými peněžními produkty pro financování nejen vlastních potřeb a věcí týkajících se nemovitostí. Při jejich výběru se základním pilířem stává úroková sazba. To ví bezpochyby každý člověk. Jen málokdo však zná význam tohoto pojmu a je schopen si spočítat jeho hodnotu.

Něco málo o úrokové sazbě

Úrok je vlastně poplatek nad rámec částky, jíž si půjčujete. Jeho celá výše náleží věřiteli, jež vám finance zapůjčil. Pod úrokovou sazbou se tedy skrývá částka uhrazená navíc v průběhu daného časového období. Nejvíce vypovídající hodnotu při výběru adekvátní půjčky má údaj RPSN. Roční procentuální sazba nákladů, která kromě samotné úrokové sazby zahrnuje také ostatní poplatky související s úvěrem. Mezi ně patří nejčastěji poplatek za schválení žádosti, vyplacení peněz, správu úvěrového účtu, čerpání konkrétní finanční sumy a podobně. Zkrátka všeříkající peněžní náklad.

Jak spočítat velikost úroku?

Abyste byli v této oblasti dostatečně znalí, měli byste mít alespoň základní povědomí o tom, z čeho se úroková sazba skládá a jak se dopracovat k jejímu přesnému výpočtu. Hlavními parametry se pro vás stanou jistina, sazba a doba splatnosti. Pokud tedy budete chtít vypočítat úrok spojený s více, jak jednoletým obdobím, bude vzorec vypadat nějak následovně:

(Jistina x sazba x doba splatnosti) / 100

Velice praktickou pomůckou při výpočtu úrokových sazeb jsou také speciální úrokové kalkulačky, jež vše potřebné provádí za vás.

Efektivní pomůcka na závěr

Při výběru půjčky podle úroku byste si měli dát pozor ještě na jednu důležitou věc. A tou je časové období, za které je úroková sazba platná. Ne vždy to totiž musí být spojeno s ročním časovým úsekem. I na rozpoznání této informace však existuje praktická pomůcka. Je to označení úrokové sazby za pomoci zkratky.

  • Roční úroková sazba – p. a.
  • Denní úroková sazba – p. d.
  • Měsíční úroková sazba – p. m.
  • Čtvrtletní úroková sazba – p. q.
  • Půlroční úroková sazba – p. s.

Výše uvedené informace by vám měly stačit k tomu, abyste se při volbě půjčky nebo hypotéky nenechali ošidit klamavým a zavádějícím úrokem. Právě jeho hodnota spojená s odlišným časovým obdobím může být tím největším chytákem, protože zní nejlákavěji.

  • Dobré vědět: Úroková sazba, co znamená a jak se počítá?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 1. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout