Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Hypoteční realita v Česku. Našetřeno méně jak 100 000 Kč má zhruba polovina mladých lidí

Publikováno 20. 11. 2019 v kategorii Hypotéky, Novinky

Drtivá většina mladých (do této skupiny spadají lidé ve věku 18 – 36 let) dnes žije v pronájmu nebo společně s rodiči. Přibližně tři čtvrtiny z nich, což je v přepočtu bezmála 1,6 milionu lidí,  však plánují do deseti let změnu. Vytouženou vidinou je pak zejména vlastní bydlení v domě nebo bytě, podle toho, jaké hodnoty vyznávají. Dostupnost obytných prostor je přitom palčivým tématem, které se v posledních letech propírá napříč veřejností, a nutno podotknout, že současná situace na trhu není zrovna dvakrát přívětivá.

Ve vlastním žije jen 1/3 mladých v Česku

Nedávný průzkum agentury NMS Market Research pro Hypoteční banku jasně prokázal, že přibližně 35 % mladých občanů v naší zemi žije v pronájmu. Zhruba stejný počet osob pak bydlí ve vlastním domě či bytě. Z průzkumu dále vyplynulo, že soužití s rodiči je zlatou střední cestou pro každého čtvrtého z oslovených. Zbylá procenta pak bydlí na studentských kolejích, které jsou však jen časově omezeným řešením bez vyhlídek do budoucnosti.

Čtěte také: Jak se vyrovnat s novými pravidly hypoték, máme pro vás 8 dobrých rad

V horizontu deseti lech hodlá svou současnou situaci řešit naprostá většina dotázaných, do jednoho roku to plánuje zhruba jedna třetina. Jejich zraky se upírají k vlastní domácnosti, která skýtá nesrovnatelnou míru svobody a seberealizace. Pronájem láká asi pětinu mladé generace, která se však z většiny skládá ze studentů na kolejích.

Srážku s realitou nemusí zvládnout každý

V předchozích odstavcích jsme se pohybovali v rovině plánů, od nichž se může realita bytostně lišit. Nikdy totiž dopředu nevíte, v jaké finanční situaci se budete za deset let nacházet. Navíc mohou přijít další změny v rámci hypotečních úvěrů, s nimiž na vlastní bydlení nedosáhne ještě větší procento populace. Právě zmíněnou hypotékou hodlá financovat bydlení přibližně 60 % mladých lidí (960 tisíc občanů České republiky). Zbylých 40 % buďto doufá, že do té doby zvládne našetřit dostatek peněz, aby se k úvěru nemusela uchýlit, nebo nad formou financování zatím nepřemýšlelo.

Ideální bydlení očima mladých Čechů

Devět lidí z deseti hodlá svou životní cestu spojit s klidným prostředím, zejména v blízkosti přírody. Neméně důležitá je pro ně i blízkost škol či zaměstnání. Přibližně 90 % dotázaných by nejraději investovalo do koupě rodinného domu. Překvapivý je i pohled na výsledky dotazu, jestli je pro mladé důležitý život ve velkém městě. S kladnou odpovědí přispěchala méně než polovina.

Čtěte také: Stěhujete se? Na co nezapomenout před a po přestěhování do nového?

A jak že by podle průzkumu měla vypadat ideální nemovitost? Většina mladých Čechů se chce zbavit zbytečné práce a proto přemýšlí nad investicí do starého domu nebo stavbou úplně nového. S ohledem na popularitu ekologického smýšlení chce polovina mladých ekologické bydlení, které je šetrné k životnímu prostředí.

  • Hypoteční realita v Česku. Našetřeno méně jak 100 000 Kč má zhruba polovina mladých lidí
  • Autor článku:
  • Publikováno: 20. 11. 2019
  • Kategorie: Hypotéky, Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout