Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Hypotéka ve dvou skrývá řadu výhod

Archivní článek v kategorii v kategorii Hypotéky

Uvažujete o tom, že si konečně pořídíte své vlastní bydlení? Pak děláte dobře. Navíc v dnešní době, kdy jsou úrokové sazby hypoték na vzestupu. Jednoduše není na co čekat. Otázkou však zůstává, zda o hypotéční úvěr žádat jako jednotlivec nebo manželé, popřípadě partneři. I když se to na první pohled nemusí zdát, hypotéka ve dvou má řadu výhod, s nimiž vás nyní trochu podrobněji seznámíme.

Lepší vyjednávací podmínky

Pokud o hypotéku budete žádat ve dvou, určitě se dostanete do lepší vyjednávací pozice vůči bance. O tom není žádných pochyb. Vliv na to má především fakt, že vše se násobí. Začít lze například prezentací vaší celkové bonity. Ta se při součtu dvou příjmů jednoznačně navyšuje, a i díky tomu lze předejít nežádoucímu zamítnutí žádosti u banky. Se zvýšenou bonitou se pojí i částka na životní minimum, která se rázem rozpočítává. To jsou asi ty nejzásadnější klady pro hypotéční úvěr ve dvou, na něž se však nabalují mnohé další.

Vyšší jistota při splácení

Díky tomu, že jste schopni dát ze dvou příjmů dohromady vyšší měsíční splátku, můžete docílit toho, že hypotéku splatíte dříve. A to kvůli kratší době splatnosti. Takový model je pak přínosný pro starší občany, jež by samostatně nebyli schopni uhradit hypotéku do důchodového věku, popřípadě do maximální hranice, jíž stanovují bankovní společnosti na 70 let. Ve dvou takový dluh umoříte daleko dříve.

Když splácí dva lidí, vzniká i menší riziko toho, že při výpadku jednoho příjmu nebude možné hradit měsíční splátky. V tom případě se oddaluje jakékoliv nebezpečí exekucí, zabavování majetku a dluhových pastí. I zde platí, že dvou se to lépe táhne. Nakonec se nemusíte obávat ani jakýchkoliv majetkových práv a rozdělování nabytého majetku. Při podpisu smlouvy o hypotéční úvěr ve dvou bude jasně definováno, jaký je majetkový podíl mezi oběma osobami, ať už jde o manžele a společné jmění manželů nebo o svobodné partnery.

Kdo může být vaším spolužadatelem?

Je pravdou, že v průběhu celého článku zmiňujeme především tu nejtypičtější variantu hypotéky ve dvou. A to je taková, při níž o úvěr žádají partneři žijící ve společné domácnosti nebo dokonce manželé. Ti však nejsou jediní, kdo mohou žádat o hypotéku ve dvou. Může jít o naprosto odlišné osoby, které se pouze znají a tímto způsobem si vyjdou vstříc. I když takový model není moc běžný. To už je větší pravděpodobnost, že vaším spolužadatelem bude některý z rodičů.

Důležitá je vždy plnoletost, ostatní partnerské vztahy už nejsou tolik řešeny, respektive při schvalování žádosti o hypotéku nemají takovou váhu. Vědět byste měli také to, že hypotéka ve dvou nemusí být konečným číslem. Na trhu jsou totiž bankovní společnosti, jež dokáží půjčit peníze až čtyřem žadatelům naráz, přičemž musí žít maximálně ve dvou odlišných domácnostech.

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout