Jak financovat koupi ojetého auta? Vhodným řešením může být specializovaná autopůjčka

Publikováno 16. 12. 2019 v kategorii Půjčky

Auta dnes opravdu nejsou levnou záležitostí a je úplně jedno, jestli se ve výsledku rozhodnete pro koupi nového či ojetého. V obou případech si budete muset sáhnout hluboko do kapsy a možná i nad rámec vašich finančních možností. Jenomže na druhou stranu se jedná o investici naprosto nezbytnou, protože přepravovat se pouze pěšky nebo veřejnou hromadnou dopravou není vždy dlouhodobě udržitelné. Jak tedy získat potřebnou částku na nákup ojetého (a zároveň levnějšího) vozu? Možností máte hned několik.

Finanční možnosti nemusejí být limitem

Automobil není typem zboží, do kterého investujeme každým rokem znovu a znovu. Většinou si pořizujeme jedno a s tím pak jezdíme, dokud to jde – obvykle tedy minimálně několik let. I tak se ovšem někteří lidé zdráhají vložit do nákupu více peněz, protože na to jednoduše z vlastních zdrojů nemají. Ruku na srdce, možná vás chvíli bude hřát pocit z výhodného pořízení starého vozidla, vzápětí ovšem budete zklamáni tím, jak vysoké částky na jeho četné opravy musíte vynaložit. Ideálním řešením je proto půjčit si peníze a pořídit si vozidlo ve kvalitě úměrné ceně.

Čtěte také: Diesel, nebo benzín? Jaké auto si koupit? Pouze náklady nemusí být rozhodující

Nejjednodušší cestu skýtá spotřebitelský úvěr

Tím nejvyužívanějším způsobem k dosažení potřebného finančního obnosu pro koupi ojetého vozidla je stále spotřebitelský úvěr. V tomto případě totiž nepotřebujete žádnou akontaci a automobil lze financovat v kompletní výši. Banka se vás navíc nebude dotazovat, na jaké účely hodláte peníze využít, a ve velkém technickém průkazu bude od samého počátku vedeni jako jediní majitelé. Na druhou stranu ovšem za flexibilitu finančního produktu většinou zaplatíte vyšším RPSN, což je hlavním měřítkem kvality úvěru. Na trhu sice narazíte i na společnosti, které poskytují spotřebitelské úvěry s roční sazbou kolem čtyř procent, to však platí pouze za předpokladu, že splníte řadu podmínek. V opačném případě se dostanete až na 9 % ročně.

Zájem o operativní leasing znatelně klesá

Operativní leasing byl dříve hojně vyhledávanou službou. Dnes od něj ovšem klienti spíše ustupují. V čem vlastně spočívá? Za automobil posíláte měsíční splátky poskytovateli a ten vám jej po nějaké době vymění za nové. Tento způsob by se dal připodobnit k nájmu obytných prostor. Jednoduše jezdíte s majetkem druhé osoby a když se vám omrzí, jdete prostě o dům dál. S provozem vozidla tak sice máte podstatně méně starostí, nicméně se tento benefit odráží na výši měsíčních splátek. Když pak překročíte roční limit najetých kilometrů, čekají vás nemalé sankce. S tím samým musíte počítat i v momentě, kdy hodláte od smlouvy odstoupit.

Čtěte také: Nejvýhodnější půjčka na auto, velké srovnání 2019

Autopůjčka je speciálním typem úvěru pro konkrétní situaci

Už jste někdy slyšeli o tzv. autopůjčkách? Jedná se o speciální typ účelového (vázaného) úvěru, který poskytují leasingové společnosti. Ty pak většinou spadají pod velké bankovní dómy. Dají se využít pro financování nových i ojetých vozidel. Narazit však můžete v otázkách stáří automobilů. Kupříkladu ČSOB Leasing nabízí financování maximálně sedm let starých aut. Možná si říkáte, že leasing a autopůjčka jsou v podstatě to samé. Nenechte se ovšem mýlit. Pokud uzavřete leasing, jsou do velkého technického průkazu po čas splácení zapsány právě ony společnosti, které vám peníze poskytují. Autopůjčka udělá stejně jako spotřebitelský úvěr majitele výhradně z vás samotných. Jako záruku pro poskytovatele finančního obnosu pouze podepíšete jakousi zástavní smlouvu.

  • Jak financovat koupi ojetého auta? Vhodným řešením může být specializovaná autopůjčka
  • Autor článku:
  • Publikováno: 16. 12. 2019
  • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout