Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Jak ušetřit za teplo? Větrejte krátce a intenzivně, největším nepřítelem je ventilačka

Publikováno 16. 12. 2019 v kategorii Tipy na úspory

Poměrně dlouhou dobu o sobě nedala pořádně vědět, nakonec se ovšem stejně potajmu a bez pozvání přikradla. Stačí pár minut strávených na ulici a hned nám dojde, že studené zimní období už je skutečně tady. To samozřejmě znamená mnohem vyšší náklady za tepelnou energii, protože nikdo přeci nechce mrznout venku i v útrobách domácnosti. Pravdou ovšem zůstává, že obyvatelé České republiky v průměru utratí stovky až tisíce korun zcela zbytečně. Jak topit efektivně a šetřit teplo, aniž byste „klepali kosu“? Poradíme vám několik skvělých tipů.

Pravidelné větrání a včasné zavírání oken

I když je venku obrovská zima, která doslova zalézá za nehty, do domácnosti si každý den bezpodmínečně musíte vpustit čerstvý vzduch. Když už se ovšem uchýlíte k větrání, není potřeba mít otevřená okna půl hodiny a výš. Podle rad odborníků stačí krátké, ale zato intenzivní větrání, které dokonale pročistí vzduch a navíc nedovolí teplu, aby bezcílně unikalo ven. Když necháte okna otevřená na „ventilačku“ delší dobu, zdi postupně vychladnou a vy při jejich opětovném zahřívání zbytečně tratíte.

České domácnosti často přetápějí jednotlivé místnosti

Rádi přijdete domů ze zaměstnání, sednete si na pohovku, pustíte televizi a k tomu si v celé domácnosti zatopíte, jak se říká, na plný kotel? V tom případě konáte špatně. V obývacím pokoji, kde trávíte nejvíc času, bohatě postačí vytápět na dvacet stupňů Celsia. V ostatních místnostech, které nejsou tolik frekventované, můžete topit ještě méně. Typickým příkladem je třeba ložnice. Kvalitní spánek a přílišné teplo nejdou dohromady, proto ji vytápějte maximálně na 18 °C. Uvidíte, že druhý den vstanete jako rybička a navíc ještě ušetříte až 20 % nákladů. Vhodné nastavení teplot je pro výslednou spokojenost naprosto zásadní.

Čtěte také: Jak ušetřit peníze v domácnosti

Nepodceňujte přínos koberců a tapisérií

Když je vám zima od nohou, postupně prochladne celé tělo a z toho pramení touha po přetápění místností. Jenže ani to vám v zásadě nemusí pomoci. Daleko efektivnějším řešením je pořízení silných, huňatých koberců s dlouhým vlascem, které sníží potřebu uživatelského vytápění až o dva stupně Celsia. Pokud nejste fanoušky koberců, vsaďte minimálně na teplé, zimní papuče. V obou případech se sníží výdaje za sezónu přibližně o pět procent. Nejen koberce vám pomohou ke snížení nákladů za tepelnou energii. Na stěny jednotlivých místností zase můžete použít tapisérie, které člověku dodají pocit, že je uvnitř mnohem tepleji, ačkoli efekt není ve skutečnosti natolik markantní. Nezapomeňte ani na izolační pásky do oken či izolační kartáče na spodky nedoléhajících dveří. Teplo pak nebude unikat Pánu Bohu do oken.

Odvzdušňování radiátorů je naprosto zásadní

Vašemu zájmu by samozřejmě neměli uniknout ani samotní poskytovatelé tepelné energie – tedy radiátory. Ty je před každou topnou sezónou potřeba odvzdušnit. Dále je nesmíte zakrývat závěsy, těžkým nábytkem nebo třeba mokrým prádlem. Ve všech případech totiž bráníte teplu, aby doputovalo rovnoměrně do celé místnosti. Správným hospodyňkám určitě nemusíme opakovat, aby radiátory udržovaly neustále čisté a zbavené prachu.

Čtěte také: Kdy začíná topná sezóna a kolik si letos připlatíme za teplo?

Zateplení domácnosti a pořízení nových oken

Úplně na závěr jsme si nechali dvě zásadní stavební úpravy, které vám pomohou uspořit další peníze za tepelnou energie. Tou první je kompletní zateplení místnosti, které sice vyžaduje určitou investici, nicméně vám ji v průběhu let mnohonásobně oplatí. Ani u pořízení nových oken tomu není jinak. Moderní, plastová okna dokáží dokonale zadržet teplo v místnosti a úniky jsou tedy naprosto minimální.

  • Jak ušetřit za teplo? Větrejte krátce a intenzivně, největším nepřítelem je ventilačka
  • Autor článku:
  • Publikováno: 16. 12. 2019
  • Kategorie: Tipy na úspory


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout