Kdy začíná topná sezóna a kolik si letos připlatíme za teplo?

Publikováno 30. 9. 2019 v kategorii Elektřina, Novinky, Plyn, Vzdělávání

Chladná rána a teploty blízko nuly jsou tu už déle než týden. Nejeden z nás se tedy ptá, kdy začíná topná sezóna a kdy lze konečně očekávat v domácnosti teplé radiátory? Vše shrnujeme v dnešním tématu, doplníme i informaci o tom, jak se budou měnit ceny tepla.

Začátek topné sezóny je 1. září

Dle vyhlášky platí, že začátek topné sezóny je každoročně 1. 9., než ale začnou radiátory v bytech hřát, musí být splněna ještě další podmínka – teplotní. Druhou nezbytnou podmínku je totiž průměr venkovní teploty, ten musí být dva po sobě následující dny nižší než +13 °C a přitom podle předpovědi počasí nelze ani následující den očekávat výraznější oteplení. Až když je splněna i tato druhá podmínka, začne dodavatel tepla ohřívat radiátory v bytech svých odběratelů. Vyhláška počítá i s výraznějšími teplotními výkyvy, které jsou právě v tomto období obvyklé. Pokud tedy na daném místě teplota v průměru opět vystoupí nad 13 °C ve dvou po sobě jdoucích dnech a pokles teplot není předpovídán, mohou teplárny vytápění opět přerušit.

Jak se připravit na topnou sezonu?

  • Zkontrolujte všechny radiátory v bytě (zkontroluje možnou rez a úniky kapaliny)
  • Vyčistěte všechna tělesa a zkontrolujte všechny termostatické hlavice
  • Proveďte odvzdušnění radiátorů (pokud nemáte tělesa s automatickými odvzdušňovacími ventily)

Jak ušetřit na topení?

  • Vyměňte stará okna za nová, zabráníte úniků 30 – 40 % tepla v bytě
  • Zvažte zateplení domu, stěnami uniká téměř 1/3 tepla
  • Větrejte pouze krátce, ale za to častěji a intenzivněji
  • K radiátorům „nepřirážejte“ nábytek a roztáhněte závěsy
  • Opatřete radiátory termostatickými hlavicemi a předcházejte přetápění místnosti

Teplo bude letos opět o něco dražší

Někde pouze o koruny, jinde ale i o tisíce. Na vině je zejména růst komodit, jak u elektřiny, tak i u plynu do loňského a letošního skokového narůstu cen promlouvají hlavně ceny emisních povolenek. Až o 10 % tak letos zdražovala elektřina a další růst lze očekávat i nadále. Plyn má rovněž za sebou letošní zdražení, to ale nebylo tak výrazné (v průměru přibližně o 3 %). Další zdražení plynu se před letošní topnou sezónou spíše neočekává.

Nejlevnější koupené dřevo, nejdražší je elektřina

Z hlediska nákladů na vytápění je nejlevnější variantou dřevo koupené nastojato v lese. Nejdražší je dlouhodobě vytápění elektřinou, její cena průběžně roste. Dráhu růstu bohužel kopírují i ceny plynu, ačkoliv ty by se s ohledem na vývoj cen na burzách měly spíše odklánět.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout