Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Jak vybrat vhodný podnikatelský úvěr na podporu a rozvoj podnikání?

Publikováno 12. 7. 2022 v kategorii Půjčky

Úvěrový segment je skutečně bohatý a využívají ho nejenom běžní občané. Peníze navíc se čas od času hodí také podnikatelským subjektům. Ať už jde o živnostníky nebo firmy. Málokdo však tuší, jaké možnosti jako podnikatel má. Banky i nebankovní domy totiž předkládají řadu odlišných typů půjček, s nimiž vás nyní podrobněji seznámíme.

Podnikatelské úvěry

 • Kontokorent a kreditní karty
 • Účelový a neúčelový podnikatelský úvěr
 • Provozní úvěr
 • Leasing
 • Investiční úvěr

Kontokorent a kreditní karty

A začít můžeme tím nejobvyklejším, k čemu se může živnostník dostat. Je to kontokorent. Možnost čerpat peníze na účtu nad rámec svých úspor. V tomto případě se jedná o podnikatelský typ bankovního účtu. Nutno ale podotknout, že úroková sazba týkající se dlužné částky je poměrně vysoká. Jako zadní vrátka jde však o zajímavou variantu.

Z pohledu placení se nabízí také kreditní karty. Ty jsou dobrým pomocníkem, musíte je ovšem umět využívat. Ideální, když dlužnou částku vrátíte v rámci bezúročného období, protože pak naskakuje poměrně velký a nevýhodný úrok. Často jsou spojeny s pravidelným měsíčním poplatkem, na druhou stranu přináší řadu výhod u některých prodejců.

Účelový a neúčelový podnikatelský úvěr

Klasické úvěry zaměřené na podnikatele. Pokud chcete získat peníze tímto způsobem, musíte pochopitelně předložit nezbytné dokumenty. V případě podnikatelů jsou to tyto:

 • Trvalý pobyt nebo sídlo firmy na území České republiky
 • Daňová přiznání za jedno za dvě období nazpět
 • Kladný výsledek hospodaření
 • Žádné dluhy u státních institucí, insolvence a podobně

V případě neúčelového úvěr lze obdržet finanční prostředky využitelné na cokoliv. Když si požádáte o účelový úvěr, bude spojen s konkrétním cílem týkajícím se podnikatelské činnosti. Na druhou stranu účelové půjčky pro podnikatele mají výhodnější úrokovou sazbu.

Náš tip! Podnikatelské půjčky seřazené podle výše RPSN

Provozní úvěr

Provozní úvěr je něčím, co je plnohodnotně spojeno s podnikáním. Jak už prozrazuje jeho název, souvisí s nákupem sortimentu nebo věcí spjatých s provozními záležitostmi. V tomto směru lze volit provozní úvěry krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé. Více méně přispívají k rozvoji firmy a vy se nemusíte omezovat při nedostatku finančních prostředků pro každodenním fungování.

Leasing

Leasing je další formou podnikatelského úvěru. Své primární využití nachází hlavně v oblasti financování vozového parku a jiných strojů. Charakterově podobné typy půjček, s nimiž můžete pořídit nové i ojeté vozy. Obvykle se to týká těch osobních, užitkových a nákladních. Aby to nebylo tak snadné, lze narazit ještě na různé druhy leasingu – finanční leasing, operativní leasing a zpětný leasing.

Investiční úvěr

Investiční úvěr se od toho provozního liší tím, že není primárně určen pro běžné provozní věci, ale cílí spíše na celkový rozvoj společnosti. Zaměřen je na pořizování investičních celků. Ty samozřejmě mohou mít podobu hmotného i nehmotného majetku. Investiční úvěr může být poskytnut například na nákup nemovitosti, pozemku a podobných věcí. Díky tomu nabývá také větších objemů. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv podnikatelské půjčky, s vaším požadavkem můžete oslovit bankovní i nebankovní společnosti.

 • Jak vybrat vhodný podnikatelský úvěr na podporu a rozvoj podnikání?
 • Autor článku:
 • Publikováno: 12. 7. 2022
 • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout