Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Komunikace s úřady přes internetové bankovnictví? Snad již příští rok

Publikováno 3. 8. 2020 v kategorii Novinky

Již nějakou dobu se diskutuje o tom, jak zjednodušit přístup občanů k úřadům přes internet. Nyní se zdá, že možností může být zavedení tzv. bankovní identity. Tato novinka by mohla znamenat, že již nebudete muset kvůli každé záležitosti navštívit příslušný úřad. Zejména pokud se nám jedná například o náhled do katastru nemovitostí, informace o platnosti vašich dokladů, popřípadě o informaci, zda jste zaplatili všechny příslušné místní poplatky.

Bankovní identita – Bank ID

Poslanci schválili novelu zákona o bankách, a to rozmanitou většinou ze všech poslaneckých klubů. Novela obsahuje právě zavedení bankovní identity – Bank ID. Jedná se o iniciativu České bankovní asociace, která chtěla přijít s návrhem jednoduchého, pohodlného a bezpečného ověřování identity na síti. Již minulý rok byl zpřístupněn portál občana ministerstvem vnitra, který přináší možnost vyřizovat určitou agendu s úřady přes internet. V současnosti se uživatelé přihlašují pomocí občanského průkazu s čipem, ke kterému potřebují speciální čtečku, kterou si musí zakoupit, popřípadě musí mít datovou schránku. Česká bankovní asociace se inspirovala zahraničím, kde právě bankovní identita působí jako všeobecný internetový doklad totožnosti, jak se státními úřady, tak se soukromými subjekty. Zejména státy jako je Švédsko, Dánsko, Finsko, Norsko nebo Estonsko, které je příkladem pro digitalizaci veřejné správy.

www.bankovni-identita.czNa webu provozovaném Českou bankovní asociací naleznete konkrétně příklady, jak vám bankovní identita snad již příští rok, usnadní život.

Je třeba obávat se narušení soukromí?

Bankovní identita, která by občanům sloužila jako taková „digitální občanka“, by měla pro lidi neměla být povinná. Lidé budou mít na výběr. Buď se rozhodnou pro přístup přes Bank ID do Portálu občana, aby nemuseli navštěvovat „kamenný“ úřad, nebo budou mít stále možnost zařídit si potřebné záležitosti osobně na pobočce úřadu. Česká bankovní asociace navíc dodává, že systém bankovní identity by neměl přinést náklady ani pro uživatele, ani pro státní úřady. Bude zcela zdarma. Pokud se rozhodnout tohoto nástroje využívat také například soukromé subjekty pro své podnikatelské účely a komunikaci se zákazníky, pak by tyto soukromé instituce platily nějaké poplatky za využívání Bank ID. Mohlo by se jednat například o firmy, které přes internet sjednávají se zákazníky smlouvy jako operátoři nebo energetické firmy. Bank ID může firmám usnadnit také ověřování věku zákazníků, pokud se jedná například o prodej alkoholických látek v internetových obchodech nebo při internetovém sázení.

Přirozeně se mohou objevit obavy některých občanů, že může dojít ke zneužití jejich citlivých osobních dat. Česká bankovní asociace se snaží tyto možné obavy vyvracet. Podle ní se bude jednat o nástroj technicky zabezpečený. Bankovní identita poslouží pouze pro doložení identity, ale neměla by být možnost, jak se například někomu dostat do jeho bankovního účtu, nebo stahovat data uživatele o jeho pohybech na internetu. Podle schváleného návrhu nebude dokládaní identity prostřednictvím Bank ID postačovat k vyřízení úplně všech úkonů na portálu veřejné správy. I nadále by pro některé záležitosti, jako například zápis do katastru nemovitostí a podobně, mělo být vyžadováno přihlášení pomocí elektronického občanského průkazu s čipem a zmíněnou čtečkou karet. Jedná se hlavně o zvýšení stupně ochrany. Návrh schválený poslanci zavádí také přímý přístup do portálu jak bankám, tak také pojišťovnám.

  • Komunikace s úřady přes internetové bankovnictví? Snad již příští rok
  • Autor článku:
  • Publikováno: 3. 8. 2020
  • Kategorie: Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout