Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Konec splátkového moratoria se blíží. Od listopadu už opět musíme splácet úvěry

Publikováno 20. 10. 2020 v kategorii Novinky, Půjčky

Koncem října končí ochranná lhůta, která od jara odsouvala povinnost splácet úvěry a hypotéky. Pokud jste si na jaře požádali o odklad splátek a to vám bylo schváleno, měli byste od listopadu už začít splácet dle původního plánu. Kdo tuší potíže se splácením, měl by s věřitelem urychleně začít komunikovat a hledat možné řešení, těch je připraveno hned několik.

Datum a výše splátky zůstávají beze změny

Jak bude pokračovat splácení půjček a dalších závazků? Většina bank, ale i dalších společností klientům během moratoria rozeslala časový rozpis splátek. Pokud se tak ale nestalo, pak platí, že je třeba začít splácet podle původního rozpisu splátkového kalendáře. Jinými slovy, pokud jste před moratoriem spláceli vždy k 15. dni v měsíci, původní výši splátky budete muset nyní odeslat k 15. listopadu.

Inkaso řešit nemusíte

Pokud jste úvěry spláceli formou inkasa, nic řešit nemusíte, automatický systém splácení znovu naběhne podle původního plánu. Pokud jste ale inkaso zrušili, nebo odstranili trvalý příkaz, musíte jej znovu obnovit – ideálně s několika denním předstihem.

Lze očekávat potíže se splácením?

Banky jsou dle svých interních statistik zatím poměrně optimistické, tvrdí totiž, že neočekávají potíže se splácením u více jak 1-3 % klientů. Větší potíže však očekávají nebankovní společnosti, zejména ty, které se již před krizí soustředili na rizikovější segmenty trhu. Například Home Credit předpokládá, že potíže bude mít zhruba 15 až 20 procent klientů, těm společnost nabídne individuální řešení problémů.

Co dělat, pokud nebudu moci splácet?

V první řadě je třeba být aktivní a nehrát mrtvého brouka. Ozvěte se svému věřiteli co nejdříve, rozhodně nevyčkávejte na konec moratoria nebo první upomínku. Jak banky, tak nebankovní společnosti mají připravené scénáře, podle kterých postupují. Nejjednodušší je situace, kdy klient měl již od začátku sjednané dobré pojištění schopnosti splácet úvěr, to ale mívá pouze malá část klientů. Nejčastější formou tak bývá úleva od výše měsíční splátky, kdy dojde k jejímu snížení na úkor prodloužení celkové doby splácení. Řada bank pak zejména u hypoték dokáže nabídnout po určitou dobu (nejčastěji 3 až 6 měsíců) hrazení pouze úroků, bez splácení jistiny.

Nejčastější formy úlevy

  • Snížení měsíční splátky (ale prodloužení celkové doby splácení)
  • Splátkové prázdniny (odložení splácení o stanovenou dobu)
  • Splácení pouze úroku, ne jistiny
  • Individuální řešení

  • Konec splátkového moratoria se blíží. Od listopadu už opět musíme splácet úvěry
  • Autor článku:
  • Publikováno: 20. 10. 2020
  • Kategorie: Novinky, Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout