Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Navyšování úrokových sazeb ČNB je tu. Zdraží hypotéky, spoření ale bude výhodnější

Publikováno 6. 10. 2021 v kategorii Hypotéky

Nenajde se pravděpodobně nikdo, kdo by nepostřehl jeden z razantních kroků České národní banky v potlačení rostoucí inflace. Ta se už delší dobu pohybuje ve vysokých číslech a nevypadá to, že by měla klesat. Proto se ČNB rozhodla, že provede jedno z největších zvýšení úrokových sazeb za poslední roky.

  • Zvýšení úroku o 75 bazických bodů na 1,5 %
  • Zvýšení diskontní sazby na 0,5 %
  • Zvýšení lombardní sazby na 2,5 %

Jedná se o největší navýšení od roku 1998. Stav trhu a inflace však byly neúnosnými podněty k tomu, že Česká národní banka musí začít jednat.

Růst sazeb v podání ČNB zatím nekončí

Je s vysokou pravděpodobností více než jasné, že ČNB v tomto směru ještě neřekla poslední slovo. Právě zvyšující se inflace je tím hlavním důvodem. V srpnu se pohybovala kolem 4,1 % a je předpoklad, že na konci roku dosáhne hranice 5 %. Pravdou zůstává, že tu dovozovou inflaci Česká národní banka jednoduše nemůže ovlivnit. Má vliv však na tu zdejší. Snaží se ovlivnit zdražování nemovitostí, růst cen stavebního materiálu, práce a podobně.

Dle nejrůznějších informací je zatím patrné, že ze strany ČNB opět dojde ke zvýšení sazeb. Trh na takové kroky pochopitelně nereaguje obratem. S největší pravděpodobností se tyto na první pohled drastické změny projeví do jednoho roku. Doufejme, že k tomu lepšímu, protože řada ekonomů má v tomto směru spíše výhrady.

Negativní ovlivnění hypotéčních úvěrů

Zvyšování sazeb Českou národní bankou si už vybírá svoji první daň. Negativní dopad má pochopitelně na zvyšování úrokových sazeb u hypoték. Ty se od svého pomyslného dna odrazily už na jaře tohoto roku a začaly růst. Krok ČNB tento trend samozřejmě ještě více umocnil. Zdražování se týká krátkodobých i dlouhodobých úvěrů na bydlení. Lze tedy předpokládat, že úrokové sazby u hypoték překročí hranici 3 %. Na druhou stranu, zvýšení sazeb České národní banky má vést ke snižování cen nemovitostí, které s nízkými hypotékami během roku vylétly do astronomických výšin. Uvidíme, jak zvyšování zamíchá s podobou realitního trhu a zda mu prospěje či nikoliv. Na jednu stranu možná klesnou ceny nemovitostí, na tu druhou se asi budou zvyšovat nájmy.

Pozitiva zvýšení úrokových sazeb

Ne nadarmo se říká, to nejlepší nakonec. Tak tomu bude i v tomto článku. Zvyšování úrokových sazeb ČNB má pochopitelně i svoji lepší stránku. Dochází sice ke zvýšení úroků hypoték, s největší pravděpodobností budou ale růst také úrokové sazby spořicích účtů a termínovaných vkladů. Už několik bank oznámilo drobné zvýšení úrokových sazeb. To je dobrá zpráva především pro konzervativněji zaměřené lidi, kteří chtějí mít peníze neustále k dispozici i za cenu menšího zhodnocení. Pravdou však zůstává, že ani současné úrokové sazby kolem 1,5 % na spořicím účtu nepokryjí vysokou inflaci s hodnotou převyšující 4 %. Uvidíme, jak celé zvyšování úrokových sazeb zamíchá českým trhem a společností. Jak už jsme prozradili v průběhu článku, změny se rozhodně neprojeví ihned.

  • Navyšování úrokových sazeb ČNB je tu. Zdraží hypotéky, spoření ale bude výhodnější
  • Autor článku:
  • Publikováno: 6. 10. 2021
  • Kategorie: Hypotéky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout