Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Nejčastější chyby spojené se sjednáním povinného ručení, na co si dát pozor?

Publikováno 6. 9. 2022 v kategorii Pojištění, Povinné ručení

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je naprostou nezbytností pro každého majitele dopravního prostředku, který jej hodlá využívat na silničních komunikacích. O tom není žádných pochyb. Ostatně, tento typ pojištění je vyžadován samotným zákonem.
Pokud si chcete sjednat povinné ručení, měli byste se vyvarovat nejčastějším chybám. Zároveň si dejte pozor na některé mylné informace kolující mezi řidiči a týkající se tohoto pojištění.

Co vám přijde běžné, nemusí být samozřejmé

Spousta lidí se například domnívá, že když neprovozuje vozidlo na silničních komunikacích, nemusí platit povinné ručení. To je jedna z největších mýlek. Pojištění nemusíte platit pouze v případě, že byste dali vozidlo do depozitu. V opačné situaci vám při neplacení naskakují celkem výrazné sankce.

  • Vzniká vám dluh vůči pojišťovací společnosti
  • Pokutu vám vystaví i garanční fond ČKP

Pozor si dejte na další špatnou domněnku. Po koupi vozu máte dostatek času na sjednání povinného ručení, dokud se vám do rukou nedostanou všechny nezbytné doklady od prodávajícího. Tak tomu opravdu není. Zde se opět vystavujete tomu, že vozidlo psané na vás bude nějakou domu bez pojištění, a to zkrátka nejde. I kdybyste neměli vše potřebné, musíte vozidlo na vaše jméno oznámit pojišťovně do patnácti dnů.
Žádnou samozřejmostí není u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla pojištění čelního skla, natož těch dalších. Nutno podotknout, že tohle je příplatková služba, kterou si musíte zaplatit navíc.

Dejte si pozor na limity plnění

Když jdete uzavírat povinné ručení, určitě si při nabídce finančního plnění řeknete, že vám stačí to nejlevnější, vždyť 35 milionů je dostatečné krytí. Jenže, doba jde neustále kupředu, vše je dražší, a i škody jsou větší. Proto se raději zaměřte alespoň na zlatou střední cestu nebo dokonce vyšší limity plnění při častějším využívání vozu. Škodu totiž můžete způsobit nejenom na dalších vozidlech, ale také lidských životech a ostatním
majetku, kdy se škody mohou šplhat do desítek milionů. Kromě toho si pohlídejte i řadu ostatních věcí.

  • Asistenční služby zdarma nejsou automatické, natož ty rozšířené
  • I když nebouráte, pojišťovna vám může zdražit povinné ručení
  • Jakékoliv změny ve vlastnictví vozidla nahlašujte nejenom pojišťovně, ale i na registru vozidel

Pozor na nejlevnější povinné ručení na internetu

Dnešní doba je taková, že spousta lidí využívá k hledání levného povinného ručení srovnávače na internetu. To je samozřejmě správně. Touto cestou dokonce můžete sjednat i nové pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Musíte si dát ovšem pozor na to, co za nabídky vybíráte. To je častá chyba mnohých majitelů vozidel. V honbě za nejnižší cenou totiž uzavřete pojištění, které vás zrovna dvakrát nekryje. Proto si vše důkladně přečtěte s nechte si zobrazit i nabídky přidruženého doplňkového připojištění. Teprve pak si můžete vytvořit povinné ručení na míru tak, aby vám vyhovovalo od A až do Z.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout