Nejčastější otázky ve vztahu k půjčkám II. Co je revolving? Kolik si mohu půjčit? Potřebuji bankovní účet?

Publikováno 17. 12. 2020 v kategorii Půjčky, Vzdělávání

Co je to revolvingový úvěr?

Jedná se o typ úvěru, který můžete čerpat opakovaně. To znamená, že poskytovatel úvěru vám stanoví určitý úvěrový rámec, tedy maximální částku, kterou můžete v daném období čerpat. Tuto částku můžete vyčerpat celou a následně ji dle splátkového kalendáře splatíte, anebo ji můžete čerpat pouze po částech a vždy splácet pouze čerpanou část. Když si nepůjčíte nic, nebudete ani nic splácet. Zároveň si při opakovaném čerpání již nemusíte podávat žádost, půjčka je vám „předschválená“. Typickým zástupcem revolvingového úvěru je kreditní karta. Podobným produktem je také kontokorent vázaný k bankovnímu účtu.

Mohu půjčku vrátit a odstoupit od smlouvy?

Ano, pokud jste si vše rozmysleli, můžete od smlouvy odstoupit do 14 dnů (některé banky nabízejí i delší časový rámec pro odstoupení). Na stránkách poskytovatele byste měli nalézt vzor pro odstoupení od půjčky. Vzor si vytiskněte, vyplňte a na pobočce Czech Pointu nechte úředně ověřit podpis. Výpověď pak odešlete doporučeně do sídla banky. Následně byste měli být kontaktováni kvůli ověření vašeho záměru odstoupit od půjčky. Nejpozději do 30 dnů pak musíte věřiteli vrátit celou částku a úrok. Úrok budete přitom počítán pouze za období od zapůjčení peněz po jejich úplné splácení, něco navíc tedy určitě zaplatíte, pokud se tedy rozhodnete půjčku vrátit, jednejte co nejrychleji.

Kolik si mohu půjčit?

To záleží na vaší bonitě (čtěte Jak nás hodnotí úvěrové společnosti. Aneb co je bonita a jak ji zlepšit?). Všechny úvěrové společnosti musí se zákona jednat tak, aby své klienty nepředlužily. To znamená, že vám nepůjčí víc, než kolik budete schopni splácet, což je samozřejmě ve vašem zájmu. Ještě před koronakrizí v roce 2020 platilo, že by výše všech závazků v součtu neměla překročit devítinásobek čisté roční mzdy a zároveň, že by součet splátek měl být maximálně 45 % z čistého příjmu. Ačkoliv jsou nyní pravidla uvolněnější (prosinec 2020), vyplatí se tímto výpočtem raději řídit i nadále.

Potřebuji ke získání půjčky bankovní účet?

Obvykle ano, ale podmínkou to není úplně vždy. Pokud půjdete o půjčku žádost do banky, pak je jisté, že vám bude vyplacena na bankovní účet. Pokud se rozhodnete pro některou z nebankovních půjček, pak máte možnosti větší. Někteří poskytovatelé totiž nabízejí rovněž vyplacení v hotovosti. Typicky se jedná o úvěry poskytovatené z rukou obchodního zástupce u vás doma. Existují ale i další varianty, některé společnosti vyplací peníze skrze partnerskou síť čerpacích stanic, či trafik (např. Zaplo půjčka).

  • Nejčastější otázky ve vztahu k půjčkám II. Co je revolving? Kolik si mohu půjčit? Potřebuji bankovní účet?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 17. 12. 2020
  • Kategorie: Půjčky, Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout