Nejčastější otázky ve vztahu k půjčkám. Můžu si půjčit s exekucí? Co ovlivňuje úrok? Jak budu splácet?

Publikováno 7. 12. 2020 v kategorii Půjčky, Vzdělávání

Když jde o peníze, vyplatí se být opatrný a když jde o to půjčit si je na dlouhodobu, platí to dvojnásob. Půjčky jsou tématem, které vzbuzuje spoustu otázek a na ty nejčastější se vám pokusíme odpovědět v tomto článku. Jak je to s exekucí? Co jsou registry? Jak budu splácet?

Co potřebuji k žádosti o půjčku?

Každý poskytovatel má trochu jiné požadavky, které se odvíjí od typu a výše půjčky o kterou žádáte. Nicméně, bez občanského průkazu to nepůjde nikde. Občas bude potřeba ještě druhý doklad totožnosti (např. řidičský průkaz). Pokud budete žádat o bezhotovostní půjčku (těch je většina), pak samozřejmě budete potřebovat bankovní účet – v některých případech vedený na vaše jméno. Prokázat budete muset také schopnost půjčku splatit.

Jak prokážu svou schopnost půjčku řádně splácet?

Budete-li žádat v bance u které máte svůj bankovní účet a chodí vám na něj výplata, bude to jednoduché, obvykle postačí pouze výpis z účtu. Rozhodnete-li se ale pro nějakou nebankovní půjčku, mohou být požadavky trochu jiné. Někteří poskytovatelé vyžadují pouze informaci o příjmu, ale jeho fyzické dokládání nezbytné není (to platí ale pouze o rizikovějších malých půjčkách). Spíše tak počítejte s tím, že i zde bude potřeba doložení výpisu z bankovního účtu za určité období. V každém případě by vaše příjmy měly být dostatečně vysoké a stabilní.

Co znamená stabilní příjem?

To znamená, že žadatel (tedy vy) nesmí být ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. Zároveň byste měli mít stálé zaměstnání a to ve společnosti, která není v insolvenčním řízení, nebo dokonce vyhlásila bankrot. U banky vám také nebude stačit pouhá dohoda o provedení práce a pracovní činnosti. Ideální žadatel má stálé zaměstnání ve kterém je déle než jeden rok a má smlouvu na dobu neurčitou.

Jak budu prokazovat svůj příjem?

U větších půjček se nevyhnete složitějšímu prokazování příjmu, to je nicméně ve vašem zájmu, chráníte tak sami sebe před rizikem potíží se splácením. Pokud jste zaměstnanec, tak doložíte výpis z bankovního účtu za určité období (obvykle alespoň 3 měsíce). Tento výpis si snadno vygenerujete ve svém internetovém bankovnictví. Pokud jste vyplácení v hotovosti, pak doložíte výplatní pásky. U živnostníků a podnikatelů bude banka pravděpodobně vyžadovat daňové přiznání za poslední rok a doklad o zaplacení daně. Do příjmu lze počítat i sociální příspěvky či důchody. Obecně platí, že důkladnější dokládání příjmu váš čeká zejména u větších úvěrů, tzv. rychlé půjčky pracují spíše na automatizovaném vyhodnocení v reálném čase. Některé společnosti jsou schopné (po vašem schválení) připojit se automatizovaně k vašemu bankovnímu účtu a vyhodnotit výši příjmu obratem.

Mohu si půjčit pokud mám exekuci nebo jsem v insolvenci?

Nemůžete, ze zákona musí každý poskytovatel ověřit úvěruschopnost každého žadatele o půjčku. To znamená, že musí mimojiné prověřit i schopnost dlužníka úvěr řádně splatit. Na trhu naleznete nebankovní společnosti, které nabízejí pomoc i v těchto situací, ale takové nabídky jsou vysoce rizikové a mohou vás přivést do ještě větší potíží, proto je lepší o nich ani neuvažovat. Pokud se ptáte, jak dlouho o skončení exekuce či insolvence si bude moci zajít do banky pro úvěr? Obvykle to trvá několik let a samozřejmě budete muset dvojnásob důkladně prokazovat schopnost váš závazek splatit.

Co jsou registry dlužníků a co když mám záznam?

Registry dlužníků (existuje jich celá řada, některé jsou bankovní, některé nebankovní – mezi ty nejznámější patří např. SOLUS) slouží zapojeným společnostem (bankám, nebankovní poskytovatelům úvěru, pojišťovnám, mobilním operátorům atd.) ke sdílení vybraných informací o klientech. Obecně známé jsou negativní registry do nichž společnosti zapisují své dlužníky, ale existují i pozitivní varianty registru, kam se naopak dostanou klienti, kteří vše včas a řádně spláceli. Negativní záznam v registru dlužníků je vždy překážkou, ale nemusí být vždy zásadní při rozhodnutí, zda vám bude úvěr schválen či nikoliv. Záleží na tom, za jaký prohřešek jste se do registru dostali a zda-li v době kdy o půjčku žádáte prokážete svou úvěruschopnost. I ze záznamem v registru dlužníků tedy je možné půjčku získat.

Co ovlivní to, jaký úrok dostanu?

O tom, zda-li půjčku vůbec dostanete rozhoduje celá řada okolností. V první řadě je to výše vašich příjmů a nákladů, věk, vzdělání, počet dětí, zaměstnání, bydliště – to a další parametry v sobě zahrnuje tzv. bonita. S nedostatečnou bonitou na bankovní půjčku nedosáhnete. Nebankovní společnosti pracují s vyšší mírou rizika a půjčku dají, vzniklé riziko však pochopitelně kompenzují například nižší poskytovanou částkou, nutností spoluručitele a zejména vyšším úrokem.

Jak budu půjčku splácet?

To záleží na to, u koho si půjčku vezmete. Bankovní půjčky se vždy splácí převodem na účet a to tak, že si banka peníze sama strhne z vaše běžného účtu, samozřejmě dle splátkového kalendáře a v příslušné výši. Nebankovní společnosti obvykle pouze vystaví splátkový kalendář, ale samotné odeslání splátky nechávají na vás (pozor na pozdní splátku a možné sankce!). U hotovostních půjček, které byly sjednány osobně a vyplaceny tzv. na ruku je pak běžná i stejná forma splácení, tedy hotově do rukou obchodního zástupce.  • Nejčastější otázky ve vztahu k půjčkám. Můžu si půjčit s exekucí? Co ovlivňuje úrok? Jak budu splácet?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 7. 12. 2020
  • Kategorie: Půjčky, Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout