Některé elektrokoloběžky budou muset mít nově povinné ručení

Publikováno 5. 10. 2022 v kategorii Pojištění, Povinné ručení

Povinné ručení je pojmem, se kterým asi není třeba kohokoliv zdlouhavě seznamovat. Jde o pojištění, z něhož je hrazena škoda v okamžiku, kdy způsobíte dopravní nehodu, ať už jsou to škody na majetku či zdraví cizích osob. Všichni jsme zvyklí, že bez tohoto typu pojištění na silnice nemůže vyjet v podstatě žádný dopravní prostředek.

Kdo musí mít sjednané povinné ručení?

  • Osobní automobily
  • Dodávky a nákladní vozy
  • Motocykly
  • Traktory a jiná technika

Co nevidět se tento seznam ale možná ještě více rozšíří, o čemž vypovídá schválení loňské směrnice Evropskou unií. Povinné ručení bude mít co dočinění s elektromobilitou. A teď zrovna nemáme na mysli elektroauta, pro která povinné ručení samozřejmě platí. Do výčtu takto pojištěných dopravních prostředků přibydou elektrokoloběžky.

Pojištění odpovědnosti z provozu

Je pravdou, že boom elektrokoloběžek nabyl na své síle a dnes se s nimi můžete setkat v podstatě na každém kroku. Nejsou výsadou pouze velkých měst, ale i těch menších. Lidé se na nich prohání po silnicích, po chodnících a mnohdy i na pěších zónách. Díky jejich vyšší rychlosti tak dochází k nejrůznějším úrazům, které pak řidiče koloběžek mohou vyjít pěkně draho.

Není se proto čemu divit, že spousta majitelů elektrokoloběžek už nyní využívá dobrovolné pojištění odpovědnosti pro případ nehody. Stačí, když někomu poškodíte majetek nebo zničíte zdraví a nedoplatíte se. Finanční sumy za způsobenou újmu dnes sahají do horentních výšin v řádu stovek tisíc až milionů. Jeden takový karambol na elektrokoloběžce z vás může udělat chudáka do konce života. A přesně z těchto důvodů se „dobrovolnost“ pojištění z odpovědnosti přesune na úroveň „povinnost“.

Jakých elektrokoloběžek se bude týkat povinné ručení?

Povinné ručení neboli pojištění z odpovědnosti provozu vozidla se bude od roku 2024 týkat elektrokoloběžek s vybranými technickými parametry. Tato povinnost se kromě jiného bude vztahovat také segwaye. Těch jezdí především v hlavní metropoli více než dost.

  • Elektrokoloběžky překračující rychlost 25 kilometrů za hodinu.
  • Elektrokoloběžky překračující rychlost 14 kilometrů za hodinu a vážící více jak 25 kilogramů.

Půjde o vozidla s elektromotorem, která budou primárně využívána nejenom k soukromým účelům. Tato povinnost se bude týkat i elektrokoloběžek užívaných v rámci komerčních provozů. Typickým příkladem jsou samozřejmě půjčovny.

Na kolik vyjde povinné ručení na koloběžku?

Ceny povinného ručení pro elektrokoloběžky u většiny českých pojišťoven ještě nejsou stanoveny. I když některé z nich už přichází s cenami pohybujícími se v řádu několika stovek korun ročně. Toto pojištění odpovědnosti je obvykle nedílnou součástí pojištění majetku a primárně zahrnuje elektrokola a elektrokoloběžky. Je tedy více než zřejmé, že díky této povinnosti odzvoní i těm, kteří si pořídí méně výkonnou elektrokoloběžku nepodléhající výše uvedeným parametrům a následně provedou vlastnoruční zvýšení výkonu. Nutno podotknout, že tato povinnost by se měla prozatím vztahovat jen na elektrokoloběžky. Povinné ručení na elektrokola se u nás neplánuje, i když jej některé evropské země zavádějí.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout