Není půjčka jako půjčka, jak vybrat ideální úvěr?

Každá půjčka má své využití a každému může vyhovovat něco jiného

Pokud se již rozhodnete vzít si půjčku a zadlužit se, měli byste se nejprve dobře zorientovat v nabídce a možnostech. Každému klientovi totiž může vyhovovat něco jiného a v závislosti na výši půjčky, celkové době splatnosti, opakování půjčky, způsobu splácení a řadě dalších parametrů může být jeden typ úvěru výrazně vhodnější, než jiný. Tímto článkem vám pomůžeme se lépe zorientovat.

Kreditní karta, kontokorent nebo půjčka?

Kreditní karta, kontokorent, nebo úvěr?

Kreditní karta

Jedná se o úvěr poskytovaný na platební kartu. Překvapivě velké množství lidí netuší, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Je to přitom velmi jednoduché – u debetní karty používáte své peníze. U kreditní karty platíte penězmi banky. Kreditní karta má svůj vlastní účet na který banka nastaví sjednaný limit (v závislosti na bonitě klienta), může se jednat o 10 000 Kč, ale třeba i o stovky tisíc. Hlavní výhodou kreditní karty je bezúročné období. Pokud stihnete peníze poskytovateli vrátit v bezúročném období, neplatíte vůbec žádné úroky. Bezúročné období bývá obvykle 30 až 45 dní a je důležité si ho pamatovat a znát! Kreditní kartu můžete používat opakovaně, platíte přitom pouze úrok z půjčované částky. Jedná se tedy o produkt vhodný pro každodenní použití (lze s ním získat slevy a poplatky zpět), vyžaduje však vysokou platební kázeň a také dostatečnou bonitu, jinak obvykle kreditní kartu nelze získat. Kreditní karty poskytují téměř všechny banky, ale i některé další soukromé společnosti.

Kreditní karta se hodí pro každodenní použití. Nikdy ale nevybírejte peníze z kreditní karty v bankomatu, poplatky za výběr jsou přemrštěné!

Kontokorent

Kontokorent je doménou výhradně bankovních institucí, jedná se o úvěr poskytovaný v rámci běžného bankovního účtu. Banka poskytne (ne vždy a ne každému) určit úvěrový limit, obvykle ve výši 1-3 měsíčních výplat. V praxi to pak funguje tak, že je možné „jít se zůstatkem do mínusu“. Podobně jako u kreditní karty (viz výše) se platí úrok pouze z půjčené částky a pouze po dobu, kdy peníze dlužíte. Kontokorent může být vhodným řešením když dojdou peníze před výplatou, nebo se vyskytne nečekaný finanční výdaj. U kontokorentů není obvykle stanovena pevná splátka, klient je však povinen v určité době úvěr celý splatit.

Kontokorent si sjednejte jen pokud ho skutečně potřebujete, za schválení a vedení účtu se obvykle platí poplatky. Banka bude vždy chtít doložit finanční příjem.

Úvěr / půjčka

Úvěr i půjčka jsou v podstatě totéž, ačkoliv podle zákona je správný pojem Spotřebitelský úvěr. Ať tak, nebo tak, nejčastěji se setkáte se slovem půjčka, které je jasně srozumitelné. Půjčka může být bankovní, ale i nebankovní. Rozhodně už dnes neplatí, že nebankovní půjčka je vždy méně výhodná, než ta od banky. Jestliže mluvíme o půjčce, může být účelová (peníze lze použít pouze na konkrétní věc), anebo neúčelová (peníze lze použít na cokoliv). Pokud potřebujete půjčit větší částku, získáte v bance výhodnější podmínky a jistotu. Pokud ovšem potřebujete pouze pár tisíc před výplatou, je nabídka na trhu bohatá v nebankovním sektoru. Vyplatí se ale dobře počítat a porovnávat nabídky, neboť právě mezi krátkodobými půjčkami se nejčastěji setkáte s vysokým úrokem i sankcemi.

S dostatečnou bonitou dává bankovní půjčka větší smysl. Nebankovní půjčky jsou ovšem pružnější, rychlejší ve vyplácení a dokážou nabídnout i malé částky.

Zorientovali jste se, nebo stále nemáte jasno? Použijte diskusi pod článkem…

Srovnání půjček a úvěrů

Upozornění: S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální. Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele. Podmínky použití