Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Novoroční zdražení pohonných hmot. Kolik si připlatíme v lednu 2020?

Publikováno 8. 1. 2020 v kategorii Novinky

Ještě před vánocemi ceny benzínu a nafty mírně klesaly, to se však má změnit. Ceny ropy už se totiž znovu plíživě zvedají a prognózy pro následující týdny opravdu nevypadají příliš příznivě. Pokud se podíváme na světové trhy, zjistíme nárůst cen o skoro neuvěřitelných 8,5 % a je jen otázkou velmi krátkého času, než se tato změna promítne i na čerpací stanice v ČR.

Proč vlastně ropa zdražuje?

Zářijové útoky na saudskoarabská ropná zařízení stále vrhají na trh s ropou nepříjemné dozvuky. Barel ropy Brent proto v minulém týdnu atakoval hranici 66 dolarů za kus. Zdražení by se u nás projevilo už dávno, kdyby ho mírně netlumila lehce posilující koruna. Tak kde se tedy bere plánovaný nárůst cen? Může za něj dohoda členských zemí OPEC, jež spočívá v razantním omezení těžby. A svůj podíl na tom mají také dílčí dohody s Čínou a USA. Ujednání s Čínou zbavilo zemi nejistoty, s níž se v poslední době potýkala, což rozjelo kola ekonomiky a zvýšilo poptávku po černém zlatu. Dohoda podepsaná s USA pak částečně omezuje nabídku ropy na globálním trhu. Obojí bohužel zvedne poptávku – a tím i cenu.

Jak se pohybovaly průměrné ceny a kam se vyšplhají na začátku roku 2020?

Ještě v předposledním týdnu roku 2019 se průměrná cena benzínu pohybovala okolo 32 korun za litr, což bylo oproti listopadu zlevnění o 50 haléřů. Nafta byla k dostání dokonce za průměrných 31,65, čím atakovala svou rekordně nízkou hranici ze začátku dubna. Do cen v ČR se začnou tyto změny promítat pravděpodobně ještě před koncem roku. Nejdříve začnou na cenových tabulích naskakovat dvacetihaléře, později se pravděpodobně bude jednat o padesátníky. Konečné zdražení by se však mělo vejít do 3-5 Kč za litr pohonných hmot. Pro všechny případy je však třeba s touto eventualitou počítat.

  • Novoroční zdražení pohonných hmot. Kolik si připlatíme v lednu 2020?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 8. 1. 2020
  • Kategorie: Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout