Oblíbené triky podvodných a nekalých půjček. Na co si dát pozor?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Hodláte si půjčit peníze a nechcete přitom přijít třeba i o střechu nad hlavou? Dnes vám představíme oblíbené triky neférových poskytovatelů půjček, které mohou klientům při troše nepozornosti napáchat velké škody.

Půjčky „každému a ihned“

Řada podvodných a nekalých poskytovatelů úvěrů nabízí tzv. „půjčky ihned a každému“. Jsou ochotni půjčit klientům, kterým nepůjčí v bance, ale dokonce jim půjčku nenabízí ani většina nebankovních poskytovatelů. Tyto půjčky nevyžadují doložení finančního příjmu, nekontrolují registry dlužníků a nevyžadují ani minimální příjem. Naopak ale vyžadují ručení nemovitostí a to i za nepoměrně menší nabízené částky, či podpis směnky. Ručení nemovitostí v osobním vlastnictví za půjčku 100 000 Kč je holý nesmysl.

Nikdy neručte vlastní nemovitostí za nepoměrně menší půjčku

Poplatek předem za …

Častou taktikou firem, o nichž platí výše řečené, je také vyžadování poplatků předem. Některé nebankovní půjčky, ale třeba i klasické banky sice mají v ceníku administrativní poplatky, nebo poplatky za poskytnutí půjčky. Pokud takový poplatek je součástí půjčky, klient je o něm informován a je započítán do jednotlivých splátek, pak je vše v pořádku. Vcelku obvyklou praxí však bývá vyžadování poplatků ještě před skutečným poskytnutím finančních prostředků (za údajné pojištění, prověření klienta apod.). Peníze však žadatel často již nikdy neuvidí – stejně jako slibovanou půjčku. Neplaťte tedy nikdy žádné poplatky předem, solidní poskytovatelé je nevyžadují!

Případné poplatky mají vždy být započítány až do jednotlivých splátek

Nízký úrok, ale jen první rok

Chytrý trik jak zatraktivnit produkt a přitom nachytat nic netušícího klienta. Slíbit skvělý úrok, který je srovnatelný s nabídkou v bance (obvykle 6-9 %). Ovšem tento úrok příslibit ve smlouvě pouze na první rok a potom jej svévolně navýšit. Ze skvělého úroku 6 % se za pár let stane třeba 18 % a víc. S tím samozřejmě roste výše měsíčních splátek, které náhle mohou snadno převýšit rozpočet klienta a způsobit zásadní potíže se splácením.

Úroková sazba by měla být po celou dobou splácení půjčky neměnná

Předčasné splacení? Extrémně drahé!

Řešení předchozí pasti by možná bylo poměrně jednoduché – refinancování půjčky, jenže zde přichází další velká nepříjemnost – a sice přehnaně vysoká sankce za předčasné splacení úvěru, kterou je nutné uhradit k celkové splatné částce. Taková sankce může být mnohdy ve výši stovek tisíc a slouží právě k tomu, aby si poskytovatel klienta k sobě „přivázal“ co nejtěsněji.

Předčasné splacení půjčky by mělo být bez dalších sankcí

Nepřesný výpočet úroku

Některé firmy skrývají RPSN a upřednostňují pouze úrok. To ale není totéž! Některé firmy totiž vypočítávají úrok vždy z celkové půjčené částky a to po celou dobu splácení půjčky, neberou však již ohled na to, že klient už podstatnou část jistiny splatil! Výsledkem vždy je samozřejmě mnohem dražší půjčka, než se může na první pohled zdát.

Nejdůležitějším parametrem pro srovnání půjček mezi sebou je RPSN

Rozhodčí doložka – skryté riziko?

Některé společnosti mají ve smlouvě o půjčce ukrytou tzv. rozhodčí doložku (nedávno jsme si toho všímali u rychlých půjček v článku Půjčka před výplatou – velké srovnání). Rozhodčí doložka ve smlouvě slouží jako náhrada pomalých soudních řízení. Pokud tedy dojde ke sporu mezi poskytovatelem (věřitelem) a klientem rozhodne jej určený advokát. Ten je určený věřitelem. Je nasnadě, že tento advokát bude obvykle stát na straně toho, kdo jej platí a kdo mu zadává práci. Rozhodčí doložka tak může (ale nemusí to platit úplně vždy) být potenciálně velmi rizikovou součástí smlouvy.

Rozhodčí doložka by neměla být součástí smlouvy o půjčce

Opožděná splátka? Přijde draho!

Někteří neféroví poskytovatelé půjček mají svůj byznys postavený také na přemrštěných sankcích za pozdní splacení. Dá se s jistotou říct, že víc peněz vydělají na pokutách, než na řádných splátkách. Ani toto samozřejmě není v pořádku, tam kde někteří solidní poskytovatelé chtějí desítky korun (např. Japonská půjčka od Home Creditu), vyžadují jiní rovnou stovky a tisíce. Sankce tak mohou velmi rychle překročit půjčovanou částku a dále rychle růst ze dne na den.

Informace o sankcích musí být vždy předem známé a nesmí rychle převýšit půjčku

Smlouva k nahlédnutí? Bohužel

Online kalkulačka splátek, kde si je možné dopředu půjčku spočítat a také náhledy smluv přímo na webových stránkách, to je naštěstí běžná praxe u většiny půjček. Existují ale i výjimky a není jich zrovna málo (např. oblíbená SMART půjčka). Klient tak nemá možnost si dopředu všechny dokumenty v klidu prostudovat a propočítat. Nezbytné informace mu předá vyškolený obchodník až při osobní návštěvě. Obtížná finanční situace, časový tlak a zkušených obchodník pak mohou dostat klient do situace do níž by se jinak třeba jinak ani nedostal.

Informace o výpočtu a smlouva musí být dostupné předem k nahlédnutí

Víte o dalších tricích a podvodech? Podělte se o něm v diskusi pod článkem…

  • Oblíbené triky podvodných a nekalých půjček. Na co si dát pozor?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 23. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout