Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Okamžité platby konečně dorazily do České republiky, nabízí je už sedm bank

Publikováno 21. 1. 2020 v kategorii Novinky, Vzdělávání

Fenomén okamžitých plateb začíná už i na území České republiky nabírat na celkové důležitosti. V současné době tuto službu poskytuje celkem sedm bankovních subjektů, přičemž drtivá většina ostatních s tím plánuje začít v průběhu roku následujícího. Časům nekonečného převádění peněz z jednoho účtu na druhý proto zřejmě definitivně odzvonilo.

Výrazně rychlejší tok peněz

Okamžité platby, které spočívají v rychlém převádění peněz z jednoho účtu na druhý během několika vteřin, jsou konečně přístupné také u nás. Technologický pokrok nezastavíš a v bankovním sektoru tomu samozřejmě není jinak. Dříve bylo běžnou praxí, že klienti čekali na vyřízení převodu peněz klidně i několik dnů. O existenci nové služby se obyvatelé naší země vcelku zajímají, až dvě třetiny lidí její přítomnost registrují a většina z nich se rovněž těší na využívání nových benefitů. Některé výhody jim však stále unikají.

Okamžitý převod peněz je klientům bankovních subjektů totiž umožněn čtyřiadvacet hodin denně. Je zároveň potřeba, aby stejným systémem disponovala také strana příjemce oné částky, jinak se proces o něco prodlouží. Kupříkladu klienti Air Bank a České spořitelny si proto mezi sebou mohli po celý rok posílat doslova vteřinové platby neomezeně sedm dní v týdnu. Postupně se přidávaly i další banky, takže dnes to samé platí pro banku Creditas, Komerční banku, PPF banku, Raiffeisenbank či dosud poslední Monetu Money Bank.


Jak lze využívat službu okamžité platby

Okamžitou platbu lze provést především prostřednictvím internetového bankovnictví, ale v případě Raiffeisenbank, Air Bank či České spořitelny také pomocí chytré mobilní aplikace. Komerční banka toto zatím podporuje pouze v rámci mobilního systému Android, přičemž pro systém iOS plánuje spuštění velmi brzy. Klienti České spořitelny mohou od ledna příštího roku využívat také bankomatové sítě, kterých se na území České republiky nachází více než 1800 kusů.

Čtěte také: Velké srovnání bankovních úvěrů podle výše RPSN

Maximální částka, kterou můžete poslat je omezena

Šest ze sedmi bank, které aktuálně poskytují službu okamžitých plateb, má stanoveno horní hranici, kolik peněz je možné tímto způsobem poslat. Jedná se o jednotnou sumu 400 tisíc korun. Pouze Česká spořitelna disponuje hranicí výrazně nižší (100 tisíc korun), což připisuje snaze uchránit klienta před možnými problémy budoucnosti. Služba je přeci jen poměrně nová a proto bude možná ještě potřebovat další vylepšení. Klienti České spořitelny a Raiffeisenbank nemusejí v mobilní aplikaci či internetovém bankovnictví blíže specifikovat, zda chtějí okamžitou platbu nebo běžný bankovní převod. O tom rozhodne banka na základě uvedených údajů. U ostatních bankovních společností je potřeba jasně sdělit, jakou formu převodu peněz preferujete.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout