Paušální daň pro drobné živnostníky se pomalu blíží, co je dobré vědět předem?

Publikováno 21. 10. 2019 v kategorii Novinky, Vzdělávání

Nad zavedením paušální daň pro malé podnikatele se v politické sféře polemizuje už několik let, nyní ovšem plány vůbec poprvé začínají získávat reálné obrysy. Vláda premiéra Andreje Babiše slibuje zavedení paušálních měsíčních odvodů pro OSVČ od počátku roku 2021. Jedni tento krok vnímají jako hození klacku pod nohy, druzí jej naopak vřele vítají. Kde se skrývá pravda? Někde uprostřed. V následujících řádcích vás provedeme vším, co o paušální dani musíte vědět.

Paušální daň má za úkol snížit byrokracii

V současné době se musejí všechny osoby samostatně výdělečně činné věnovat třem různým odvodům najednou:

  1. zdravotnímu pojištění
  2. sociálnímu pojištění
  3. dani z příjmu

K tomu je samozřejmě zapotřebí vyplňovat troje různé formuláře a neustále opakovat v podstatě jedny a ty samé údaje až do zbláznění. Je jasné, že přílišné papírování živnostníky jen zdržuje, omezuje a odvádí jejich pozornost od činnosti, pomocí níž si vydělávají na živobytí. Paušální daň by jim tedy v tomto směru měla usnadnit práci.

Na koho se paušální daň vztahuje

Jak už jsme zmínili v úvodní pasáži, tak paušální daň se bude týkat pouze drobných živnostníků. Mezi ně se počítají všichni s ročním výdělkem nižším než jeden milion korun, což je zhruba 420 tisíc živnostníků v republice. Paušální daň však nebude povinná pro všechny, jedná se o čistě dobrovolnou službu veřejnosti. Každá osoba si sama může vybrat mezi tímto pravidelným, měsíčním odvodem či podáváním daňového přiznání.

Co znamená paušální daň pro samotné živnostníky

V prvé řadě se díky paušální dani zbavíte nadměrných administrativních povinností, které veskrze jen zdržují od práce. Dále se nebudete muset starat o každoroční daňové přiznání a nemohou na vás přijít ani namátkové daňové kontroly, což je příjemným bonusem navíc. Díky tomu, že na sociálním pojištění odvedete více, než jste byli doposud zvyklí, se skvěle připravíte na důchodový věk. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová přísun peněz do důchodového systému vítá, stejně jako 80 % dotázaných občanů. Samozřejmě se zde ale najdou nějaká ta ALE. Se zavedením paušální daně ztratíte nárok na uplatnění daňových slev a daňových bonusů na dítě. Také vám měsíčně z bankovního účtu odejde o pár stovek více než předtím.

Pro stát je paušální daň samozřejmě také výhodná

Paušální daň si klade za cíl ušetřit čas nejen živnostníkům, ale také ministerstvu financí. Navíc by měla příznivě zapůsobit i na státní pokladnu. V současné době to totiž vypadá, že paušální daň bude v rámci jednoho měsíce tvořena částkou 5 500 Kč. Z toho přibližně 2 400 Kč půjde zdravotní pojištění, 3 000 Kč pak sebere sociální pojištění. A co ta zbylá stokoruna? Ta představuje nejnižší možnou daň z příjmu pro stát.

Další články


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout