Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Pokud dluhy přerůstají přes hlavu, může být konsolidace půjček vhodným řešením

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Zadlužení českých domácností každým rokem narůstá, pokud začnou splátky jednotlivých úvěrů „přerůstat přes hlavu“, může být jejich konsolidace vhodným řešením. Co konsolidace vlastně je, které závazky je možné „spojit“ a jaké konkrétní výhody takové řešení nabízí? Více si povíme v dnešním článku…

Co znamená konsolidace?

Konsolidace znamená spojení, rozumí se tím spojení více závazků v jeden. Prakticky to tedy funguje tak, že poskytovatel konsolidace převezme stávající dluhy a jednorázově je splatí. Klient následně za předem sjednaných podmínek splácí pouze jeden závazek, to samozřejmě přináší řadu výhod:

Výhody konsolidace

 • Zpřehlednění – všechny závazky se sloučí pouze do jednoho
 • Výrazně nižší měsíční splátka (běžná úspora dosahuje až 30 %)
 • Je možné si znovu sjednat podmínky půjčky (doba splácení, výše splátky)
 • Obvykle se neplatí žádné poplatky za sjednání a vedení úvěrového účtu
 • Mnohem lepší finanční plánování a řada nadstandardních služeb navíc
 • Možnost půjčku předčasně splatit bez sankcí

Nevýhody konsolidace

 • Celková doba splatnosti nové půjčky bývá zpravidla delší, než u každého jednotlivého konsolidovaného závazku. S ohledem na výši úroků je možné, že se konsolidace vůbec nevyplatí – rozhodně tedy doporučujeme počítat a porovnávat nabídky

Co je možné konsolidovat?

 • Bankovní i nebankovní půjčky
 • Kreditní karty
 • Kontokorent

Řádné splácení je nutnost!

Konsolidace půjček však není řešením každého problému, rozhodně je možné takto spojit pouze ty závazky, které klient zvládá řádně splácet. Pokud tedy již jste nějakou dobu v prodlení se splácením jednotlivých půjček, pak vám konsolidace (a to ani ta nebankovní) pravděpodobně schválena nebude. Není také pravidlem, že je vždy konsolidace levnější, počítat s kalkulačkou v ruce se vyplatí.

Nadstandardní služby jsou samozřejmostí

Výhody spojení půjček jsme již popsali výše, běžné ale bývají i další služby, které klient jistě ocení. Kromě toho, že se konsolidací klient obvykle „vyváže“ z řady nevýhodných úvěrů a zpřehlední tak svou situaci, patří mezi největší devizu možnost sjednání půjčky za nových podmínek. Je tedy možné sjednat si znovu celkovou dobu splatnosti a tím přizpůsobit výši jednotlivých měsíčních splátek. Obvykle bývá možné sjednat i odklad splátek (za poplatek) a možnost celou půjčku předčasně splatit bez sankcí. Výhodnost konsolidace se obvykle zvyšuje úměrně s celkovou výší spojovaných dluhů – čím víc, tím vyšší bývá úspora. U některých společností (např. Home Credit) lze konsolidovat až osm dluhů. Nelze zpravidla konsolidovat malé závazky, které nepřevyšují spodní limit vybrané konsolidace, často tak musí součet závazků překročit např. 30 000 Kč. Horní hranice pak bývá kolem půl milionu.

Ilustrační tabulka konsolidace půjček u Home Creditu

Výše konsolidace Doba splatnosti Měsíční splátka Celková částka
50 000 Kč 12 měsíců 4 584 Kč 55 008 Kč
100 000 Kč 24 měsíců 4 920 Kč 118 080 Kč
140 000 Kč 36 měsíců 4 957 Kč 178 452 Kč
200 000 Kč 48 měsíců 5 719 Kč 274 512 Kč
240 000 Kč 60 měsíců 5 584 Kč 335 040 Kč
300 000 Kč 84 měsíců 5 306 Kč 445 704 Kč

Nejvýhodnější je bankovní konsolidace

Konsolidaci půjček nabízí většina českých bank, obvykle za nejlepších podmínek. Faktem ale zůstává, že schvalovatelnost bývá u bank poměrně nízká. Banky jsou zkrátka velmi opatrné v tom, komu půjčku schválí a komu ne. Každopádně, pokud máte možnost získat konsolidaci u banky, začněte nejprve tam (to ostatně platí i v případě půjček). Nicméně i nebankovní sektor má v tomto co nabídnout, asi nejzajímavější nebankovní konsolidaci nabízí Home Credit – jeho úroková sazba se blíží nabídce bank a má s konsolidacemi bohaté zkušenost. Průchodnost žádostí je přitom výrazně vyšší.

 • Pokud dluhy přerůstají přes hlavu, může být konsolidace půjček vhodným řešením
 • Autor článku:
 • Publikováno: 23. 5. 2019
 • Kategorie: Půjčky
 • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout