Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Poradna: Situace, kdy si peníze raději nepůjčujte

Publikováno 1. 6. 2019 v kategorii Půjčky

Malá a dostupná půjčka sjednaná přes internet může být velkým lákadlem, jak pohotově vyřešit své finanční potíže. Pokud ji využijte pouze zcela výjimečně a máte navíc dostatečnou finanční sebekážeň, jedná se o poměrně rozumný způsob řešení vzniklé situace (zejména, pokud využijte některou z nabídek půjčky zdarma). Existuje však také mnoho případů – a nejspíš jich bude naprostá většina – kdy byste se ale měli půjčce zcela vyhnout. Jaké to jsou?

Rychlá online půjčka není pro každého

Nepůjčujte si na nepotřebné věci

Půjčení peněz má smysl u věcí, které využijte, mají dlouhodobou hodnotu a jsou jinak nedostupné. Typicky se jedná například o hypotéku – tedy půjčku na bydlení. Obhájitelná je také např. půjčka na opravu pračky nebo spotřebičů nezbytných pro hladký chod domácnosti. Ovšem půjčovat si peníze na dovolenou, víkendový pobyt, či Vánoce je velmi nerozvážné. Přesto právě tento typ půjček není ničím neobvyklým a zejména kvůli podobným rozmařilostem se dostávají lidé do ještě větších finančních potíží. Snažte se své finance dlouhodobě plánovat a výdaje držet pod kontrolou!

Neberte si půjčku, pokud nemáte dostatečný příjem

Bankovní poskytovatel úvěrů vám půjčku v takovém případě vůbec neposkytne – chrání sebe – ale v konečném důsledku i vás. Nicméně na trhu existují nebankovní půjčky bez doložení příjmu u nichž společnosti sází na zodpovědnost klientů a u půjček dokládání příjmu nevyžadují. Pro dlužníka může být taková půjčka velkým problémem, neboť sankce za pozdní splácení bývají často vysoké a dluh může rychle narůstat. Je nutné si předem důkladně spočítat, zda-li budu mít na splácení půjčky teď, ale i třeba za 6 měsíců. Váš finanční zůstatek po odečtení všech běžných životních nákladů (bydlení, jídlo, ošacení atd.) by měl být násobně vyšší, než každá jednotlivá splátka půjčky.

Nepůjčujte si, pokud už někde dlužíte

Splácení více závazků najednou je velkou záteží a to nejen pro rozpočet. Řešením může být konsolidace půjček, tedy jejich spojení v jednu. Rozhodně si ale nikdy neberte půjčku na splacení předchozí půjčky, velmi rychle byste se dostali do dluhové spirály, ze které bývá jediným východiskem pouze osobní bankrot. Pokud máte, nebo už tušíte, potíže se splácením půjčky, kontaktujte poskytovatele co nejdříve. Řešením může být odklad splátek, nebo jejich snížení. Buďte aktivní!

Nepůjčujte si, pokud vám nepůjčili jinde

Nezískali jste půjčku ve své bance? Jedná se o první varování, banky si své klienty lustrují velmi důkladně a častým důvodem pro zamítnutí žádosti bývá právě nedostatečná bonita. Jedná-li se o tento důvod půjčku si neberte. Pokud jste byli zamítnuti kvůli starému a již vyřešenému záznamu v registru, nabízí se alternativa nebankovních půjček. Každopádně ale platí, že pokud ani zde neuspějete u prověřených společností, nehledejte už jinde! Velmi rychle byste se dostali do spárů lichvářů a podvodných půjček. Neobcházejte více společností s naději, že vám někde půjčí. A rozhodně si neberte půjčku na směnku, od soukromé osoby, či snad s neúměrně vysokým ručením.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout