Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Při prodeji nezapomeňte na přepis vozidla, veškeré pokuty nového majitele jinak zaplatíte vy sami!

Publikováno 22. 1. 2020 v kategorii Pojištění, Vzdělávání

Plánujete se zbavit svého lehce zajetého miláčka na čtyřech kolech a myslíte si, že jedinou překážku činí domluva s budoucím majitelem na konečné ceně? Nenechte se mýlit. Pokud totiž automobil výhodně prodáte, ale vynecháte přitom jeho přepis na nového majitele s tím, že o ten se postará kupující, koledujete si o pořádné potíže. Nejednou už se totiž stalo, že bývalému majiteli vozidla začaly ze dne na den chodit vysoké pokuty za dopravní přestupky, které nespáchal. A zákon tyto lidi bohužel neochránil.

Za přestupky zodpovídá vždy majitel vozidla

Abychom celou problematiku pochopili, uveďme si konkrétní příklad pro lepší představivost. Pan Jaromír se rozhodne prodat své deset let staré vozidlo a proto jej umístí do internetového bazaru. Tam se mu po pár dnech ozve jakýsi pan Lukáš, který je dokonce ochoten zaplatit sumu v plném rozsahu, ačkoli zdaleka neodpovídá reálné hodnotě vozidla.

Čtěte také: Vzor ke stažení: Plná moc k přepisu vozidla 2020

Pan Jaromír si v duchu říká, že takto výhodný obchod vůbec nečekal a proto si se štědrým zájemcem rovnou plácne. Následně spolu sepíšou kupní smlouvu, pan Lukáš předá Jaromírovi peníze a s vozidlem vesele odjede. Pan Jaromír nejprve protestuje, že ještě musí dojít ke změně majitele v registru vozidel. Pan Lukáš mu tvrdí, že o to se v nejbližších dnech osobně postará. Pan Jaromír mu naivně věří.

Pár dnů na to přijde panu Jaromírovi úřední obsílka, ve které stojí, že musí zaplatit pokutu ve výši deseti tisíc korun za četně dopravní přestupky. Jak je to ale možné? Vždyť přece celý týden pracoval z domova. Pak mu to ale dojde. Dopravní přestupky totiž spáchalo jeho bývalé vozidlo s novým majitelem. „To tedy znamená, že platit nemusím, ne?“ ptá se zoufale pan Jaromír. Jenže bohužel nemá pravdu. Zákon je v tomto případě neúprosný. Za užití vozidla na pozemních komunikacích zodpovídá zásadně majitel uvedený v registru vozidel a pokud tuto svou povinnost nedodrží, dopouští se přestupku. Prodej vozidla tedy dřívějšího majitele nezprošťuje povinností, to může až přepis v registru.

Za nepřepsání vozidla hrozí pokuta

Panu Jaromírovi tedy nezbývá nic jiného, než pokutu 10 000 Kč se sklopeným zrakem uhradit. To ale není všechno. Pokud se bude na úřadech odvolávat na nového majitele, jemuž vozidlo prodal, hrozí mu totiž škody ještě mnohonásobně vyšší. Když totiž po deseti dnech od uzavření kupní smlouvy nedojde k přepsání v registru, jedná se o přestupek „oceněný“ pokutou 50 000 Kč. Pan Lukáš navíc nemusí platit ani povinné ručení, které posléze znovu putuje na účet pana Jaromíra.

Jak ideálně postupovat při prodeji vozidla

  • Nejdříve musíte sepsat písemnou kupní smlouvu (stejně jako pan Jaromír).
  • Před vydáním dokladů a zrušením povinného ručení vyčkejte, dokud automobil nebude přepsaný na nového majitele v registru vozidel. Nejlépe se o to postarejte sami na kterémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností.
  • Jako bývalý vlastník vozidla nemusíte platit povinné ručení. O tom je potřeba informovat příslušnou pojišťovnu.
  • Před vypršením 10 denní lhůty ještě pro jistotu ověřte, zda je přepis vozidla skutečně hotovou záležitostí.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout