Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Problémy se splácením půjček lidé nemají, s odkladem splátek se jich na banky obrátilo přes 30 000

Publikováno 14. 4. 2021 v kategorii Novinky, Půjčky

Morálka ve splácení úvěrů se u čechů v posledních letech stále zlepšuje, rok od roku tak klesá počet lidí, kteří mají se splácením potíže. Jedním z důvodů tohoto stavu je jistě důkladnější prověřování žadatelů ze strany poskytovatelů úvěrů, které jim ukládá zákon, ale i celkově lepší finanční kondice obyvatel. Na dobré platební morálce se oproti původním předpokladům výrazněji zatím nepodepsala ani koronavirová pandemie.

Pouze 1/3 odkladů se týkala hypoték

Více jak 30 000 lidí po skončení moratoria požádalo svou banku o odklad splátky. Ve dvou třetinách situací se tyto žádosti týkaly odkladu splátek spotřebních úvěrů, pouze jedna třetina pak připadla na hypotéky. Přes 70 % žadatelů, kteří o odklad žádali se svou žádostí uspělo. Konec moratoria, během něhož nebylo nutné úvěry splácet (platily se pouze úroky), přitom proběhlo již v říjnu loňského roku.

Zájem o hypotéky je rekordní i nadále

Stále trvá také trend rostoucího zájmu o hypoteční úvěry. Pozitivním vlivem bylo jistě odpuštění čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Banky tak téměř každý měsíc hlásily rekordní zájmy i celkové objemy. Kupříkladu meziroční nárůst hypoték v únoru vzrotl o 41,5 %. Do celkového objemu se nicméně počítají také refinancování, metodika výpočtu je neodděluje. V současné době také velká část žadatelů volí delší úrokové fixace v očekávání budoucího růstu hypotečních sazeb.

  • Problémy se splácením půjček lidé nemají, s odkladem splátek se jich na banky obrátilo přes 30 000
  • Autor článku:
  • Publikováno: 14. 4. 2021
  • Kategorie: Novinky, Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout