Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Půjčka bez kontroly registru dlužníků? Dnes už není možná, kterých registrů se bát?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Půjčky bez kontroly registru dlužníků byly ještě donedávna jedním z nejvíce vyhledávaných segmentů na nebankovním trhu. Úvěry dostupné i klientům s „pošpiněnou“ platební morálkou každý měsíc hledaly tisíce zájemců. Dnes už je tento segment v podstatě mrtvý, mohou za to legislativní změny, které všem poskytovatelům nařizují registry kontrolovat a každého zájemce tak důkladně prověřit. Do kterých registrů přitom mohou společnosti nahlížet?

Půjčka bez registru?

Půjčka bez registru vždy byla specifickým produktem, cíleným na rizikovější klienty. Tito zájemci o úvěr samozřejmě jako zázrakem spolu se změnou zákona nezmizeli. Poptávka je i nadále, pravidla jsou však mnohem přísnější. Poskytovatelé musí registry kontrolovat a využívají jich hned několik, dostupnost půjček je tak pro rizikovější klientelu nižší, ale ne nulová.

Kde mi půjčí, pokud mám záznam v registrech?

V bance bohužel nikoliv. Pokud má klient v registrech negativní záznam, neznamená to automaticky, že úvěr nezíská nikde. V bance nicméně obvykle nepochodí, přitom záznam může v registrech přetrvat roky. Nebankovní poskytovatelé tuto „mezeru na trhu“ částečně zacelují, řada z nich totiž půjčí i klientovi, který záznam v registru má. Podmínkou však je vždy schopnost řádně splácet, tedy mít v danou chvíli dostatečně vysokou bonitu. Tyto společnosti posuzují každou žádost individuálně, čímž se dostupnost produktu dramaticky zvyšuje a úvěr má šanci získat i klient, který ve své bance neuspěl. Daní za to však bývá vyšší úrok. Nebankovní půjčky jsou zkrátka obvykle dražší, než bankovní úvěry.

Registry jsou dvojí – pozitivní a negativní

Posouzení úvěruschopnosti žadatele je plně v režii každého poskytovatele půjčky. Zákon jim doslova ukládá, že tak vždy činí „na základě nezbytných, spolehlivých, dostatečných a přiměřených informací získaných od spotřebitele – a pokud je to dále nezbytné, rovněž z databáze umožňující posouzení úvěruschopnosti spotřebitele“. Konkrétnější však zákon není, na trhu je registrů hned několik a ne všechny nesou pouze negativní informace, právě naopak. Platí však, že každá instituce může nahlížet jen do těch registrů, jejichž je členem.

BRKI, NRKI, Solus

Zkratky, se kterými jste se již jistě setkali. Jedná se o bankovní a nebankovní registry a to jak negativní, tak pozitivní. V negativní části registru jsou uvedeny informace o osobách, které své závazky nehradí řádně. Tyto záznamy jsou následně uchovány po celou dobu trvání obchodního vztahu a ještě 4 roky po jeho skončení (negativní záznam v registru tak může znamenat, že klient narazí na problémy i několik let po ukončení vztahu).

Splácíte řádně? Pozitivní registry vám mohou usnadnit život…

Pozitivní registr vedou všechny tři výše zmíněné, data v nich jsou však komplexnější. Vedou totiž informace o celé úvěrové historii klienta, informace o půjčovaných částkách, splátkách a o tom, jak byly spláceny. Pokud tedy klient řádně splácí po celou dobu trvání obchodního vztahu, buduje si kredit, který mu může v budoucnu pomocit získat například lepší úrok u půjčky. Slyšeli jste někdy, že je lepší žádnou půjčku nemít? To je pravda pouze z části. Klient, který půjčku měl a bez potíží splatil je pro banku méně rizikový, než klient, který si nikdy nic nepůjčil. O tom prvním totiž má banka více informací, než o tom druhém…

Mám nějaký záznam v registru?

To lze snadno zjistit (viz článek Registr SOLUS – kompletní seznam dlužníků). Ze všech tří výše uvedených registrů lze získat výpisy, nejsou ovšem zdarma. U BRKI a NKRI stojí 100 Kč a za papírovou variantu 200 Kč. Písemný výpis ze Solusu stojí 200 Kč (lze ho získat i přes SMSku). Dejte si však pozor na pofidérní registry, jejiž přínos je velmi diskutabilní. Například Centrální registr dlužníků (CERD) nabízí lidem výpis ze své vlastní databáze, žádná finanční instituce však tento registr nepoužívá a neuznává. Takový výpis je tedy fakticky bezcenný.

  • Půjčka bez kontroly registru dlužníků? Dnes už není možná, kterých registrů se bát?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 23. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout