Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Půjčuji si poprvé, co je dobré vědět?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Půjčujete si peníze poprvé? Jistě máte celou řadu obav a otázek, jak to bude probíhat, na co si dát pozor a kde si půjčit. V tomto dnešním článku vám proto zkusíme zodpovědět všechny nejčastější otázky, které si klade žadatel před svou první půjčkou. Doporučíme vám i online půjčky, které lze získat zadarmo.

První půjčka, jak to probíhá?

Naprostou většinu půjček lze vyřídit online (tedy přes internet). Není nutné nikam chodit, nebo telefonovat. Jednoduše vyplníte vybranou online žádost o půjčku, odešlete ji a pak už pouze vyčkáte na vyhodnocení žádosti a kontakt ze strany poskytovatele úvěru. Takto lze sjednat malé i velké půjčky, které nevyžadují ručení. Vyplnění žádosti je nezávazné, k definitivnímu potvrzení zájmu o půjčku dochází až v dalších krocích.

Co potřebuji ke získání půjčky?

Zde se mohou jednotlivé body měnit v závislosti na zvoleném poskytovateli půjčky (každý má požadavky nastavené trochu jinak). Obecně ale platí následující minimální požadavky:

  • Věk min. 18 let
  • České státní občanství
  • Vlastní bankovní účet
  • Mobilní telefonní číslo
  • Schopnost řádně splácet půjčku

Některé společnosti půjčují pouze osobám starším 21 let, některé vyžadují určitou formu ručení (platí pouze pro vysoké úvěrové limity). Vybrané půjčky lze získat také v hotovosti (tehdy není vlastní bankovní účet nezbytný). U větších částek (od 20 tisíc výše) pak bývá obvykle potřeba doložit finanční příjem. Pokud toto poskytovatel vyžaduje, bude vás o tom informovat.

Jak doložit svůj finanční příjem?

Také doložení příjmu probíhá různě. Někteří poskytovatelé se spokojí s informací o výši, kterou jim uvede žadatel v žádosti a žádné další doklady nevyžadují. Obvyklejší však je doložení příjmu formou výplatní pásky, případně formou výpisu z účtu. Obojí stačí ofotit a odeslat poskytovateli. Způsobů ověření příjmů je víc a někdy mohou být i kombinovány. Ať tak, nebo tak, dokládání příjmu je obvykle poměrně snadnou formalitou, která vyřízení žádosti o půjčku zásadněji nekomplikuje a neprodlužuje.

Bude někdo volat do zaměstnání?

V drtivé většině případů nebude. Pokud by nicméně k telefonátu mělo dojít, společnost poskytující úvěr se takto nikdy nebude představovat a nesdělí nikomu žádné podrobnosti o vašem úvěru. Cílem je vždy snaha zachovat 100% diskrétnost. Poskytovatel by se tedy měl pouze informovat, zda-li žadatel v daném zaměstnání pracuje – toť vše.

Proč se předem posílá 1 Kč na účet?

Jedná se o poměrně běžnou praxi, že nebankovní poskytovatelé (platí to především u malých půjček před výplatou) vyžadují zaslání 1 Kč na svůj účet. Řadu žadatelů může tento krok v procesu žádosti o půjčku odradit. Někteří poskytovatelé proto tento poplatek nevyžadují předem, ale až na základě pozitivního „prescoringu“ žadatele. Ať tak nebo tak, převod 1 Kč slouží k ověření vlastníka bankovního účtu a zároveň funguje jako ochrana proti možnému chybnému převodu peněz na cizí účet vlivem překlepu apod. Nemusíte se tedy bát, o podvod se v tomto případě nejedná.

Jak půjčku splatím?

Většina půjček se splácí klasicky, bankovním převodem. Poskytovatel vám sdělí do kdy máte peníze zaplatit a na jaký účet. Nepřehlédněte přitom variabilní symbol, aby dokázal vaši platbu spárovat! Některé společnosti (např. Provident Financial) využívají vlastní síť obchodních zástupců, těm se splácí půjčka hotově a osobně. Jedná se však o výjimku. V každém případě ale budete vždy předem vědět kdy, kolik a jak máte splatit. Dlouhodobé půjčky se až na výjimky splácejí 1× měsíčně, krátkodobé jednorázově do dne splatnosti.

Co když nebudu moci splácet?

Skvělá otázka! Ještě než si peníze skutečně zapůjčíte, uvažujte o situacích, které mohou nastat. Nepůjčujte si peníze, pokud si nejste jisti, že je dokážete včas vrátit zpět. „Nelepte“ dluh dalším dluhem! Vždy si předem zjistěte možnost odložení splátek a případnou výši sankcí za pozdní splacení. Bankovní půjčky nabízejí často spoustu možných připojištění, nebankovní poskytovatelé však dnes již dokážou nabídnout podobný servis.

Kde si půjčit napoprvé?

Pokud potřebujete jen menší částku (do 10 000 Kč), je naše doporučení poměrně jasné. Využijte nabídku bezúročných půjček! Tyto rychlé půjčku jsou doménou zatím pouze nebankovních institucí (i banky ale něco podobného chystají). Platí, že pokud si u dané společnosti půjčujete poprvé a půjčku splatíte včas, nezaplatíte nic navíc. Skutečně tak vrátíte tolik, kolik si půjčíte. Ani taková půjčka však bez rizika není ‐ pozor na možné vysoké poplatky při pozdním splacení.

Doporučené půjčky zdarma

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout