Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Registr SOLUS – kompletní seznam dlužníků k nahlédnutí

Publikováno 1. 6. 2019 v kategorii Půjčky

SOLUS je zájmové sdružení právnických osob (jedná se o zkratku ze slov „Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům“), jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů a růstu počtu dlužníků v prodlení se splácením, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a rovněž ke snižování možné finanční ztráty věřitelů (=poskytovatelů služeb). SOLUS je znám především jako registr negativních záznamů, které mohou klientovi značně ztížit přístup k některým službám, obsahuje však také pozitivní registr a ten funguje přesně opačně. Oba si představíme v tomto článku.

Čtěte také: NÁVOD: Jak dosáhnout vymazání záznamu z registru dlužníků SOLUS

Jak to celé funguje?

SOLUS funguje tak, že do něj jednotlivé členské společnosti (viz níže) zadávají informace o svých zákaznících a jejich platební morálce. Cílem je společně sdílet dostupné informace a vyvarovat se tak případně zákazníků, kteří mají problémy se splácením (případně na tento fakt včas poukázat). Žadatelé vždy udělují souhlas s kontrolou registru při žádosti o daný produkt a dle smlouvy také přistupují na fakt, že v případě nesplácení mohou být do tohoto registru zaneseni. Nevěděli jste to? Pak pravděpodobně nečtete smlouvy, schválně si ji příště podrobně prohlédněte, uvidíte, že tam tyto informace naleznete.

Kdo všechno registr SOLUS používá?

Kompletní seznam všech členských společností naleznete na webových stránkách registru. Z těch nejznámějších zmiňme například Air Bank, Cofidis, ČSOB, Home Credit, ale i Vodafone, T-Mobile či Avon Cosmetics. Mezi členské společnosti patří zástupci z těchto kategorií:

 • Bankovní i nebankovní společnosti
 • Distributoři energií
 • Mobilní operátoři
 • Pojišťovny

Jak se mohu ocitnout „v registru“?

Jak se může stát, že se dostanete do negativního registru dlužníků SOLUS? Není to vlastně ani tak složité a tedy o svém zápisu dost možná ani nevíte – v takovém případě byste mohli být velmi nepříjemně překvapeni, když to zjistíte třeba při vyřizování žádosti o úvěr na nové auto. Jednoduše, stačí opakovaně zaplatit některé vyúčtování služeb se zpožděním, případně pozdě zaplatit nějaké své jiné závazky (faktury apod.). Správce registru doporučuje členským společnostem zapisovat údaje v prodlení delší než 3 měsíce, tato lhůta ovšem není nijak závazná a může tedy být i kratší. Nikdy by ale neměla být kratší než 30 dní. Stanovena je také minimální dlužná částka potřebná pro zápis, ta činí 500 Kč. Dluhy pod tuto částku se do registru nezapisují.

Víte, že existuje také pozitivní registr?

Málo se ví, že SOLUS provozuje několik registrů najednou, nejen tedy ten nejznámější – negativní, ale také registr fyzických osob, registr osob podnikajících a právnických, registr neplatných dokladů a dokonce také pozitivní registr. V něm jsou vedeni zákazníci, kteří perfektně plní své závazky a mají tedy dobrou platební morálku. Pakliže mít záznam v negativním registru je nežádoucí, ocitnout se v pozitivním registru může přinést řadu výhod. Taková osoba nebude mít problém se schválením půjčky, hypotéky, či leasingu na auto.

SOLUS seznam dlužníků k nahlédnutí

Všechny informace zanesené v registru SOLUS obsahují vysoce citlivé osobní údaje a z logiky věci tedy nemohou být a nejsou veřejně přístupné přes internet. Pokud jste tedy měli představu, že do nějakého formuláře zadáte pouze své jméno a adresu a ihned uvidíte, jaké záznamy o vás společnosti vedou, bohužel vás nyní zklameme. Neznamená to ale, že byste se k těmto informací dostat nemohli. Možné to samozřejmě je, jen budete muset vyplnit žádost, prokázat svou identitu a zaplatit.

Jak zjistím, že mám záznam v SOLUSu?

Způsobů, jak získat výpis z registru je několik:

 1. Online výpis
 2. SMS výpis
 3. Běžný papírový výpis

My bychom vám doporučili variantu Online výpisu, je nejrychlejší a nejpohodlnější. Na klasický výpis doručený poštou si totiž počkáte o pár dní déle a SMS varianta nám nepřijde pohodlná. Online výpis naleznete pod názvem „Nejsem dlužník“ na stejnojmenné doméně a obsahuje výpisy ze SOLUSu, ale i dalších registrů a databází.

Fyzická osoba Fyzická osoba podnikatel Právnická osoba
Identifikace bude probíhat na základě rodného čísla Identifikace bude probíhat na základě rodného čísla a IČ Identifikace bude probíhat na základě IČ
Výpis obsahuje
✓ SOLUS – Registr FO
✓ Centrální evidence exekucí
✓ Insolvenční rejstřík
✓ SOLUS – Registr FO
✓ SOLUS – Registr IČ
✓ Insolvenční rejstřík
✓ Centrální evidence exekucí
✓ Seznam nespolehlivých plátců DPH
✓ Registr živnostenského podnikání
✓ Veřejné rejstříky
✓ SOLUS – Registr IČ
✓ Insolvenční rejstřík
✓ Centrální evidence exekucí
✓ Seznam nespolehlivých plátců DPH
Cena při objednání 1 přístupu / 3 přístupů
200 Kč / 400 Kč 250 Kč / 500 Kč 250 Kč / 500 Kč

Vyžádání výpisu jako fyzická nepodnikající osoba

Pokud se rozhodnete zažádat o výpis jako nepodnikající fyzická osoba, budete muset vyplnit následující formulář a provést příslušnou platbu a to buď platební kartou, nebo bankovním převodem. Až objednávku dokončíte obdržíte buď na zadaný email, nebo doporučeně poštou (v rámci formuláře si vyberete) přístupový kód. Ten na stránkách www.nejsemdluznik.cz uplatníte a získáte tak přístup k online výpisu vaší osoby.

Výpis z registru SOLUS na www.nejsemdluznik.cz

Půjčka i se záznamem v SOLUS?

Získat úvěr je s negativním záznamem v SOLUSu výrazně složitější, zejména pokud jde o bankovní půjčky. Neznamená to však, že by si zájemce nemohl půjčit peníze nikde – jen to bude složitější a možná také dražší. Zejména mezi nebankovními společnostmi lze najít produkty, které jsou dostupné i „bez registru“. Neznamená to však, že by se společnost do registru nepodívala, podívá. Možný záznam je pro ni však pouze jedním z více vodítek a tak, pokud zájemce prokáže schopnost splatit půjčku, může úvěr získat. Prověřené společnosti, které takto postupují naleznete třeba na stránce půjčky bez registru.SOLUS kontakt

SOLUS
zájmové sdružení právnických osob
Antala Staška 510/38
140 00 Praha 4 – Krč
e-mail: info@solus.cz
tel.: +420 840 140 120

Další zdroje:

 • SOLUS – Wikipedia.org

 • Registr SOLUS – kompletní seznam dlužníků k nahlédnutí
 • Autor článku:
 • Publikováno: 1. 6. 2019
 • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout