Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Revolvingový úvěr a vše, co je třeba vědět

Publikováno 20. 9. 2022 v kategorii Půjčky, Vzdělávání

Když se zahledíte na úvěrový trh, zjistíte, že existuje přemíra nejrůznějších půjček. Jenže, která je ta nejlepší a bude vyhovovat vašim potřebám? Nejsou to totiž jenom klasické spotřebitelské úvěry využitelné pro financování libovolných potřeb. Vedle velkých hypoték lze upotřebit i revolvingový úvěr. Pokud o něm nemáte hlubší podvědomí, začtěte se do následujících řádků.

Základní charakteristika revolvingového úvěru

Nejprve si pojďme prozradit, co to ten revolvingový úvěr vlastně je. Jde o půjčku, jíž můžete nejenom čerpat, ale také zároveň splácet. Úvěr, který není limitován dobou využitelnosti, takže je vám dostupný neustále. To znamená, že na počátku všeho vám bude schválen určitý úvěrový limit, jehož maximální hranice lze dosáhnout. Vy pak budete čerpat peníze dle potřeby a pravidelně splácet. A tak stále dokola. Možná to ani netušíte, ale mezi nejčastější typy revolvingových úvěrů patří dva níže uvedené.

  • Kontokorent
  • Kreditní karta

Kontokorent vám umožňuje čerpat peníze nad rámec vašich úspor na běžném bankovním účtu. To znamená, že můžete jít do mínusu a z této čerpané sumy následně platíte úroky. Peníze lze čerpat opakovaně a limitem vám bude maximální úvěrový rámec.

O mnoho pokročilejší jsou pak kreditní karty. Ty totiž na rozdíl od kontokorentu máte neustále při sobě, takže vás nezaskočí žádné nečekané nákupy. U kreditních karet se navíc můžete setkat s bezúročným obdobím, v rámci něhož nebudete platit žádné úroky z vypůjčených peněz. Tato doba se v závislosti na typu kreditní karty pohybuje mezi 45 až 55 dny.

Krátkodobý a neúčelový úvěr

V charakteristice revolvingového úvěru bychom samozřejmě mohli pokračovat. Z výše popisovaného principu fungování jednoznačně vyplývá, že jde spíše o krátkodobý typ půjčky, protože vypůjčené peníze obvykle během krátkého času splatíte. Tento fakt tedy nesouvisí s tím, že revolvingový úvěr můžete využívat řadu dlouhých let.

Zároveň lze s naprostou jistotou konstatovat, že revolvingový úvěr je z principu fungování neúčelový. S půjčenými penězi tak můžete nakládat dle vlastní libosti. Nikomu nemusíte prokazovat a dokládat, za co jste peníze utratili.

Výhody a nevýhody revolvingového úvěru

Jeden z kladů revolvingového úvěru byl víceméně popsán. Jde o opakovaně využitelný typ půjčky. To znamená, že takovou půjčku není třeba jakkoliv obnovovat. Tím pádem odpadá nepříjemná administrativní zátěž. Peníze máte neustále k dispozici a úroky platíte pouze v okamžiku, kdy čerpáte revolvingový úvěr. Jindy ne. Tyto benefity mají na druhou stranu i několik nevýhod, s nimiž je zapotřebí počítat.

  • Vyšší úrokové sazby
  • Stanovení minimální splátky
  • Omezený úvěrový strop

Tohle mohou být negativa, jež některé z žadatelů o revolvingový úvěr jednoduše odradí. Vyšší úrokové sazby souvisí obecně s bezúčelovým charakterem půjčky. Určitou eliminací je bezúročné období u kreditních karet. Vybraní poskytovatelé navíc mohou stanovovat minimální splátku uváděnou v procentech z vypůjčené sumy. V případě prodlení se splatností na vás potom čekají vysoké sankční poplatky. Tohle všechno ale lze do jisté míry zmírnit, když budete revolvingový úvěr využívat zodpovědně.

Žádost o revolvingový úvěr

V dnešní době můžete o revolvingový úvěr žádat nejenom na pobočkách bankovních společností, ale také online, k čemuž slouží příslušný internetový formulář. Pokud chcete získat takový druh půjčky, musíte pochopitelně prokázat dostatečnou bonitu. Od ní se zároveň odvíjí maximální úvěrových limit schválený v rámci vašeho revolvingového úvěru. A co všechno byste měli doložit?

  • Plnoletost
  • Pravidelný příjem
  • Bezdlužnost


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout