Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Ručitelský závazek vás může přivést až k exekuci, jak se tomu vyhnout?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Ručitelský závazek může být časovanou bombou, která může pro ručitele (který se v dobré víře zaručil za třetí osobu, obvykle rodinného příslušníka) znamenat i riziko exekuce. Každá půjčka, která požaduje ručitele je tedy poměrně riziková. Co s tím a jak se vyhnout případným problémům?

Kdo je ručitelem?

Ručitel je osoba, která na sebe bere povinnost převzít závazky dlužníka v případě, že ten neplní své splátkové povinnosti. Tento právní vztah je detailněji popsán jak v občanském, tak v obchodním zákoníku. Z podstaty věci je tedy zřejmě, že ručitel se podpisem smlouvy dostává do možného rizika a je na jeho zvážení, zde takové řešení je ochotný podstoupit a vzít tak na sebe zátěž v podobě splácení v případě komplikací u žadatele.

Je-li dotyčná osoba uvedena jako ručitel, čeká ji v bance (nebo u nebankovní společnosti) stejné posuzování jako samotného žadatele. Klíčové pro posouzení a schválení žádosti v takovém případě je doložení stejných informací, jaké dokládá žadatel a samozřejmě schopnost splácet (mít nějaký finanční příjem a dobrou platební morálku).

Vše si dobře rozmyslete – radši dvakrát

Finanční poradci ze svých zkušeností uvádí, že řada lidí vůbec netuší, jaké závazky na sebe přebírají v případě, že se za někoho zaručí. Málo známý je například fakt, že úmrtím žadatele původní finanční závazek nezaniká, ale přechází právě na ručitele. Řešením v takovém případě je uzavřít rizikové pojištění právě pro neočekávané životní situace.

Problémy se splácením netajte!

Největší chybou dlužníků je zatajování vzniklé situace, kdy se dostanou do problémů se splácením. Většina společností s takovou variantou ale počítá a je na ni připravena. Možností je jak odložení splátek, tak jejich snížení, ale třeba i konsolidace všech půjček (tedy sloučení více půjček v jednu, obvykle s výhodnějším úrokem).

Volte raději půjčky bez ručitele

Na trhu je široká nabídka půjček bez nutnosti ručitele, zde výše uvedená rizika nehrozí. Ručitel jednoduše pro schválení půjčky není potřeba. O to více ale dbejte na jednotlivé parametry půjčky (je společnost dostatečně známá? jaké mají úrokové sazby? co skryté poplatky atd.).

Šťastnou ruku při výběru půjčky!

  • Ručitelský závazek vás může přivést až k exekuci, jak se tomu vyhnout?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 23. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout