Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

5 situací, kdy se i v roce 2020 vyhnete placení daně z nemovitosti

Publikováno 8. 11. 2019 v kategorii Hypotéky, Tipy na úspory, Vzdělávání

Daň z nabytí nemovitosti je zřejmě jedním z nejdiskutovanějších poplatků posledních let. Široká veřejnost a Senát České republiky jsou za jedno, že by měla navždy skončit v propadlišti dějin. Poslanecká sněmovna nicméně senát přehlasovala, což znamená, že tato daň bude platit i v roce následujícím. Pro mnoho rodin je to poměrně neuspokojivá zpráva, protože náklady na pořízení vlastní domácnosti tak zůstávají nad rámec možností některých z nás. Existují však i způsoby, jak se dani z nabytí nemovitosti vyhnout. Znáte je všechny?

Daň z nemovitosti a pár důležitých informací o ní

Daň z nabytí nemovitosti platí ve všech případech kupující a tvoří ji 4 % z celkové kupní ceny. Státu díky ní přitéká značné množství finančních prostředků, kupříkladu loni se na tomto poplatku vybralo přes 13 miliard Kč. Takového příjmu se státní pokladna velice těžko vzdává, což je zřejmě tím hlavním důvodem, proč se jednání o zrušení této daně vlečou již několik let. Pokud máte v plánu investovat do staršího domu či bytu, s daní z nabytí nemovitosti musíte naprosto automaticky počítat. Když tedy např. zakoupíte byt v centru města za 5 milionů korun, poplatek státu bude činit dalších 200 tisíc korun. To se pak nákup vlastního prostoru pro žití výrazně prodraží. Musíte tím pádem slevit ze svých nároků na zbytné výdaje, mezi které se řadí například dovolená nebo kulturní a společenské akce.

Situace, kdy se dani z nabytí nemovitosti vyhnete

Dani z nabytí nemovitosti se někdy můžete vyhnout. Kdy?

  1. Daň z nabytí nemovitosti nemusíte od příštího roku platit v momentě, kdy koupíte byt uvnitř rodinného domu.
  2. Pokud od developera zakoupíte nově zkolaudovaný domek, daň z nabytí nemovitosti rovněž neplatíte. Ale pozor, musí se jednat o první úplatné nabytí domu nebo bytu. To neplatí v případě, že nemovitost získáte skrze realitní kancelář, pak se totiž uhrazení daně nevyhnete.
  3. Od daně z nabytí nemovitosti jsou osvobozeny také převody družstevních bytů do osobního vlastnictví. Tento způsob, kdy družstva převáděla byty na své členy, se hojně využíval o několik let zpátky. Dnes už na něj narazíte jen zřídkakdy.
  4. Máte štědré příbuzné nebo bohaté přátele? Pak vám možná jednoho dne darují byt nebo dům a tím pádem vás zbaví povinnosti platit daň z nabytí nemovitosti.
  5. Dědictví jako forma získání nemovitosti je od zákonem stanovené daně rovněž osvobozena.

Daní z nabytí nemovitosti bohužel zdaleka nekončí

Samozřejmě ne všichni mají takové štěstí, aby do výše zmíněných situací osvobozených od daně spadali. Někdy prostě nezbývá nic jiného, než zklopit zrak a pokorně zaplatit. Uhrazením daně z nabytí nemovitosti ale ještě zdaleka nemáte vyhráno. Dále totiž musíte podat ještě daňové přiznání a nejzazší termín je stanoven na 31. ledna následujícího roku.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout