Srovnání spořicích účtů 2021 – Kde své peníze zhodnotíte nejvýhodněji?

Publikováno 17. 2. 2021 v kategorii Spoření

Pokud hledáte srovnání spořicích účtů, pak ho nově naleznete také na našem webu. Připravili jsme novou sekci s přehlednými parametry všech spořicích účtů poskytovaných českými bankami.

Proč si založit spořicí účet?

Důvodů, proč si ke svém běžnému účtu zřídit ještě ten spořicí se najde hned několik. Spořicí účet nabízí výrazně lepší zhodnocení peněz než běžný účet, tím částečně snižuje dopady inflace. Ukládání peněz na spořicí účet je velmi bezpečná forma správy financí, všechny vklady jsou totiž ze zákona pojištěny. V naprosté většina případů také platí, že peníze si můžete kdykoliv ihned převést na běžný účet a použít je na libovolné výdaje. Všechny banky také v současné době poskytují a spravují spořicí účty zcela zdarma a často také není nutné skládat nebo udržovat minimální zůstatek na účtu.

Jaké jsou nevýhody spořicích účtů?

Důvodů, proč spořicí účet nevyužít je ale také několik. V současné době je to zejména velmi nízké úročení peněz. Ta tam jsou doby, kdy bylo běžné úročení na úrovni 2-3 % ročně. V současné době je průměr výrazně níže. Existuje tak celá řada dalších způsobů, jak relativně bezpečně uložit a zhodnotit peníze (např. termínované vklady, stavební spoření). Většina bank v současné době také nabízí úročení pouze do určitého limitu, často se jedná o nižší stovky tisíc, nad tuto hranici pak bývá zhodnocení už naprosto mizivé.

Časté otázky

Jaký je rozdíl mezi běžným a spořicím účtem?
Hlavním rozdílem je jejich použití a nabízená úroková sazba. Zatím co běžný účet slouží k denním používání a nakládání s penězi a není úročen žádnou sazbou. Spořicí účet je spojen s určitou mírou úročení zůstatku, peníze které v danou chvíli nevyužíváte se tak zhodnocují. Rozdílem je také přítomnost dalších služeb, s běžným účtem se často váže možnost nastavení inkasa, či zřízení platební karty, nic z toho obvykle spořicí účet nanbídne.
Mohu peníze ze spořicího účtu vybrat?
Ano, můžete. Pokud máte spořicí účet ve stejné bance, jako ten běžný, pak je převod peněz otázkou několika vteřin. Některé banky ale nevyžadují společně se založení spořicího účtu také založení běžného, pak může převod trvat do druhého dne.
Musím mít spořicí a běžný účet ve stejné bance?
Ne vždy. Některé banky založení běžného účtu vyžadují, jiné ne. Často ale bývá nabídka lepšího úroku spojena třeba právě se založení a aktivním používáním běžného účtu, či platební karty. Mít oba produkty v jedné bance pak může dávat smysl.
Co když hledáme lepší zúročení svých peněz?
Pak se můžete poohlédnout po dalších, nerizikových variantách typů termínované vklady, či stavební spoření se státním příspěvkem. Teoretický vyšší výnos je vždy spojen s vyšší mírou rizika a tedy i možnými ztrátami. Pokud jste tato rizika ochotni podstoupit, pak může být další variantou nákup akcií, valut či kryptoměn.

  • Srovnání spořicích účtů 2021 – Kde své peníze zhodnotíte nejvýhodněji?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 17. 2. 2021
  • Kategorie: Spoření


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout