Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Studentská půjčka. Jaká jsou specifika a nabídka studentských půjček?

Publikováno 11. 10. 2019 v kategorii Půjčky

Studentské půjčky jsou v zahraničí naprostu běžnou věcí, zejména například v USA. U nás vysoké školy zpoplatněny naštěstí nejsou, přesto je ale studium na české vysoké škole finančně náročné. Většina studentů si tak spolu se studiem bere brigády nebo placené praxe. Často také finančně vypomáhají rodiče. Některé banky však nabízí i speciální produkty v podobě studentských půjček. Ty se od běžných spotřebitelských úvěrů výrazně liší a mohou se hodit v řadě situací. Jak fungují, kdo je nabízí a za jakých podmínek?

Účelové půjčky pro studenty škol

Na trhu se lze setkat s bankovními úvěry, které jsou určeny výhradně vysokoškolským studentům. Jiné jsou ale dostupné také pro studenty středních škol. Pochopitelně, pracující vysokoškolák s dostatečným příjmem by mohl snadno dosáhnout na běžný spotřebitelský úvěr, ale pokud si chce půjčit na věci se studiem přímo spojené, jsou účelové studentské půjčky výhodnější. Tou největší výhodou totiž bývá fakt, že po dobu studia školy se platí pouze úroky z půjčky (respektive, je tu tato možnost). Samostatné splátky a úmor dluhu nastávají až ukončení studia.

Na co lze získané peníze použít?

 • Školné
 • Školní kurzy
 • Doprava do školy
 • Nákup skript a učebnic
 • Ubytování na kolejích a internátech
 • Na zahraniční studium (např. studijní pobyt Erasmus)
 • Koupě elektroniky potřebné pro studium (notebooky, tablety apod.)

Požadavky na žadatele o studentskou půjčku

 • Žadatel musí být starší 18 let
 • Studium na střední, vysoké nebo vyšší odborné škole
 • Dva doklady totožnosti (například občanský průkaz a cestovní pas)
 • Doklad o finančním příjmu (brigáda, praxe), nebo ručení rodiči
 • Prokazování výše příjmu bývá nezbytné pouze u vyšších částek

Jaké jsou výhody a nevýhody

Každá banka má podmínky nastavené trochu jinak, ale obecně platí, že:

 • Po dobu studia se platí pouze úroky z půjčky
 • Studentskou půjčku sjednáte obvykle zdarma
 • Bezplatné vedení úvěrového účtu po celou dobu
 • Úrokové sazby bývají nízké (nižší, než u jiných úvěrů)
 • Možnost odkladu splátek či prodloužení doby splatnosti
 • Možnost předčasného splacení bez sankcí a poplatků
 • Splátky začnete platit až po ukončení studia
 • Banky obvykle vyžadují ručitele (rodiče)
 • Po dokončení studia následuje splácení dluhu v plné výši
 • Každý dluh představuje jisté riziko, tím spíše, pokud jste studentem
 • K úvěru je nutné otevřít si v dané bance bankovní účet (naštěstí většinou zdarma)

Komerční banka

Půjčka Gaudeamus

Gaudeamus je produkt, který Komerční banka nabízí už dlouho dobu. V současné podobě je s ním může získat až 600 000 Kč. Půjčka je určena studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol, přičemž platí, že studenti středních škol mohou peníze použít pouze na úhradu školného. Studenti vysokých a vyšších odborných škol na školné, počítač a učební pomůcky. Studenti VŠ a VOŠ mohou po dobu studia splácet pouze úroky. Při odkladu splátek je horní hranice půjčky maximálně 150 000 Kč. Pokud nemáte vlastní příjem, ručit můžete i třetí osobou (např. rodiče). Více informací naleznete na webu banky https://www.kb.cz/cs/obcane/pujcky/studentska-pujcka.

Výše půjčky 20 000 Kč – 600 000 Kč
Splatnost max. 10 let
Úroková sazba od 6,9 % p.a.
Zpracování a vyhodnocení žádosti zdarma
Vedení úvěrového účtu zdarma
Vedení běžného účtu zdarma
Nutnost zřízení účtu ano
Ručení vlastní příjem nebo ručení třetí osobou či vkladem u KB
Určeno SŠ, VŠ, VOŠ
Jak získat založení účtu, 2 doklady totožnosti, doklad o studiu
Kalkulačka pro výpočet úvěru na webu www.kb.cz
Na stránkách Komerční banky si můžete svou půjčku předem pohodlně spočítat v online kalkulačce

Půjčka microGaudeamus

Půjčka microGaudeamus je druhým produktem v nabídce KB. Tato půjčka je určena výhradně studentům vyšších odborných a vysokých škol a nevyžaduje žádnou formu ručení. Použít lze na nákup mobilu, tabletu, notebooku i vzdělávací kurzy – stačí do 30 dnů zaslat doklad o koupi do banky.

Výše půjčky 10 000 Kč – 30 000 Kč
Splatnost max. 8 let
Úroková sazba od 6,9 % p.a.
Zpracování a vyhodnocení žádosti zdarma
Vedení úvěrového účtu zdarma
Vedení běžného účtu zdarma
Nutnost zřízení účtu ano
Ručení zcela bez ručení
Určeno VŠ, VOŠ
Jak získat založení účtu, 2 doklady totožnosti, doklad o studiu

Nabídka dalších bank

Komerční banka je v současné době jediná, která nabízí skutečně studentskou půjčku se všemi specifiky a výhodami. To ale neznamená, že jako student nemůžete získat i běžný spotřebitelský úvěr v ostatních bankách. Obvykle vám postačí plnoletost a dva doklady totožnosti. Pokud máte finanční příjem, stačí ho bance doložit (např. výplatní páskou nebo výpisem z účtu), pokud příjem nemáte, mohou se za vás samozřejmě zaručit rodiče. Počítejte však s tím, že od prvního měsíce budete muset splácet předepsanou výši splátek dle splátkového kalendáře.Nabídka nebankovních společností

Nebankovní půjčky jsou z hlediska studenta rizkovější. Žádný z poskytovatelů v nebankovním sektoru takto cílený produkt nemá. Zmínit však můžeme dva produkty, které mohou být zajímavé a na které by i student mohl dosáhnout.

Provident START

Provident START je jedním z několika typů půjček, které aktuálně nabízí společnost Provident. Tato nabídka je zajímavá tím, že půjčuje až 16 000 Kč na 4 měsíce zdarma – tedy za předpokladu, že úvěr budete včas splácet. Přičemž splácení probíhá formou čtyř rovnoměrných splátek. Ve hře nejsou žádné další poplatky, nebo úroky. Peníze na bankovní účet dostanete do 2 pracovních dnů, nebo v hotovosti ihned po podpisu smlouvy (a to třeba i o víkendu). Úvěr je dostupný i plnoletým studentům a Provident na ně mimojiné cílí ve vyhledávačích.

Provident START na stránkách google.com
Provident svůj úvěr START cílí mimojiné i na studenty. Samotná nabídka není parametrově špatná, ale přesto si myslíme, že bankovní úvěr je rozumnější variantou.

Zonky půjčka na vzdělání

Zonky na vzdělání

Platforma na které si lidé půjčují mezi sebou, to jsou Zonky z dílny Home Creditu. Na této platformě si o půjčku mohou zažádat také studující – často ale za ně žádají spíše rodiče. Nic to ale nemění na tom, že ostatní lidé se zde mohou skládat například na doplácení studia, jazykové kurzy či výměnné pobyty. Zonky láká na zajímavý úrok od 2,99 %, na ten ale dosáhnou pouze nejbonitnější zákazníci, většina lidí si zde půjčuje za vyšší úrokovou sazbu.

Studentské půjčky na portále zonky.cz
Na Zonky.cz je také sekce pro Studentské půjčky, častěji než studenti zde ale žádají přímo jejich rodiče.

Další varianty, jak získat peníze navíc

Jakožto student máte i další možnosti, jak ke studiu získat pár korun navíc. Nedávno jsme například podrobně psali o srovnání kreditních karet a kontokorentu. Oba tyto úvěrové produkty můžete získat ke svému běžnému bankovnímu účtu, stejně jako půjčka však vyžadují finanční gramotnost a disciplínu. Pokud potřebujete peníze na studium, první kam byste měli zajít jsou samozřejmě vaši rodiče a nejbližší přátelé. V případě, že neuspějete zde, teprve po té zvažujte návštěvu vaší banky a další varianty.

 • Studentská půjčka. Jaká jsou specifika a nabídka studentských půjček?
 • Autor článku:
 • Publikováno: 11. 10. 2019
 • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout