Tři velké nástrahy půjčky bez doložení příjmu, které by vás mohly přijít draho

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Půjčit si peníze bez doložení velikosti vlastního příjmu je dnes téměř nemožné. Pokud něco takového zkusíte v bance, úředník se s vámi rozloučí během velice krátkého okamžiku. A to s jediným a zároveň smysluplným vysvětlením. Právě potvrzení o velikosti příjmu je jedním z nejvýznamnějších údajů započítávajících se do celkové bonity klienta.

Půjčky bez doložení příjmu? Existují stále?

Pokud opravdu disponujete minimálním či nepravidelným zdrojem příjmu, potom se v každém případě musíte obracet na nebankovní poskytovatele. Jedině ti nabízí něco jako půjčky bez doložení příjmu. Jde o produkty, u nichž je bonita klienta ověřována i jiným způsobem nežli nahlížením na velikost měsíčního výdělku. Typickým příkladem je ověřování bezdlužnosti, prohlídka registru neplatičů a podobně. Absenci doložení příjmu lze mnohdy suplovat také ručitelem a spolužadatelem.

Vzhledem k přísnějším podmínkám při ověřování bonity žadatele je pochopitelné, že půjčky bez doložení příjmu jsou spíše krátkodobého charakteru. Počítat musíte i s tím, že většina z nich je spjata s jistými nástrahy.

Nepřiměřená velikost poplatků

Při výběru půjčky bez doložení příjmu by se první zdvihnutý ukazováček měl týkat velikosti poplatků. Dávejte si pozor na to, co vám nebankovní společnost bude účtovat. Pro spoustu poskytovatelů je právě tohle oblast, na které poměrně dost vydělávají. Je to typicky nemalý poplatek prodloužení termínu splatnosti nebo odklad splátek na určitou dobu. U vybraných společností může jít řádově o stovky korun za provedení takového úkonu, což výrazně navýší celkové náklady už na tak nevýhodnou půjčku.

Velikost poplatků si pohlídejte i u těch nejmenších benefitů, které jsou u bank obvykle zcela bezplatné. Je to třeba vedení úvěrového účtu, poplatek za mimořádné splátky, předčasné splacení a ostatní věci.

Spočítejte si všechny náklady na úvěr

Mnozí neznalci nebankovního trhu se při výběru půjčky bez doložení příjmu podívají na velikost úrokové sazby a řeknou si, že takový úrok je pro ně akceptovatelný. Podepíší smlouvu a pak se diví, jak vysoké jsou splátky nebo kolik celkem přeplatí. Tato nástraha má poměrně jednoduché vysvětlení.

Není úrok jako úrok

Není úrok jako úrok. To si hodně rychle zapamatujte. Klasická úroková sazba nemusí mít tak vypovídající hodnotu, jak se na první pohled zdá. Jestliže si chcete vybrat úvěrový produkt objektivně a správně, vždy se v rámci daných nabídek zajímejte o velikost hodnoty RPSN. A co se skrývá pod touto zkratkou?

Je to roční procentuální sazba nákladů udávaná v procentech. Od běžného úroku se liší tím, že jsou v ní započítány v podstatě všechny přidružené náklady na půjčku bez doložení příjmu. To znamená i ty méně nápadné, na které obvykle narazíte až pozdě. Právě podle tohoto parametru budete schopni s naprostou jistotou vyhodnotit výhodnost zvoleného úvěru. Už na počátku všeho se však smiřte s tím, že půjčky bez doložení příjmu jsou z charakteru své podoby méně výhodné nežli jakékoliv jiné úvěry, natož ty v bance.

Smluvní podmínky jsou tím nejzásadnějším

Obě výše uvedené rady, jež se mohou stát celkem nemilou nástrahou doplňuje poslední informace, která uzavírá pomyslný kruh. Jsou to obchodní podmínky a smlouvy. Dokumenty, který si musíte v každém případě přečíst, i kdyby měly spoustu stran. Hodně nebankovních poskytovatelů odrazuje při kontrole těchto listin zákazníky tím, že smluvní podmínky mají třeba deset a více listů. Hledět musíte i na jasnou formulaci důležitých částí. Jednoduše řečeno, všemu musíte rozumět a pokud ne, ptejte se.

Právě ve smlouvách poodhalíte jakékoliv nástrahy. Svým podpisem musíte stvrdit jen takový dokument, z něhož bude patrné kolik peněz si půjčujete, do kdy je budete muset vrátit a kolik vlastně přeplatíte. Teprve pak máte šanci nalézt přijatelné půjčky bez doložení příjmu.

  • Tři velké nástrahy půjčky bez doložení příjmu, které by vás mohly přijít draho
  • Autor článku:
  • Publikováno: 1. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout