Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Ušetřete za pronájem kanceláře. Coworking může být levnější a přináší řadu dalších výhod

Publikováno 14. 1. 2020 v kategorii Tipy na úspory, Volný čas, Vzdělávání

V poslední době i Česko zažívá rozvoj takzvaných coworkingových center. Jedná se o prostory, které jsou k dispozici nejčastěji podnikatelům a firmám. Za členský poplatek máte přístup do prostor, kde se můžete soustředěně věnovat vaší práci a také máte možnost seznámit se se zajímavými lidmi z různých oborů.

  • Coworkingové centrum slouží ke sdílení pracovního prostoru
  • Můžete chodit každý den, nebo i jen párkrát do měsíce
  • V centrech se potkáte s odborníky z celé řady oborů
  • Centra mají rychlý internet a nabízí řadu dalších služeb
  • Coworking naleznete zejména ve větších městech, ale rychle se šíří

Nejvíce coworkingových center je samozřejmě v Praze

Pokud se jedná o dostupnost těchto míst, platí, že nejvíce coworkingů je v hlavním městě. V Praze se nachází více něž 60 000 metrů čtverečních kanceláří v coworkingových centrech. Nová centra v Praze stále přibývají. Mezi nejnovější patří například HubHub, který má rozlohu 2 700 metrů čtverečních nebo Nile House řetězce Spaces s plochou 4 000 metrů čtverečních. Další města České republiky ovšem nezůstávají pozadu. Rozsáhlou nabídku coworkingů má také Brno a stále více center přibývá i v dalších částech republiky. Ani hlavní město však nemá tolik center jako jiné evropské metropole. Berlín v sousedním Německu nabízí dokonce přes 310 000 metrů čtverečních kanceláří a i taková Varšava v současnosti nabízí kanceláře na ploše 150 000 metrů čtverečních! Odborníci a podnikatelé v tomto oboru se shodují, že výhled do budoucnosti může být pozitivní i u nás a center by mělo časem ještě přibývat.

Lidé na volné noze i zaměstnanci velkých firem

Sorta lidí, kteří v coworkingu působí je velice rozmanitá. Patří mezi ně hlavně lidé podnikatelé tzv. na volné noze, ale také malé a střední podniky. Může se jednat o finančně zajímavou alternativu oproti pronajímaní samostatných prostor k podnikání. V posledních letech také s rozvojem start-upů, můžeme mezi typické uživatele coworkingů počítat právě podnikatele působící v malých začínajících projektech, ale také například velké korporace. Výhodou pronájmu prostor pro korporace může být například minimalizace nákladů a také kontrola managementu nad prací zaměstnanců. Často si lidé také například pronajmou prostory pouze jednorázově pro své jednání nebo schůzky.

Co všechno coworkingová centra nabízí?

V coworkingu můžeme najít různé prostory pro práci. Přijdou si na své jak lidé, kteří potřebují vlastní samostatnou kancelář, tak příznivci open-spaců. Standardně zde najdeme také prostory určené k jednání, zasedací místnosti. Nemohou chybět ani prostory pro Relax a odpočinek nebo například kuchyňky a místa k občerstvení. Samozřejmě musí být centra také dobře technicky vybavená. To znamená internetové připojení vysoké rychlosti pro velké množství uživatelů, počítače, tiskárny, plně vybavené konferenční místnosti.


WORKLOUNGE. Václavské náměstí 3, Praha 1, Fórum Karlín Pernerova 51, Praha 8

Počítá se s flexibilní pracovní dobou

Je pravda, že ve většině center, jste při jednorázovém zařizování prostor na určitou dobu vázání otevírací dobou center. Pokud, ale patříte mezi stálé pronajímatele, otevře se vám možnost využít prostory, jak vám osobně vyhovuje. Prakticky můžete využívat prostory 24 hodin 7 dní v týdnu. Pronájem si v rámci smlouvy o pronájmu můžete přizpůsobit vlastním potřebám, popř. potřebám, které vyžaduje vaše zaměstnání. Někteří lidé například využívají prostory pouze určité dny v týdnu. Například situace v Praze je taková, že za měsíční členský poplatek 5 000 korun, můžete získat možnost využívat prostory coworkingu neomezeně, jak časově, tak co se týče rozsahu služeb. Ovšem pokud se spokojíte pouze s přístupem v rámci otevírací doby centra, můžete se dostat i na částku 3 500 měsíčně.

Kontakt se zajímavými lidmi a profesemi

Lidé by ovšem neměli coworkingová centra chápat pouze jako kancelářské prostory k pronájmu. Do filozofie coworkingu patří také umožnit lidem být v kontaktu a pohybovat se mezi lidmi různých profesí, zabývající se zajímavými obory a tím umožnit, aby došlo k jakému si propojení a pozitivnímu ovlivňování a rozvoji kreativity na pracovišti. Coworkingová centra mohou plnit funkci jakýchsi sociálních mixérů. Jedná se o nejnovější trend v oboru sdílených prostor k práci. V coworkingových centrech se také uskutečňují i nejrůznější veřejné akce, přednášky či workshopy. Coworkingy se tak stávají centry kreativity, tvůrčí práce i veřejných setkání nebo kultury.

Nejedná se pouze o rozmar velkých měst

Zprvu jsme mohli taková centra najít pouze ve velkých městech jako jsou zmiňovaná Praha s Brnem. Postupem času se ale situace mění. Coworkingová centra se v menších rozměrech čím dál více dostávají i do menších měst. Jedno také najdeme například v Černošicích, kde se v coworking přeměnilo podkroví místní radnice. Vedení města si vybudování sdílených prostor pro práci pochvaluje a dodává, že prostory určitě nezejí prázdnotou. Do coworkingu si zajdou lidé kteří například pracují na svém počítači a potřebují klidné místo ke koncentraci. Místní využívají také možnosti využít počítače nebo tiskárny centra. Z místa se stalo centrum celé Černošické komunity. Toto centrum co se týká služeb a technického vybavení v žádném případě nezaostává za pražskými centry. Místnosti k pronájmu, jedna stále přístupná místnost, tiskárny, kopírovací stroje, technika pro videokonference, kuchyňka a mnoho dalšího. Lidé platí 10 korun za hodinu využití prostor, přičemž stálý zákazníci mají prvních 100 hodin za měsíc takzvaně gratis. Prostor si pronajmete za 50 až 100 korun na hodinu. Pracovní schůzky se zákazníky, setkání místních spolků, workshopy, kursy jazyků pro důchodce. To vše se na tomto místě odehrává. Nezáleží, jak velké centrum je, nebo jestli se nachází na maloměstě, nebo v metropoli. Myšlenka zůstává stejná.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout