Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Vánoce letos vyjdou na úterý. Od kdy mají děti prázdniny a do kdy mají obchody otevřeno?

Publikováno 4. 12. 2019 v kategorii Novinky, Volný čas

Uteklo to jako voda a už jen několik posledních týdnů nás dělí od chvíle, kdy s rodinou usedneme ke štědrovečerní tabuli, budeme zpívat koledy a předáme si dárky, které jsme pracně vybírali v průběhu celého roku (nebo na poslední chvíli u čerpací stanice). Vánoce mají být svátky klidu, míru a pohody, takže se určitě vyplatí dopředu vědět, jaké náležitosti se k nim z pohledu financí vážou. V prosinci vás pak díky tomu nemůže vůbec nic překvapit. Jak je to například s otevírací dobou obchodů nebo prací během svátků? A co takové prázdniny? To a ještě mnohem víc na vás čeká v následujících pasážích.

Vánoční prázdniny v roce 2019

Štědrý den vychází tento rok na úterý, což znamená, že vánoční prázdniny oficiálně začínají o den dříve, tedy v pondělí. Děti naposledy navštíví vzdělávací instituty 21. prosince a zpátky se navrátí až 6. ledna. Budou tedy užívat klidu dlouhých šestnáct dní v kuse. Pro ně je to každopádně dobrou zprávou, pro rodiče však mnohdy nikoliv. Musejí totiž dopředu začít řešit hlídání v případě, že jim zaměstnavatel neschválí takto dlouhé volno. Nezbývá tedy nic jiného, než zapojit prarodiče, příbuzné nebo opravdu dobré kamarády.

Dny, kdy obchody zůstanou zavřené

Zpráva, která Čechy lačnící po pravidelném nakupování příliš nepotěší. Na druhou stranu si ale i prodavačky určitě zaslouží nikým nerušené chvíle vánoční pohody, proto do práce půjdou naposledy 24. prosince. Sice tím ztratí část Štědrého dne, nicméně s úderem oběda už budou zpátky u své rodiny. Sváteční náladu mohou navíc čerpat také během následujících svátků vánočních, kdy budou obchody rovněž zavřené. Silvestr mezi státní svátky nepatří, takže k nákupu na večerní párty se určitě dostanete. Na Nový rok už ale obchody znovu uzavřou své brány.

Sankce za porušení zákona jsou vysoké

Zákon o prodejní době v maloobchodě jasně definuje, během jakých svátků musejí obchody s plochou nad 200 m2 zavřít. Otevřeno proto mohou mít jen menší obchody, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech se zvýšenou koncentrací lidí (letiště, železniční stanice, autobusová nádraží, atd.) či prodejny ve zdravotnických zařízeních. Pokud VY jako fyzická nebo právnická osoba porušíte zákaz prodeje během jasně definovaných státních svátků, hrozí vám pokuta od České obchodní inspekce ve výši 1 000 Kč. Pokud dojde k opakovanému porušení pravidel, může dojít ke zvýšení pokuty až na 5 000 000 Kč.

Jak se to má s prací během svátků

Jestli vás zaměstnavatel požene do práce ve svátek, dle zákoníku vám jako odměna náleží dosažená mzda a náhradní volno. Za toto náhradní volno si můžete vyžádat náhradu mzdu ve výši průměrného výdělku. Po domluvě se zaměstnavatelem však můžete získat kromě dosažené mzdy také 100 % příplatek, do něhož se započítávají i zlomky hodin.

  • Vánoce letos vyjdou na úterý. Od kdy mají děti prázdniny a do kdy mají obchody otevřeno?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 4. 12. 2019
  • Kategorie: Novinky, Volný čas


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout