Vánoční půjčka? Bere si ji každý osmý Čech

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Vánoce na dluh. Taková je realita pro zhruba 13 % obyvatel České republiky. Půjčky na dárky a jiné výdaje spojené s Vánocemi si totiž každoročně bere zhruba každý osmý Čech. Nejčastěji se jedná o nebankovní půjčky do 30 000 Kč a průměrná doba splatnosti je pak kolem 15 měsíců, tvrdí průzkum.

Půjčka před Vánoci – buďte obezřetní

Průměrná částka, kterou si Češi před Vánoci půjčují je necelých 8000 Kč, avšak u nesolventních poskytovatelů mohou často vrátit i více jak dvakrát tolik. Podvodným půjčkám nahrává právě hektické období před Vánoci, kdy pod tlakem lidé nečtou smlouvy a nevyužívají srovnání půjček. Zajímají se pouze o výši měsíční splátky, ale méně již o výši RPSN a kolik celkem budou splácet. Je běžné, že v poslední kvartálu poskytovatelé půjček dosáhnou na 75 % ročního objemu poskytnutých úvěrů. Vánoce jsou zkrátka žně nejen pro obchodníky – Češi si zvykli prožít Vánoce na dluh.

Jak si půjčit před Vánoci zodpovědně?

 • Nezadlužovat se kvůli Vánocům vůbec, nebo jen opravdu minimálně
 • Peníze si půjčte raději u přátel, pak u banky a až nakonec u nebankovek
 • Pokud vám nepůjčí nikdo z prověřených poskytovatelů, nežádejte jinde!
 • Lepší je zvolit krátkodobý úvěr (např. kreditní kartu, nebo malou půjčku zdarma)
 • Využijte srovnávače půjček a vyberte si produkt na míru od prověřených poskytovatelů
 • Neberte si další půjčky na splacení Vánoční půjčky – vyhněte se dluhové pasti
 • Snažte se peníze na Vánoce šetřit během roku, odkládejte si alespoň malé částky

Prověřené půjčky před Vánoci

Banky mají řadu produktů, kde odměňují poctivě splácející klienty. Pokud potřebujete menší půjčku, můžete využít kreditní karty a jejich bezúročných období. I Vánoce tak lze prožít bez rizika. V situaci, kdy potřebujete půjčit větší částku, je právě půjčka od banky nejvhodnějším řešením, úroky jsou zpravidla nižší než u nebankovních poskytovatelů a obecně se jedná o méně rizikové produkty.

Česká spořitelna vám odpustí až 10 splátek

Na dárky však obvykle stačí menší obnos peněz a tam kde banky nepomohou lze zvážit i nabídku nebankovních poskytovatelů. Výhodou je fakt, že je možné si půjčit již pár tisíc a splatit je i ve velmi krátkém časové horizontu. Nebankovní půjčky vynikají rychlostí vyřízení a mají vyšší průměrnou schvalovatelnost žádostí, protože jsou při posuzování klientů benevolentnější. Velmi často není nutné dokládat finanční příjem, daní však bývá vyšší úrok, zejména u krátkodobých úvěrů.

Prověřené nebankovní půjčky

Krátkodobá půjčka zcela bez úroků je rozumným řešením – a to nejen před Vánoci. Řada nebankovních poskytovatelů totiž nabízí novým klientům první půjčku zdarma. Pokud půjčené peníze vrátíte v termínu zpět, nepřeplatíte vůbec nic navíc. Celé to tedy funguje jako kreditní karta. Výhodou je, že splatnost je krátká – často 30 dnů a pokud si vše dobře rozpočítáte, měli byste Vánoční půjčku splatit již v lednu spolu s další výplatou.

Půjčky zdarma pro nové klienty

 • Vánoční půjčka? Bere si ji každý osmý Čech
 • Autor článku:
 • Publikováno: 23. 5. 2019
 • Kategorie: Půjčky
 • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout