Víte, jak si vybrat tu správnou půjčku a na které parametry se zaměřit?

Publikováno 21. 6. 2022 v kategorii Půjčky

Bez peněz to v současné době příliš nejde, o tom není žádných pochyb. Peníze potřebujete pro financování bydlení, každodenní potřeby, ale také pro nákup nových věcí a dělání si radostí. Pokud se vám jich ovšem nedostává v situaci, která si to opravdu žádá, je to nepříjemné. Typickým příkladem je porouchané auto, pračka, nedoplatek za plyn a podobně. V takový okamžik přichází na přetřes půjčky.

Bankovní vs. nebankovní půjčka

Jak asi správně tušíte, při potřebě finančních prostředků budete oslovovat bankovní a nebankovní společnosti. Mnoho lidí si ale plně neuvědomuje rozdíly mezi těmito typy společností, přesto tu však nějaké jsou. Banka je do jisté míry zárukou jistoty. A to především z pohledu bezpečnosti, nikoliv z hlediska toho, že vám bude půjčka za každou cenu schválena. Přece jenom, nad všemi bankami v Česku má dohled Česká národní banka. U banky obvykle využijete i její kamennou pobočku, dostanete pestrou nabídku produktů, včetně přidružených služeb a v neposlední řadě i zajímavější úrokové sazby. Tohle všechno zní moc hezky. Je to ale vykoupeno náročnější administrativou a složitějšími podmínkami spojenými se schválením úvěru.

Opakem bank jsou nebankovní společnosti. Nebojte, i ty mají bankovní licenci od České národní banky, nejsou ovšem pod tak přísným dohledem a musí pouze splňovat příslušnou legislativu. Nabídky nebankovních poskytovatelů jsou obdobné jako u bank, jen nejsou spjaty s tolika doplňkovými službami. Jejich určitou nevýhodou je vyšší úroková sazba, tzn. vyšší náklady. Jenže, každé proti má i své pro. A v případě nebankovních společností jsou to benevolentnější podmínky získání půjčky.

  • Možnost vyřízení z pohodlí domova
  • Bez složitého papírování
  • Peníze během krátké chvíle na účtu

U mnohých lidí tak nastává obvyklý scénář, že jdou nejprve žádat o peníze do banky a pokud neuspějí, vydávají se k nebankovním společnostem. Není to však podmínkou.

Co si pohlídat při výběru půjčky?

Ať už se rozhodnete pro tu či onu instituci, vždy byste měli vědět, na co si dát pozor při výběru budoucího úvěru a k čemu všemu přihlížet. Takovým pomyslným odrazovým můstkem je jistě úroková sazba. Nezaměřujte se ovšem na klasický úrok, jako na viditelnou součást mnohých produktových nabídek. Zajímat by vás měl zcela jiný úrok.

Hodnota RPSN
Roční procentuální sazba nákladů

RPSN je úrokem, který v sobě zahrnuje naprosto všechny náklady. Vedle běžného úroku jsou v něm zakomponovány nejrůznější poplatky, ať už za vyřízení, vedení úvěrového účtu a mnohé další. Pohlídejte si také to, jak nákladné jsou doplňkové služby k půjčce. Ty se na první pohled mohou tvářit jako hodně výhodné. Nejvyhledávanější je kupříkladu pojištění schopnosti splácet, u něhož berte v potaz, v jakých životních situacích vás bude chránit. Nechcete-li při výběru poskytovatele půjčky šlápnout vedle, zaměřte se pouze na ověřené a kvalitní společnosti s dobrými referencemi. Zároveň si důkladně prostudujte předložené obchodní podmínky, ve kterých je uvedeno vše, co produktový leták nepojme. To znamená i nejrůznější výjimky a podobně. Při výběru výhodného úvěru vám pak bude nápomocen srovnávač půjček na internetu, jehož výsledky jsou spolehlivé a okamžité.

  • Víte, jak si vybrat tu správnou půjčku a na které parametry se zaměřit?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 21. 6. 2022
  • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout