Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Vlastníte auto? Tyto chyby mohou z vašeho rozpočtu vysát opravdu nepříjemné částky

Publikováno 15. 1. 2020 v kategorii Povinné ručení, Tipy na úspory, Vzdělávání

O správně nastaveném pojištění toho už u automobilů bylo napsáno dost a dost. Ovšem existuje i spousta dalších aspektů, jejichž opomíjení vás může stát nemalé částky. Dnes se podíváme na nejčastější zimní problémy – od špatného zazimování až po ťukanec na parkovišti, způsobený všudypřítomným náledím. Naše rady se vám tedy budou hodit v případě, že auto přes zimu nepoužíváte, ovšem i ve chvíli, kdy s ním jezdíte opravdu ale opravdu často. Začneme však tou první variantou.

Jak na správné zazimování auta?

Tento proces nedá zase tolik práce, kolik si možná myslíte. A pokud ho uděláte správně, pak na jaře bez potíží jenom nastartujete a vyjedete. Začněte proto důkladnou očistou. Profi myčka nebo alespoň zahradní hadice je samozřejmostí (nezapomeňte se ovšem postarat o likvidaci odpadních vod, jinak riskujete pokutu), ovšem tím by to skončit nemělo. Věnujte péči také opravdu důkladnému navoskování. Tato kombinace váš vůz ochrání před nepřízní počasí. Nemusíte se bát koroze, podpořené právě zachycenými a usazenými nečistotami apod.

Dalším nezbytným krokem je odpojení akumulátoru. Několik měsíců si přece plánujete dát od ježdění pauzu, takže se tohoto kroku nebojte. A pokud je to jen trochu možné, nenechávejte ho ve voze, ale doneste někam, kde mu bude svědčit stabilnější teplota prostředí. Úplným ideálem, který prodlouží jeho životnost, je pak tzv. udržovací nabíječka.

A kde automobil zimovat? Nejlépe v temperované garáži. Postačí, když v ní bude dobře proudit vzduch, což zamezí výskytu nadbytečné a nebezpečné vlhkosti. Nezapomeňte nádrž dotankovat do plna, a to zejména u starších vozů, u nichž je riziko koroze uvnitř nádrže násobně větší. A co dál? Nevšímejte si ho. Zapomeňte na dávno překonanou radu, která tvrdí, že auto je nutné přes zimu několikrát nastartovat. Vyhnete se jeho poškození vlivem nedostatečného promazání (a to navíc opakovaného).

Když chcete zazimovat „jenom“ pneumatiky

Ovšem i pokud chcete se svým vozem brázdit zasněžené vozovky, nevyhnete se jedné důležité povinnosti – přezutí pneumatik. Aktuálně už budete mít nejspíš přezuto, takže se vám budou hodit také rady na to, kde a jak aktuálně nepotřebné pneumatiky uskladnit.

Ještě před samotným uskladněním pneumatiky důkladně umyjte a nahustěte je na takový tlak, který by měly, pokud by zůstaly v provozu. Prodloužíte tak jejich životnost. Dále se postup liší podle druhu pneumatik. Ty bez ráfků alias volně ložené gumy za každých okolností umístěte tzv. nastojato – tzn. stejně, jako kdyby byly na autě. Mohou se dotýkat, ovšem mezera bude lepší. A každý měsíc je pootočte asi o 90 stupňů. Tím zabráníte deformaci a ztrátě žádoucích vlastností

A co pneumatiky s ráfky? Na materiálu nezáleží. Nastohujte je pěkně do komínku. Žádný stojan nepotřebujete, jen si pamatujte, že mezi jednotlivé pneumatiky je vhodné vložit kousek kartonové krabice. Ale ani tyhle se neobejdou bez péče. Každý měsíc vezměte horní pneumatiku a vložte ji do spodní části. Doporučujeme rovnou přerovnat celý komín, bude to podstatně jednodušší.

Od jakéhokoliv ťukance nesmíte v žádném případě ujet

Ale pojďme se nyní podívat na automobil, který zůstane v provozu. O drobné kolize není v zimních podmínkách nouze. Ovšem i z malé srážky, kterou odnesl tak maximálně blatník, se může vyklubat pěkná polízanice. Zákon totiž hovoří jasně. Pokud do něj nahlédnete, zjistíte, že ke každé nehodě, u níž není možné reálně prokázat totožnost obou účastníků, by měla být přivolána policie. V praxi si tedy nevystačíte s umístěním lístečku za stěrač tak, jak se to běžně děje. Na lístek si totiž může napsat kdokoliv cokoliv, takže majitel si ve skutečnosti vůbec nemůže být jistý tím, že pokud zavolá na uvedené číslo, jedná skutečně s člověkem, který jeho automobil poškodil (a to úplně pomíjíme vykuky, kteří na lísteček pro uspokojení kolemjdoucích naškrábou třeba jenom pozdrav). Totožnost viníka je neprokazatelná a to se vám může později zákeřně vymstít.

A jaký je tedy ideální postup? Správně byste měli počkat na místě, dokud se majitel nevrátí. V případě velkých nákupních center, zábavních parků a podobně frekventovaných míst může pomoci i jeho vyvolání rozhlasem. Čekání si tak výrazně zkrátíte. A pokud se ani tehdy nedočkáte jeho příchodu, zavolejte policii vy. Budete tak krytí před jakýmkoliv myslitelným rizikem.

A totéž byste měli udělat i v případě, že se ocitnete na straně poškozeného. Nevolejte na číslo uvedené na lístečku – místo toho raděhu zkontaktujte policii. Sice platí teze tvrdící, že kde není žalobce, není soudce, ovšem někdy se může původně dobře mířená „sázka na domluvu“ obrátit nepříjemně i proti vám – třeba ze strany pojišťovny, která vám plnění zkrátí či přímo rovnou odmítne. Nakonec ovšem můžete být rádi, že se vám poškozený vůbec nějaký způsobem ozval a neujel od nehody, jak bývá v dnešním světě až příliš časté. Konečné rozhodnutí je tedy jen a jen na vás. Hodí se však předem vědět o všech možných rizicích a následcích.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout