Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Vše, co je dobré vědět, pokud uvažujete o investicích do zlata

Publikováno 18. 9. 2019 v kategorii Vzdělávání

Pokud chcete v dohledné začít s investicemi, ale nevíte, do čeho se dnes vlastně vyplatí vložit úspory, určitě by vám nemělo uniknout zejména zlato. Investování do zlata se sice mnozí lidé bojí, ale strach pramení pouze z nedostatku informací. Jedná se totiž o drahý kov, který, jak historie ukázala, dokáže dlouhodobě uchovávat svou hodnotu a jeho cena navíc neustále vzrůstá. Co dalšího je o zlatu dobré vědět předtím, než se pustíte do spoření?

První zmínky o zlatu jako platidle pocházejí ze starověké Číny

Zlato v současnosti považuje poměrně velké procento tradičních investorů za jistotu, která přetrvává i v dobách finanční krize. Poprvé se jako platidlo začalo využívat již v roce 1 091 před narozením Krista ve starověké Číně. Postupem času se dostalo prakticky do celého světa a dokonce i v Čechách se zlaté mince v minulosti hojně využívaly. Ačkoli už se aktuálně pro výrobu mincí používají jiné materiály, stále platí, že zlato i nadále patří mezi jednu z nejaktivnějších komodit na poli světových burz.

Důvody, proč byste i VY měli investovat do zlata

Jak už bylo zmíněno v úvodní pasáži tohoto článku, tak zlato dokáže uchovávat svou hodnotu po tisíce let a díky tomu skvěle ochrání váš majetek před inflací či klesáním amerického dolaru. Investice do zlata je výhodná zejména v dlouhodobém horizontu, protože v časech hospodářského růstu jeho cena zůstává v podstatě neměnná, ovšem v případě krize naopak nabírá na síle. Odborníci v oblasti dlouhodobých investic se shodují, že zlato je vhodné zejména pro konzervativnější část populace, která nerada vstupuje do rizikových obchodů, ale i přesto prahne po efektivním zúročení. Do zlata lze investovat i po drobných částkách, není zapovězeno ani nakupování byť jen jednoho jediného gramu. Navíc jde o jednu z mála komodit, kterou mohou její majitelé skutečně fyzicky vlastnit.

Kurz zlato
Aktuální cena zlata a investičního zlata, převzato z Kurzy.cz

Jak je to s DPH?

Zlato podléhá unikátnímu režimu, díky němuž je osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Pokud zlato nakoupíte a třeba hned vzápětí prodáte jako fyzická osoba, nebudete muset platit ani žádnou daň z výnosu. Díky fyzické formě se na něj totiž nahlíží jako na majetek movitý, kterého se tyto daně vůbec netýkají. Jediná výjimka nastává pouze v případě, že zlato nakupujete jako právnická osoba pod záštitou firmy. To se pak daním samozřejmě nevyhnete.

Investice se vyplatí rozložit do několika „hromádek“

Stejně jako v případě ostatních způsobů spoření je výhodné rozložit i vkládání finančních prostředků do drahých kovů. Kromě zlata tedy zkuste investovat také do stříbra, které sice není osvobozeno od DPH, ale vždycky je lepší se tímto způsobem zbavit investičního rizika. Pokud však chcete zůstat pouze u zlata, nezapomeňte kupovat alespoň slitky různých gramáží.

Spoření prostřednictvím „zlaté banky“ je u nás také možné

Řada lidí se v rámci spoření raději obrací na běžné bankovní společnosti a dokonce i v případě zlata je toto možné. Společnost Expobank CZ ve spolupráci s Českou mincovnou poskytuje klientům speciální NEO účty, jejichž vedení je zcela zdarma. Nákupy zlata jsou dále osvobozeny od jakýchkoli dalších poplatků.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout