Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Vše co potřebujete vědět o odkladu splátek půjček a hypoték. Kde a jak žádat?

Publikováno 21. 4. 2020 v kategorii Hypotéky, Novinky, Půjčky

Koronavirová epidemie zasáhla řadu obyvatel a způsobuje jim finanční potíže, které se mohou projevit v schopnosti splácet půjčky a hypoteční úvěry. Poslanecká sněmovna proto zkraje dubna schválila možnost požádat o odklad splátek na 3 až 6 měsíců. Jak to prakticky probíhá a co dělat, pokud byste o odklad rádi požádali? Je schválení odkladu automatické a co případě musíte splnit? Odpovědi přinášíme v tomto článku.

Odložit můžete splátky půjček i hypoték

Zažádat o odkladu splácení můžete u těchto produktů:

Za jakých podmínek je možné sjednat odklad?

Klíčovou podmínkou pro odklad splátky úvěru je fakt, že možnost platí pouze u produktů sjednaných a čerpaných před 26. březnem 2020. Na úvěry sjednané po tomto datu se moratorium nevztahuje. Odklad je možný také pouze u úvěrů, které k uvedenému datu nebyly ve více jak měsíčním zpoždění se splátkou.

Za odklad se neplatí žádné poplatky

Za vyřízení odkladu nejsou účtovány žádné poplatky. Je však věcí každého subjektu, zda-li budou po dobu odkladu vyžadovat placení úroku. Zejména u hypoték bude toto placení úroku většina bank vyžadovat (výjimkou je napříkad Česká spořitelna, která již dříve avizovala, že běžné půjčky, úvěry ze stavebního spoření ani hypotéky během této doby úročit nebude). Úrok je však zákonem zastropován na max. 8 %, v součtu by se tak nemělo jednat o velkou částku.

O odklad si musíte sami aktivně zažádat

Odklad splátek není automatický a je na každému dlužníkovi, aby si o něj sám zažádal. Všechny banky pro to mají vlastní formulář a vyčleněné sekce webu, které poskytují podrobnější informace a postupy. Stejně tak se zařídili i nenbakovní poskytovatelé půjček. Důležité je zmínit, že kdo chce dál splácet dle původního splátkového kalendáře, samozřejmě může, odklad není povinný. Pokud pak jde o celkovou délku odkladu, ta může být na dobu od tří do maximálně šesti měsíců. Klient přitom nemusí dokládat, že byl finanční krizí v souvislosti s koronavirem skutečně postižený – stačí pouze podepsat čestné prohlášení. Banky by skutečný stav žadatele zkoumat neměly.

Odklad splátek na webu www.zaplo.cz
Banky i nebankovní společnosti možnost odkladu splátek aktivně komunikují, zde například Zaplo

Některé splátky možné odložit není

  • kontokorentní úvěry
  • revolvingové půjčky
  • kreditní karty
  • operativní leasing
  • úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu
  • půjčky, kde byl dlužník ke 26. 3. 2020 ve více než měsíčním zpoždění se splátkou

Odpovědi na nejčastější otázky

Co musím pro odložení splátky udělat?
Jděte na webové stránky vaší banky / poskytovatele úvěru a vyplňte online formulář, případně telefonicky kontaktujte klientskou podporu, která vám poradí jak dále postupovat.
Co když jsem v prodlení se splácením půjčky?
Pokud jste byli k 26. 3. 2020 v prodlení delším než jeden měsíc, pak se vás odklad netýká.
Projeví se odklad splátek v registru dlužníků SOLUS?
Pokud dojde ke kladnému schválení odkladu, pak se záznam v negativním rejstříku neobjeví.
Platí se za odložení splátek nějaké poplatky?
Za odklad jako takový ne. Některé společnosti a banky však budou po dobu odkladu požadovat splácení alespoň úroku. Ten je ale zákonem zastropován na max. 8 %.
Musím nějak dokládat, že jsem krizí postihnutý?
Nemusíte, bude stačit čestné prohlášení. Banky by tuto skutečnost dále neměly zkoumat.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout