Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

AKTUALIZOVÁNO: Odklad splátek úvěrů a hypoték kvůli koronaviru až o 3 měsíce. Co víme už nyní?

Publikováno 19. 3. 2020 v kategorii Hypotéky, Novinky, Půjčky

Celosvětová infekce koronaviru (COVID-19) zcela jistě zkomplikuje splácení půjček a úvěrů na bydlení tisícům lidí. Všechny české banky se již před pár dny shodly na možnosti odložit splátku až o 3 měsíce. Bohužel, u většiny bank se současně navýšuje celková částka, kterou člověk za úvěr zaplatí. V době odkladu splátek totiž nepřestane dál běžet úročení úvěru.

Promítne se odložení splátky do registru dlužníků?

Odložení splátek by se nemělo promítnout do registru dlužníků. Jisté to ale ještě není, banky by rády, aby se odložené splátky do registru propisovaly, politici jsou ale proti. Také konkrétní podmínky za jakých banky přistoupí na odložení splátek jsou ještě v jednání. Otázkou tak zůstává, zda-li banky odpustí úrok i poplatky, nebo se bude jednat pouze o posunutí splácení. Banky by si v konečném rozhodnutí a zvoleném řešení neměly konkurovat.

Banky, které deklarují, že se záznam neobjeví v registrech

Už nyní některé banky jasně uvedly, že za splnění podmínek se odložení splátek nepromítne do registrů dlužníků.

  • Česká spořitelna
  • Komerční banka

Lze očekávat individuální řešení jednotlivých případů

Očekávat lze, že banky budou individuálně přistupovat k jednotlivým klientům a řešit s nimi důvody pro odložení splátek. Pravděpodobně tak nedojde k plošnému přístupu, kdy by se změny týkaly automaticky všech splácejících klientů. Klíčový pochopitelně bude průběžný monitoring bonity kvůli včasnému podchycení klientů, kteří by mohli být uvrhnuti do ještě složitější situace.

Sledujte webové stránky a sociální sítě své banky

Jak již bylo řečeno, banky zatím nemají jednotnou metodiku ani pravidla, na nichž by panovala shoda. Řada z nich nicméně má na svých stránkách už nyní úvodní informace o tom jak si v souvislosti s koronavirovou infekcí počínat.


AirBank

AirBank má na svém webu připravenou stránku Jak vám v této době můžeme pomoci. Banka zatím informuje o parametrech služby Chytrá rezerva a možnostech bezplatného snížení výše splátek úvěrů a hypoték. Odklad splátek umožní Air Bank svým klientům, kteří se dostanou do tíživé finanční situace z důvodu koronavirové epidemie. K dispozici bude online formulář pro podání žádosti. Banka přitom deklaruje, že nebude vždy nezbytně nutné dokládat dokumenty potvrzující přímé dopady na situaci žadatele – žádosti budou posuzovány individuálně.

Creditas

Creditas zatím přijímá žádosti prostřednictvím internetového bankovnictví a emailu hypotecni@creditas.cz. Banka Creditas přitom avizuje, že o odklad mohou požádat všichni, neomezuje tedy okruh žadatelů pouze na přímo postižené osoby. Řešením pak bude posun splátek o 3 měsíce, dlužná částka po tuto dobu nebude nijak úročena.

Česká spořitelna

Žádost o odklad splátek už má na svém webu také Česká spořitelna. Možné je žádat pouze jednou pro každý produkt. Česká spořitelna deklaruje, že pokud zatím řádně splácíte, nebude mít odklad splátek negativní dopad do Bankovního registru klientských informací (BRKI) nebo do Centrálního registru úvěrů (CRÚ). Klienti České spořitelny mohou žádat o odklady splátek u úvěrů, hypoték, ale i leasingu – nabídka je platná jak pro fyzické tak i právnické osoby. Odklad bude klasicky na 3 měsíce a „Úvěr nebude po dobu přestávky ve splácení nijak úročen. Klient ve výsledku nezaplatí nic navíc oproti původnímu splátkovému kalendáři“, tvrdí mluvčí banky. Uvedená webová stránka dále obsahuje přehledný a rozsáhlý seznam častých otázek a odpovědí.

ČSOB

ČSOB informuje o možnostech odkladu splátek. V týdnu od 23.3. by měl být spuštěný online formulář pro žádost o odklad 3 produktů – Půjčky na cokoliv, Půjčky na lepší bydlení a Konsolidace. Splátky bude možné si odložit o 3 měsíce a o odklad splátek mohou zažádat zaměstnanci nebo OSVČ.

Equa Bank

Equa Bank doporučuje klientům kontaktovat ji emailem na adrese klientske.centrum@equabank.cz. Ve zprávě je nutné uvést jméno, příjmení, datum narození a typ produktu (půjčka / hypotéka). Nutné je také doplnit popis situace. Online formulář k vyplnění zatím bohužel chybí. Nicméně, Equa Bank deklaruje, že odložení splátek je možné až o 5 měsíců a banka přitom vyžaduje pouze prohlášení klienta, další potvrzení nevyžaduje.

Fio banka

Fio banka o možnostech odkladu splátek informuje na svých webových stránkách. Banka zatím připravuje podrobnosti a vyzývá proto své klienty s vyčkáním, než se budou snažit podat svou žádost.

Hypoteční banka

Klienti Hypoteční banky naleznou potřebné informace na této stránce. Banka na detailech ještě pracuje, takže vyzývá k pozdržení žádostí o odložení splátek hypotéky. Očekávat lze ale možnost odkladu o 3 měsíce.

Komerční banka

Na stránkách banky naleznete formulář pro žádost o odložení splátek, ten slouží jak k žádosti o odložení hypotéční splátky, tak úvěru a je určen jak fyzickým, tak právnickým osobám. Slouží k podání žádosti o odklad splátky na 3 měsíce, právniské osoby mohou žádat o odklad až na 6 měsíců. Formulář obsahuje pouze několik základních polí – jméno, konktat, produkt a pole pro popis vaší situace. Po odeslání byste měli být kontaktováni pracovníkem banky s konkrétní nabídkou variant odkladu splátek. „Odklad se bude vztahovat na jistinu úvěru, úrok bude počítán standardně. Doba odkladu nebude mít vliv na informace v bankovních registrech.“, tvrdí banka.

Formulář na stránkách www.kb.cz
Ukázka formuláře pro žádost o odložení splátek na webu www.kb.cz

mBank

Podrobnější informace v souvislosti s koronavirem nabízí mBank na svém blogu.

Moneta Money Bank

Také Moneta Money Bank má samostatnou stránku pro odklad splátek. V tuto chvíli je dostupný interaktivní formulář ve formátu PDF, na online verzi se ale dále pracuje. Formulář je po vyplnění nutné odeslat na email odkladsplatek@moneta.cz. Odklad se může týkat produktů Expres půjčka, Expres Business, konsolidace nebo hypotéka a je nabízen klientům, kteří k 13.3.2020 nebyli v prodlení se splácením. Formulář je rozsahem velmi stručný. Pokud jste nezaplatili splátku, volejte pro více informací na 800 666 382.

Moneta Money Bank podle vyjádření odloží klientům 3 měsíční splátky a adekvátně tak prodlouží splatnost úvěru, dohromady o 4 měsíce. Banka přitom umožní odklad splátek všem svým klientům – tedy i bez čestného prohlášení, nebo dokládání dalších dokumentů.

Formulář pro odklad splátek na www.moneta.cz
Moneta Money Bank pro žádost o odložení splátky vyžaduje vyplnění interaktivního PDF formuláře

Raiffeisenbank

Tisíce žádostí o odklad hypotéční splátky registruje Raiffeisenbank. Banka přijímá žádosti klientů online formulářem a to hned ve třech podobách – určených pro fyzické osoby, fyzické osoby podnikatele a právnické osoby. Formulář je rozsahem vskutku minimální, k obecným kontaktním polím přidává pouze pole pro „zdůvodnění žádosti“ (onemocnění koronavirem, karanténa, omezení podnikatelské činnosti, …). Žádat lze o posunutí hypotéční splátky, splátky spotřebitelského úvěrů a kreditní karty. Banka také nabízí, že celkovou sumu odložených splátek „rozpustí“ do následujících měsíčních splátek tak, aby nedošlo k celkovému prodloužení doby splácení. Další informace jsou na samostatné stránce.

Formulář na stránkách www.rb.cz
Ukázka formulář pro zadání žádosti o odložení splátek na www.rb.cz

Sberbank

Sberbank zatím na webu nemá online formulář ale pouze PDF dokument ke stažení, ten je třeba vyplnit a zaslat na uvedenou emailovou adresu (ecl@sberbankcz.cz). Formulář naleznete zde. Snížení splátek bude realizováno pro splátky od 1. dubna 2020, čili u splátek za měsíc březen 2020 není možné uplatnit snížení splátek. Snížení splátek není možné realizovat, pokud je na smlouvě aktuálně dlužná částka. Banka svým klientům umožní odklad poloviny splátky až na pět měsíců. Banka provede veškeré související úkony zdarma. Formulář je o něco detailnější, než v případě ostatních bank, přesto se vejde na jednou stránku formátu A4. Banka k vyplněnému formuláři každopádně vyžaduje ještě doložení dokladů potvrzujících, že klient je zasažen ekonomickým dopady spojenými s epidemií (potvrzení o pracovní neschopnosti, ztrátě zaměstnání apod.).

UniCredit Bank

Informace o přijatých opatřeních naleznete na samostatné stránce bank. UniCredit pracuje na možnosti odložit splátky u produktů PRESTO půjčka, hypotéčních úvěrů a úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky. Podrobnější informace zde.

Wüstenrot

Wüstenrot zatím nabízí pro řešení pouze generickou adresu kontakt@wuestenrot.cz, kde lze žádat o odložení či úpravy výše splátek hypotéčních úvěrů. Více informací je dostupných na samostatné stránce banky.

Seznam aktualizací:

  • 27.3.2020 10:55
  • 23.3.2020 12:20


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout