Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Výsledky velké analýzy úvěrového trhu

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Přinášíme vám stručnou rekapitulaci Analýzy spotřebitelských úvěrů, kterou vypracovala nezisková organice Člověk v tísni. Jedná se o velké srovnání půjček společností, které mají platnou licenci ČNB a mohou tak poskytovat spotřebitelské úvěry na našem trhu. Hodnoceno přitom bylo hned 15 různých oblastí týkající se nejen celkových nákladů, ale také transparentnosti a férovosti vůči klientům.

Celkovým vítězem je Air Bank

Nejlepší celkové hodnocení získala Air Bank, následovaná produkty od Zonky a Cofidis. Analýza přitom poznamenává, že i nadále panuje velká diferenciace mezi nabídkami, zatímco nejlevnější úvěry jsou poskytovány se sazbou kolem 10 % p.a., u některých nebankovních společností může být úrok až 250 %.

Trh se spotřebitelskými úvěry se výrazně zlepšil

Třebaže zákon to nezakazuje, většina společností neúčtuje svým klientům sankce. Rovněž roste počet společností, které mají na svých webových stránkách uvedenou přehlednou a srozumitelnou kalkulačku úvěru. Naprostá většina webů také obsahuje kompletní obchodní podmínky. Dopředu si prohlédnout vzor smlouvy ale však stále není běžné a to ani u bankovních institucí. Právě banky bohužel mají obvykle výrazně delší smluvní podmínky.

Celkově nadprůměrné hodnocení má většina bankovních společností, zejména díky nižším průměrným úrokům. Hodnocení jim sráží pouze rozsah smluvní dokumentace, pouze orientační kalkulačky úvěrů a složitější klientské procesy. Mezi podprůměrně výsledky tak spadají pouze nebankovní poskytovatelé – ačkoliv i mezi nimi jsou výrazně nadprůměrně společnosti typu Zonky či Cofidis. Obecně lze konstatovat, že většina nebankovních společností nemá problém s transparentností, dodatečné náklady bývají často vysoké.

O kolik přeplatíte půjčku 50 000 Kč?

Následující graf ilustruje velké rozdíly, které stále na trhu panují. V úvahu přitom nejsou brány bonusy při první půjčce, odměny za řádné splácení a podobné výhody (na které často lákají banky, viz Půjčka v bance? Představíme vám 3 nejčastější triky, kterými z vás banka dostane víc peněz), přesto však nejlépe vychází právě úvěry od bank. Nejméně přeplatíte u AirBank, Hellobank či Komerční banky – zhruba 2000 Kč. Rozumnou cenu však má celá polovina poskytovatelů, nepřeplatíte u nich více jak 5000 Kč. Velmi drahých nabídek je však také více než dost a to zejména u méně známých nebankovních poskytovatelů. Například CentroFinance a OPR-Finance mají své revolvingové úvěry tak drahé, že cena roční půjčky je mnohem vyšší než půjčka samotná.

Náklady při prodlení

Neméně důležitým parametrem v hodnocení byly také náklady při prodlení. Většina společností si účtuje poplatky za zasílání upomínek, smluvní pokuty a úroky z prodlení. Mezi nejvstřícnější společnosti patří v tomto směru banky – již tradičně AirBank, ale i Raiffeisenbank či Česká spořitelna. Nejméně přívětivé pak jsou některé nebankovní společnosti, zde jmenovitě ProfiCredit a Ferratum.

Srovnávat nabídky se vždy vyplatí!

Třebaže, závěry analýzy jsou jasné – trh se spotřebitelskými úvěry se postupně kultivuje, rozdíly jsou i nadále obrovské. Velký pozor je nutné si dát zejména na (dosud stále neregulované) podnikatelské úvěry, do kterých se přesunuly některé společnosti se špatnou reputací. Klíčové při srovnávání nabídek pak je sledovat celkové náklady a výši sankcí. A pochopitelně nechybí apel na čtení obchodních podmínek a úvěrových smluv.

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout