Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Za jakých okolností je možné předčasně zrušit povinné ručení?

Publikováno 18. 7. 2022 v kategorii Pojištění, Povinné ručení

Pokud vlastníte dopravní prostředek, který je přihlášený a provozujete ho na silničních komunikacích, musíte mít uzavřené také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. O tom není žádných pochyb. Povinné ručení vás totiž kryje, kdybyste způsobili škodu na cizím majetku nebo životech. V takovém případě vše bude hradit pojišťovna, nikoliv vy. Z běžného života jsme zvyklí, že spoustu využívaných služeb můžeme rušit téměř ze dne na den. U pojištění tohoto typu je to ale trochu komplikovanější. Existují jen vybrané situace, kdy můžete zrušit povinné ručení.

Kdy lze vypovědět smlouvu na povinné ručení?

Jedním z nejčastějších důvodů je pochopitelně změna vlastníka vozidla. Pokud se rozhodnete prodat svůj dopravní prostředek, stačí zajít na pobočku pojišťovací společnosti a předložit kupní smlouvu. Povinné ručení bude zrušeno obratem. Na druhou stranu vyvstává povinnost kupujícího sjednat si nové pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na své jméno. Výpověď pojištění lze provést také v okamžiku, kdy vyřadíte dopravní prostředek z registru vozidel. Ať už jde o trvalé vyřazení nebo jen odložení značek do depozitu. Během této doby vůz samozřejmě nemůže na silnici a tím pádem lze na čas vypovědět i povinné ručení.

Další možnosti výpovědi smlouvy

Vzhledem k tomu, že povinné ručení je vždy spojeno s pojistným obdobím na jeden rok, nabízí se pochopitelně výpověď smlouvy k tomuto datu. Konkrétně musíte o zrušení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla požádat šest týdnů před výročním dnem. V opačném případě dojde k automatickému prodloužení o další rok. Tento způsob výpovědi se vám může hodit například v okamžiku, kdy se rozhodnete využít lepší cenovou nabídku jiné pojišťovny.

Pokud vám pojišťovací společnost oznámí, že dochází ke zdražení pojistného, je před vámi nová příležitost, vypovědět smlouvu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Pokud totiž s cenou nesouhlasíte, máte jeden celý měsíc na to, abyste smlouvu vypověděli. Nastat pochopitelně mohou i ostatní podobné situace.

  • Výpověď povinného ručení do dvou měsíců od uzavření smlouvy
  • Výpověď pojištění do tří měsíců od pojistné události

První model je využitelný například v okamžiku, kdy si pořídíte nový vůz a narychlo v autobazaru sjednáte povinné ručení, abyste mohli odjet s automobilem po vlastní ose domů. V rámci druhé situace naopak zjistíte, jak funguje vaše pojišťovna v okamžiku, kdy opravdu dojde k nějaké pojistné události. Díky tomu máte možnost s ní rozvázat smluvní vztah.

Výpočet povinného ručení dohodou

Existuje samozřejmě ještě jeden způsob výpovědi pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. A to je výpověď dohodou. Tento model ovšem není tak běžný jako například v jiných segmentech. Jen málokterá pojišťovací společnost totiž chce dobrovolně ztratit svého zákazníka před výročním datem smlouvy. Proto se na dohodu přistupuje jen výjimečně. Naopak vám může pojišťovna vypovědět smlouvu předčasně díky tomu, že se pravidelně a dlouhodobě opožďujete s platbami. Zkrátka výpověď pro porušení smluvních podmínek.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout