Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Změny v důchodovém systému pro rok 2020 uvítají zejména sami penzisté

Publikováno 24. 10. 2019 v kategorii Novinky

Důchodový systém v České republice je každoročně terčem několika významných změn a rok 2020 z této matematiky samozřejmě nebude nijak zásadně vybočovat. Poprvé za dlouhou dobu ovšem musíme spokojeně konstatovat, že připravované novinky jsou spíše ku prospěchu běžných občanů v pokročilém věku. Co důchodci ocení především? Pojďme se na to společně podívat.

Valorizace důchodů je pro rok 2020 nebývale vysoká

Už první lednová státní penze se dočká automatické valorizace. Základní výměra měsíční důchodové splátky se zvýší z původních 3 270 Kč na 3 490 Kč. Dále poporoste také procentní výměra důchodu, a to o 5,2 %. Konečná částka ale samozřejmě není jednotná, vždy závisí na aktuální výši důchodu a také na celém průběhu pojištění konkrétního občana. Všichni důchodci si ale bezpochyby výrazně polepší, to je jisté už dnes.

Pracující penzisté se budou mít mnohem lépe než předtím

Každým rokem u nás stoupá počet lidí, kteří i přes dosažení důchodové hranice nadále pokračují ve vykonávání své profese. K tomu mohou mít hned několik různých důvodů. V prvé řadě je možná straší dlouhé dny a večery bez jakékoli práce, takže raději tráví alespoň nějaké hodiny ve společnosti kolegů a přátel, které si během svého života vytvořili. Pak se ale najdou i tací, kteří pracují nad rámec svých povinností hlavně proto, aby si v následné penzi přilepšili. Za každých 360 odpracovaných kalendářních dní „navíc“ se zvyšuje základ důchodu o 0,04 %. Pravda, není to moc, ale v určitém stádiu života i takovouto finanční pomoc jistě oceníte. Někteří penzisté budou mít v roce 2020 nárok na vyšší náhradu ze mzdy i nemocenskou, jelikož se u těchto sociálních dávek plánuje navýšení.

Minimální doba pojištění zůstává po letech konstantního růstu poprvé neměnná

Každoročně se zvyšovala minimální doba pojištění potřebná k tomu, aby byl člověku přiznán starobní důchod. Pro rok 2020 to ale neplatí. Stejně jako v období letošním musí mít člověk odpracováno (a samozřejmě také pojištěno) alespoň 35 let. Jedná se o první pozastavení konstantního růstu za posledních deset let.

  • Změny v důchodovém systému pro rok 2020 uvítají zejména sami penzisté
  • Autor článku:
  • Publikováno: 24. 10. 2019
  • Kategorie: Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout