Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Znáte všechny finanční výdaje spojené s hypotékou? Víte, kde utrácíte tisíce?

Archivní článek v kategorii v kategorii Hypotéky

Hypotéční úvěry patří k velice oblíbeným. Není se čemu divit, protože prezentují v podstatě jeden z nejzákladnějších způsobů, jak se dopracovat k vlastnímu bydlení bez toho, aniž byste vlastnili spoustu finančních prostředků. A to i přesto, že Česká národní banka vydala řadu doporučení v rámci snižování hodnoty LTV. Jde o maximální možnou výši hypotéčního úvěru, jíž mohou zájemci získat.

Úvěrem na bydlení výdaje nekončí

Aktuálně je to 90 % LTV, přičemž hypotéky nad 80 % by se měly schvalovat pouze výjimečně a jejich celkový počet by u konkrétní banky neměl přesáhnout 15 % z celkového počtu. A díky tomuto kroku už se dostáváme k prvnímu výdaji, jež budete mít s hypotékou. Musíte mít k dispozici dostatečnou částku pro kladné schválení hypotéční půjčky, oněch 10 – 20 % podle toho jak vysokého LTV dosáhnete. K tomu se lze samozřejmě dopracovat odlišnými způsoby.

  • Našetříte si potřebné množství peněz.
  • Využijete další úvěr k hypotéce, kterým pokryjete právě hodnotu 10 – 20 %. To však vede k vyšším celkovým výdajům za pořízení nové nemovitosti a vy musíte počítat se splácením dvou úvěrů naráz.

V následujících řádcích nebudeme brát v potaz pravidelnou měsíční platbu hypotéčního úvěru. Zaměříme se na ostatní výdaje spjaté s nákupem nemovitosti. Minimální úspory jsou tedy první. A jaké jiné vás ještě mohou potkat?

Provize realitní společnosti

Jestliže si své budoucí obydlí vybíráte z pestrého portfolia realitních kanceláří, je to určitě velmi pohodlné. Bohatá nabídka nemovitostí a absence jakéhokoliv složitého papírování. Vše za vás vyřeší realitní makléři. Jenže, tyto služby jsou také spojeny s jistými výdaji. Je to provize realitní společnosti, jež může dosahovat velikosti 2 – 6 % z kupní hodnoty objektu. Jeho celkovou výši vám prozradí odhad rodinného domu nebo bytu, za který si samozřejmě zaplatíte.

Daň ze zakoupené nemovitosti

Pokud váš nákup přes realitku proběhne bez sebemenšího problému, čeká vás další výdaj. A tím je daň z převodu nemovitosti. Jestliže namítáte, že ji odjakživa platil prodávající, doba se bohužel změnila. A to v roce 2016, odkdy tuto finanční sumu ve výši 4 % hradí právě kupující. Tuto platbu lze ale zaplatit přímo z úvěru.

Chcete hypotéku? Počítejte s výdaji navíc

Pokud se rozhodnete využít ještě stále přijatelných úrokových sazeb hypotéčních úvěrů, myslete na to, že hypotéka to není jenom předem definovaná měsíční splátka. Ta vás možná bude doprovázet až do důchodového věku. Je to ale také řada výdajů navíc, které mohou při kalkulaci všech nákladů sehrát poměrně zásadní roli. Z výše uvedených řádků je patrné, že může jít o desetitisíce korun. Pokud si v tomto směru nejste jisti tím, jak vysoký zvolit hypotéční úvěr, obraťte se na specialisty v tomto oboru, jež vám pomohou určit správnou výši hypotéky na základě vašich úspor a dalších předpokládaných výdajů.

  • Znáte všechny finanční výdaje spojené s hypotékou? Víte, kde utrácíte tisíce?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 1. 5. 2019
  • Kategorie: Hypotéky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout