Zonky.cz – Co jsou a jak přesně fungují P2P půjčky od lidí?

Publikováno 1. 6. 2019 v kategorii Půjčky

P2P půjčky, nebo-li půjčky od lidí jsou specifickým segmentem finančího trhu. Projekt Zonky je největším a nejúspěšnějším zástupcem, spadá pod Zonky s.r.o. a na trhu působí od roku 2015. Podobně jako třeba známé služby AirBNB nebo Uber se jedná o produkt tzv. sdílené ekonomiky. Peníze si v tomto případě nepůjčují zájemci od banky, ale přímo od jiných lidí, kteří jsou v pozici investora. Jak to celé funguje a jaké jsou výhody a nevýhody peer-to-peer půjček?

Na auto se vám složí třeba sousedé

Nejen auto, ale třeba i letní dovolenou, nebo nové zuby. Představivosti se meze nekladou. Skrze web Zonky je možné požádat investory o peníze na cokoliv. Důležité je pouze umět popsat svůj záměr (stačí velmi krátce) a provozovateli poskytnout všechna nezbytná data – tedy osobní informace, potvrzení o výši příjmů atd. Zonky.cz v první fázi posoudí vás, jakožto žadatele a v druhé vám dá přístup na tržiště, kde prezentujete svou poptávku. To první zabere zhruba 2 dny, to druhé záleží na tom, jak jste pro investory atraktivní (výší poptávaného úroku, bonitou, ale také příběhem). Obvykle se ale i velké částky v řádech stovek tisíc podaří složit během dalších 48 hodin. Každopádně, ve své bance byste peníze pravděpodobně získali o něco rychleji…

Desítky investorů, ale pouze jedna měsíční splátka

Na úvěr se vám tak mohou poskládat i desítky lidí z celé republiky. Komplikací se ale obávat nemusíte, splácíte pouze jednu měsíční splátku do Zonky, to všechny peníze přerozděluje automaticky. Vše tedy funguje podobně, jak klasický úvěr v bance. Důležité je také zmínit, že investoři vaši identitu neznají, vystupujete pod přezdívkou. Všechna vaše osobní data pevně drží provozovatel webu. Investoři vidí pouze poptávku, přezdívku, lokalitu a záměr na co peníze potřebujete (ten si sami napíšete ve své žádosti).

Ukázka toho, jak vidí investoři poptávku úvěru – vše je víceméně anonymní

Refinancování, ale i půjčka na cokoliv – vždy na míru!

Jak jsme již řekli, půjčit si lze peníze na cokoliv. Zároveň je ale možné také refinancovat nevýhodné úvěry z minulosti. Orientační kalkulačka na webu vám hned ukáže, za jakých podmínek si je možné půjčit. Zájemce přitom Zonky řadí do několika skupin – zejména podle bonity. Pokud máte dostatečný příjem, stabilní v čase a nikdy jste se nezpozdili byť jen s jedinou splátkou můžete dosáhnout na rating A a získat úrok již od 3,99 %. Nejhorší podmínky dostanou žadatelé, kteří mají nízkou bonitu a pro investory tak představují velké riziko. Na druhou stranu i zájemci se záznamem v registrech dlužníků mají na Zonky šanci. Insolvence a exekuce jsou ale problém vždy, od jejich úspěšného dořešení musí uplynout nejméně 5 let.

Čím vyšší bonita, tím lepší úrok. Zařazení do skupiny provádí Zonky podle interního algoritmu.

Základní parametry úvěrů od Zonky.cz

Časté otázky a odpovědi

Ještě jednou, jak to celé funguje?
Zonky funguje jako tržiště zprostředkovávající úvěry mezi lidmi. Na jedné straně je žadatel o půjčku, na druhé straně pak desítky investorů, kteří se na úvěr společně složí. Zonky je prostředník, který vše organizuje a na všechno dohlíží. Dlužník tak splácí klasicky pouze jednu měsíční splátku, nic víc neřeší, od toho je provozovatel.
Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?
Přes Zonky je možné získat úvěr od 20 000 Kč do 750 000 Kč se splatností 6 měsíců až 84 měsíců.
Na co si mohu půjčit peníze?
Půjčit si můžete na úplně cokoliv. Auto, dovolená, počítač? Žádná omezení nejsou.
Co musí splňovat žadatel o Zonky půjčku?
Věk min. 18 let, české občanství, nebo trvalý pobyt, vlastní bankovní účet. Následně je potřeba do systému nahrát dva doklady totožnosti (jedním z nich musí vždy být občanský průkaz) a doložit svůj finanční příjem (nejjednodušeji výpisem z bankovního účtu). Vše přitom vyřizujete online, nemusíte nikam chodit ani telefonovat.
Mohou si půjčit peníze i cizinci?
Ano, ale pouze ti s trvalým pobytem (dočasný bohužel nestačí).
Co když mám záznam v registru dlužníků?
To nemusí nutně vadit. Zonky není půjčka bez registru, ale šanci mají i zájemci, kteří v minulosti měli problém se splácením a do registrů se tak dostali. Záleží na posouzení každého individuálního zájemce.
Jak se určuje úrok na jaký dosáhnu?
Úrok na Zonkym se pohybuje v rozmezí od 3,99 % do 19,99 % p.a.. Systém vyhodnocuje automaticky každého žadatele a stanoví mu odpovídající rating, podle něj se pak orientují investoři. Čím vyšší bonita a menší riziko, tím samozřejmě lepší úroková sazba. Rating stanoví Zonky samo a není proti němu odvolání.
Jak dlouho to všechno trvá?
Zonky určitě není nejrychlejším úvěrem na trhu, vyplnění registrace je otázkou 15 minut. Následně provozovatel vše zkontroluje a vyhodnocuje, to trvá zhruba 48 hodin. Následně žadatel vyplní svou poptávku na tržišti a čeká, až se na něj investoři složí. To obvykle stihnout za dalších 48 hodin. V ideálním případě je možné získat požadovanou finanční částku za 4 dny.
Co o mně budou vědět ostatní lidé – investoři?
Jen tolik, kolik potřebují k tomu, aby se mohli rozhodnout, že vám půjčí své peníze. Ve službě vystupuje každý žadatel o úvěr anonymně, investoři vidí pouze přezdívku, kraj a popis, který jim sami o sobě a záměru napíšete.
Jak budu splácet?
Klasicky, jednou za měsíc, převodem na jeden bankovní účet patřící Zonky.
Mohu svou půjčku předčasně splatit?
Ano, kdykoliv. Bez sankcí a dalších poplatků. Stejně tak můžete splatit část.
Kolik si bere Zonky jako provozovatel?
Zonky si za svou službu účtuje 2 % z celkové výše úvěru.

Náš názor na Zonky

Zonky jsou inovativní platformou, která má na trhu své místo. Výhodou je nízké riziko, neúčelovost úvěru a rozumné úrokové sazby (při dostatečné bonitě žadatele). Webové stránky jsou přehledné a systém se velmi dobře používá. Záznam v registru nemusí být překážkou a papírování je omezené na nezbytné minimum. Nadruhou stranu, Zonky má spíše průměrnou schvalovatelnost žadatelů, vyplacení peněz může zabrat až 4 dny a poplatek 2 % z půjčované částky není zrovna malý. Potřebujete peníze na zajímavý projekt, jste bonitní a dokážete se „prodat“? Pak jsou Zonky zajímavou alternativou k bankovnímu úvěru…

  • Zonky.cz – Co jsou a jak přesně fungují P2P půjčky od lidí?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 1. 6. 2019
  • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout