Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

7 věcí, které jste možná dosud nevěděli o havarijním pojištění

Publikováno 11. 1. 2021 v kategorii Havarijní pojištění

O tom, že kvalitní havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidle, které si způsobíte sami, anebo se vám stanou vlivem živlů, či odcizení, jistě víte. Zejména u dražších a novějších vozidel má havarijní pojištění smysl, ceny oprav bývají obvykle nepoměrně vyšší než je cena samotného pojištění. Možná jste ale nevědli těchto sedm zajímavostí…

Havarijní pojištění pouze na dovolenou

Havarijní pojištění vozidla si nemusíte nutně sjednávat na celý rok (ačkoliv tehdy bývá jeho cena nejnižší), ale je možné ho vyřídit i na mnohem kratší období – třeba na letní dovolenou. Takové pojištění vám může dávat smysl zejména, pokud jedete do míst kde lze očekávat vyšší provoz, horší dostupnost asistenčních služeb či obecně vyšší rizikovost vzniku škody.

Havarijní pojištění můžete mít u jiné pojišťovny

Rozhodně neplatí, že musíte mít uzavřené havarijní pojištění u stejné pojišťovny, jako máte povinné ručení vozidla. Kde si pojistku uzavřete je na vás, nicméně platí, že povětšinou dosáhnete na lepší cenu, pokud budete mít oba produkty sjednané u jednoho ústavu. Podmínkou to ale není, proto se vyplatí použít nějaký srovnávač a ceny si spočítat předem.

Není zvěř jako zvíře

V terminologii pojišťoven se rozlišuje zvěř a zvíře. Zatímco to první je nechovné, divoké – například divočák či srna. Zvíře je míněno chovné, případně zdomácnělé. Pokud si tedy chcete pojistit jak srážku s divokou zvěří, tak i prokousání kabelů od kuny, hledejte pojištění střetu se zvěří a poškození zvířaty. Jedině tak budete mít jistotu, že máte pokrytá obě rizika.

Ne všechna rizika vám opravdu hrozí

Připojistit se můžete i na další rizika, třeba přírodní nebezpečí, poškození čelního skla, odcizení, krádež či vandalismus. Obvykle se nejvíce vyplatí zvolit a pojistit ta rizika, které vám v dané situaci hrozí nejvíce. V létě lze očekávat kroupy, na okraji velkého města může více hrozit odcizení. Bydlíte-li na vesnici, může být větším rizikem střetí se zvěří. Zvažte tyto možnosti a nechte si je propočítat.

Střešní nosiče mohu, i nemusí být v ceně

Pokud máte na střeše vozidla přidělané střešní boxy, nebo nosiče lyží a kol, měli byste vědět, že jejich pojištění může, ale i nemusí být v ceně havarijního pojištění. Některé pojišťovny nosič chápou jako součást vozidla, jiné ne. Ty, které nosič jako součást chápou nicméně budou zcela jistě vyžadovat jeho nafocení při sjednání pojistky a úměrné navýšení ceny pojištění.

Obsah střešního boxu i nosiče můžete také pojistit

Co se obsahu střešního boxu týče, pokud budete chtít pojistit i samotný obsah, který máte v boxu uložený, pak budete muset sáhnout po samostatném připojištění zavazadel. Běžné havarijní pojištění obsah střešních boxů, nebo kol upevněných ve střešním nosiči, nezahrnuje.

Nové auto lze pojistit i bez nafocení

Pokud se rozhodnete uzavřít pojištění staršího vozu, anebo měníte pojišťovnu, nevyhnete se nafocení vozidla technikem pojišťovny. U nových aut je ale obvykle možné sjednat pojištění i bez toho, jednoduše si můžete vůz nafotit sami a fotografie jednotlivých úhlů a pohledů nahrát do administračního rozhraní pojištovny. V takovém případě ale datum uvedení do provozu ale nesmí být starší o víc než 5 dnů oproti datu počátku pojištění.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout