Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

8 jednoduchých pravidel férové půjčky

Publikováno 17. 3. 2023 v kategorii Půjčky

Úvěry vám v dnešní době poslouží k financování libovolných potřeb. Využít je můžete pro pořízení nového vybavení do domácnosti, kvůli opravě automobilu nebo v rámci řešení bytové situace. Možností je více než dost. Pokud vybíráte půjčku vhodnou pro vaše účely, měli byste se držet několika základních pravidel. Jedině tak docílíte volby výhodného úvěru. Inspirovat se můžete v osmi níže prezentovaných pravidlech.

Začněte u férového poskytovatele

Základem všeho je volba správného poskytovatele úvěru. To se týká nejenom bank, ale také nebankovních společností. Seriózní firma je takovým pomyslným odrazovým můstkem k vašemu úspěchu.

 • Přihlížejte k referencím banky či nebankovní společnosti
 • Musí jít o subjekt s licencí od České národní banky

Do výběru možných poskytovatelů zahrňte pouze tyto. Teprve poté udělejte další krok.

Přehledné smluvní podmínky

Uvažujte pouze o půjčkách, které se pyšní dokonale přehlednými splátkovými podmínkami. Každá taková půjčka musí být spojena s maximální výší, celkovou dobou splatnosti, a hlavně s úrokovou sazbou. Vycházejte z roční procentní sazby nákladů známé pod zkratkou RPSN. Ta v sobě totiž zahrnuje všechny poplatky. Zjednodušeně řečeno, dopředu musíte vědět, kolik ve výsledku přeplatíte.

O sankce se zajímejte s předstihem

Třetí pravidlo férové půjčky cílí na sankční poplatky. Těm se nevyhnete u mnohých poskytovatelů. Musí se jednoduše krýt proti tomu, když byste se opozdili se splátkami. Podstatná informace je, jak vysoké takové poplatky budou. Rozhodně zavrhněte úvěry s neadekvátními a nesmyslnými sankčními platbami.

Variabilita půjčky

V rámci férové půjčky lze očekávat příslušenou variabilitu a flexibilitu. Nenechte se tlačit do něčeho, co vám není po chuti. Volte úvěrové produkty, které si ve výsledku můžete uzpůsobit podle vlastních potřeb.

 • Nastavení délky splatnosti
 • Možnost volby výše úvěru

Půjčku by mělo být vhodné upravovat také během jejího splácení. Nikdy totiž nevíte, jak se změní vaše životní situace. Někdy je třeba prodloužit dobu splatnosti, jindy se vám zase nabídne varianta předčasného splacení.

Přidružené služby navíc

Právě zmiňované prodloužení půjčky a předčasné splacení jsou benefity, které od férové půjčky můžete jednoznačně očekávat. Neokrádejte se o možnost mimořádné splátky, pojištění proti schopnosti splácet nebo navýšení úvěru během jeho splácení. Doplňkové služby hrají u kvalitních půjček zásadní roli.

Úvěrová kalkulačka

Chcete-li si půjčit peníze, bude vás jistě dopředu zajímat, kolik zhruba přeplatíte. Ti lepší poskytovatelé vám v tomto směru nabídnou možnost využití úvěrové kalkulačka. Ta obvykle přináší orientační výsledky, na druhou stranu máte alespoň hrubou představu. Přesný výpočet půjčky vám pak zpracuje bankovní úředník nebo pracovník nebankovní společnosti.

Prověření bonity klienta

Férová půjčka je pochopitelně spjata i s důsledným ověřeným bonity klienta. Té se rozhodně nevyhnete a pokud ano, nemusí je jednat o profesionálního a spolehlivého poskytovatele. Ten by vám měl půjčit jen tolik peněz, kolik dokážete skutečně splatit. A jaké údaje jsou prověřovány?

 • Věk a státní příslušnost
 • Pravidelný příjem
 • Ostatní úvěrové závazky

Tohle všechno dohromady tvoří bonitu žadatele, respektive schopnost splácet požadovaný úvěr. V této souvislosti můžete získat i hodnotící číslo vypovídající právě o bonitě.

Účel půjčky

Výhodná půjčka bude nakonec spjata s účelem. I v tomto směru můžete ušetřit. Účelové úvěry zaměřené na konkrétní věci mají mnohdy výhodnější úrokovou sazbu nežli neúčelové půjčky využitelné na cokoliv. Pokud tedy dodržíte všech osm výše prezentovaných pravidel férové půjčky, jistě se dopracujete k výhodnému úvěrovému produktu šitému na míru.

 • 8 jednoduchých pravidel férové půjčky
 • Autor článku:
 • Publikováno: 17. 3. 2023
 • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout