Aktualizujte své pojistné smlouvy alespoň jednou za rok a zajímejte se aktivně o své finance

Publikováno 13. 1. 2020 v kategorii Pojištění, Vzdělávání

Češi svým financím zkrátka nerozumí – to je stále dokola opakovaný fakt, na nějž narazíme v nejednom průzkumu. A bohužel se na tom řada z nás ani aktivně nesnaží nic změnit. Ovšem řídit se heslem – kdo nic nedělá, nic nepokazí – není v případě rozpočtu právě dobrý nápad. A proč?

Ponechme teď stranou nejrůznější investice. I když pravidlo finanční soběstačností říká, že třetina z uložených peněz by měla jít právě na investice, těžko se můžeme pouštět na univerzitu, pokud jsme zatím neprošli ani základkou. Nejdříve je třeba si udělat pořádek v každodenních úkonech a teprve poté se pouštět do hlubších vod. Známe ovšem tři oblasti, v nichž si byť jen minimální zájmem a aktivitou dokážete značně polepšit.

Ptát se, ptát se, ptát se…

Nezáleží na tom, zda máte právě před sebou spořicí smlouvu, chystáte se na nákup státního dluhopisu nebo „jen“ chcete zapůjčit aktuálně nepotřebný obnos některému členu rodiny. Pokud si nejste v jakémkoliv bodě jistí, ptejte se. Jde přece o vaše finance, takže stud nebo ostych rozhodně nejsou na místě. Nerozumíte daným pojistným podmínkám? Rádi byste si stanovili alespoň minimální úrok? Netušíte, která varianta by vám vyhovovala více? Nebojte se otevřít pusu. Zvláště to platí u nejrůznějších produktů, poskytovaných finančními poradci. Bohužel na první pohled odlišíte experta od rychlokvašky s týdenním kurzem jen těžko. Určitým vodítkem vám mohou být právě odpovědi na vaše otázky. Jasné a stručné vysvětlení by mělo být samozřejmostí. V opačném případě nejspíše s profesionálem nejednáte a je na čase jít o dům dál. Vyhnete se tak nejrůznějším finančním pastem.

Pojistné smlouvy a jejich aktualizace

Vzpomeňte si na své poslední „podepisovací kolečko“. Kolik času jste strávili čtením pojistných podmínek a dalších nezbytností? Obvykle to nebývá více než pět minut. Nabízené podmínky zpravidla jen tak přeletíme očima, a pokud se na něco soustředíme, pak na kontrolu svých osobních údajů – protože v těch se vyznáme nejlépe. Přitom pár minut navíc by vás mohlo upozornit na nevýhodné podmínky nebo dílčí nedostatky.

Pamatujte si, že za všech okolností máte právo vzít si smlouvu domů, a teprve tam si ji v klidu přečíst – například za přítomnosti zkušenějšího člena rodiny. Banky, pojišťovny ani jiné instituce vám v tom bránit nemohou. Je možné, že si vyhradí 24 hodin na to, abyste smlouvu přinesli podepsanou, ale to je vše. Trvejte na svém a nenechte se zviklat. Jestliže se vám svého práva domoci nepodaří, je téměř jisté, že je ve smlouvě něco, o čem byste neměli vědět. Opět nelitujte času stráveného nad neúspěšným projektem a poohlédněte se jinde. Vaše finance vám za to poděkují. Ovšem uzavřením smlouvy vše ani zdaleka nekončí. Uložit ji někam do šanonu a zapomenout na ni je úplně to nejhorší, co můžete udělat. Pojištění je totiž opravdu účinné jen ve chvíli, kdy ho udržuje aktuální. Každý rok proto kontrolujte:

  • nastavení pojistných částek,
  • nastavení krytých rizik.

Často se v těchto případech mluví zejména o automobilech, jejichž užitná hodnota v čase klesá – ovšem u nemovitostí je aktuálně trend přesně opačný Vzhledem k cenám na trhu stoupá i hodnota těch, které máte už ve svém vlastnictví A co je ještě větším paradoxem: cenové mapy jednotlivých bank tomuto trendu často neodpovídají.

Nic z toho ovšem nezjistíte, pokud se nebudete ptát. Odhad banky se může značně lišit od částky, za níž byste podobnou nemovitost pořídili v okolí. Ovšem, právě tato suma by měla být předmětem pojistné smlouvy. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. Na banku se ovšem spoléhat nemusíte. Požadovanou pojistnou částku si jednoduše stanovte sami. Banka vám na oplátku podle vašich preferencí spočítá nutné měsíční plnění.

Co se stane, když bude vaše nemovitost tzv. podpojištěna?

Banka přihlédne k tomu, jakou poměrnou část jste platili. Nemovitost s třímilionovou hodnotou, jež má však v očích pojistné smlouvy hodnotu jen 1 500 000 Kč, je tak vlastně pojištěná jen na polovinu své hodnoty. A s tímto plněním také musíte počítat. Vypukl v domě požár a škoda je 300 000? Od pojišťovny dostanete jenom 150 000 Kč.

Neholdujete investicím? Zkuste to alespoň se spořením

Máte volně k použití větší množství peněz? Pak by bylo tou největší chybou nechávat je všechny na obyčejném bankovním účtu. Když už nic jiného, vyzkoušejte alespoň ten spořící. I když je úročení v dnešní době minimální (a změna se bohužel neblíží, i vzhledem k aktuálně zaváděným záporným sazbám v bankovním sektoru), stále je to lepší, než nic. Pokud stojíte o bezpečné investice, můžete vsadit na oblíbené stavební spoření. Jestliže si na každý účet pošlete 20 000 Kč ročně, můžete se těšit na příspěvek od státu ve výši 2 000 Kč. Navíc bývají tyto účty co do úroků hodnocené o něco lépe než běžné a spořicí účty. Nemusíte ani spořit pravidelně, opravdu stačí na účet ve stavebku před koncem roku zaslat 20 000 Kč. Využití naspořených peněz je samozřejmě omezeno, ovšem s investicemi na bydlení se stejně dříve nebo později setkáme. Vyplatí se tedy být připraven.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout