Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Bankomaty letos oslavily třicet let v Česku, jak vypadal a fungoval první bankomat u nás?

Publikováno 18. 12. 2019 v kategorii Novinky

Přítomnost bankomatů vnímá většina z nás jako naprostou samozřejmost. Pokud se ovšem zeptáte svých rodičů, zjistíte, že ne vždy tomu tak bylo. První bankomat na území České republiky doputoval teprve v roce 1989 a stejně jako Sametová revoluce letos oslavil třicáté výročí. Za tu dobu prošel značným vývojem a troufneme si tvrdit, že kdybyste dnes měli pracovat s nejstarším modelem, zřejmě by vám tato činnost trvala pekelně dlouho. Pojďme proto zabrousit do historie a říct si, jak se bankomat v průběhu let měnil.

Česká státní spořitelna se stala průkopníkem

Jak už bylo řečeno v úvodní pasáži, tak první bankomat se na území České republiky představil veřejnosti široké 1. prosince 1989. Pro své klienty jej pečlivě připravila společnost Česká státní spořitelna, která začala s testováním stroje na poskytování hotovosti už začátkem ledna toho samého roku. Klienti banky si přítomnost nové technické vymoženost naprosto zamilovali, ačkoli se od těch dnešních značně lišil.

První bankomat v Československu ještě samozřejmě nebyl připojený k síti a pracoval tedy pouze v režimu off-line. Lidé z něj sice mohli vybírat hotovost, ale žádné další úkony provádět nešlo. Úplně na začátku vydával pouze bankovky v hodnotě 50 a 100 korun, přičemž žádný klient nesměl přesáhnout denní limit ve výši 1 000 korun.


První bankomat v Česku stál v pobočce České spořitelny na adrese Václavské nám. 46.

S koncem každého pracovního dne se pověřený pracovník České státní spořitelny musel vrhnout na přepočítání hotovosti uvnitř bankomatu, doplnění chybějících bankovek a taktéž výměnu diskety (ano, diskety) s nahranými zákazy pro výběry. Každodenní uzávěrka bankomatu nebyla ničím jednoduchých. Pracovník si vytiskl deset metrů dlouhý výpis s přehledem všech transakcí a následně jej musel manuálně zkontrolovat. Asi vám nemusíme říkat, kolik času takový úkon jednomu člověku zabral.

První online bankomat přišel až o tři roky později

Všechna velká poprvé z pohledu bankomatů se udála v hlavním městě České republiky. Jedinečný bankomat napojený do virtuálního prostoru představila Komerční banka 19. února 1992 v Praze na Příkopě. Ten už uměl kromě poskytnutí hotovosti rovněž ukázat zůstatek na bankovním účtu. O pět měsíců později Komerční banku napodobila Česká spořitelna v útrobách pražského hotelu Atrium. Počet funkčních bankomatů se od té doby konstantně zvyšoval. V roce 2000 se jich na území České republiky vyskytovalo na 1 600 kusů, o deset let později se jejich počet zdvojnásobil. V současnosti se u nás nachází už přes pět tisíc bankomatů, které jsou neustále v permanenci.

Co všechno umí bankomaty dnes

S příchodem moderních technologií se samozřejmě vyvinula také funkčnost bankomatů. Dnes už tedy neslouží pouze k výběru hotovosti, ale dovolují také celou řadu dalších transakcí. Lze pomocí nich:

  • zadat příkaz k platbě nebo trvalý příkaz
  • dobít kredit u mobilního operátora
  • změnit PIN
  • platit za složenky
  • vložit peníze na účet
  • vybrat peníze bezkontaktním způsobem

Další články:

  • Bankomaty letos oslavily třicet let v Česku, jak vypadal a fungoval první bankomat u nás?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 18. 12. 2019
  • Kategorie: Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout